REKLAMA

Programista 7/2017 (62) – Przegląd narzędzi i kompilatorów online – spis treści

Zapraszamy do zamówienia magazynu w >>prenumeracie<<. Miesięcznik jest dostępny w formie papierowej, PDF, EPUB i MOBI oraz AZW3. Do prenumeraty papierowej zawsze dołączamy wydania elektroniczne.

BIBLIOTEKI I NARZĘDZIA

Przegląd kompilatorów i narzędzi online (>>więcej o tym artykule<<)

Czy zdarzyło Ci się kiedyś być w potrzebie podzielenia się problemem programistycznym? A może potrzebowałaś na szybko dokonać jakichś zmian, ale na  Twoim komputerze nie było akurat zainstalowanych odpowiednich narzędzi? W tym artykule przedstawione zostaną najpopularniejsze i, w mniemaniu autora, najciekawsze serwisy przeglądarkowe, których celem jest ułatwienie życia programistom. Istotne będzie przede wszystkim ułatwienie dzielenia się wiedzą, jak  i dostęp do prostej w użyciu i bezpiecznej piaskownicy dla danej technologii.

Paweł "KrzaQ" Zakrzewski

InfluxData – najpopularniejsza baza  danych serii czasowych

Przetwarzanie danych wymaga wykorzystania odpowiednich technik i narzędzi,  aby można było z nich zrobić użytek. Jednym z problematycznych przypadków  wymagających interpretacji stanowią dane rozłożone w czasie. Operowanie na  tego rodzaju zbiorach stanowiło wyzwanie, zwłaszcza kiedy w grę wchodziły zagadnienia dotyczące utrzymania wydajności przy dostarczonej obfitej ilości danych. Informacje tekstowe są trudne do analizy dla człowieka. Dlatego też z pomocą przychodzi narzędzie ułatwiające analizę serii czasowych – InfluxDB.

Przemysław Bykowski

JĘZYKI PROGRAMOWANIA

C# 7.0 – więcej cukru

C# 7.0 to kolejna edycja języka ze stajni Microsoft. Różni się jednak tym od pozostałych, że nie wprowadza jednej kluczowej zmiany, a skupia się na wielu  mniejszych, których głównym celem było uproszczenie składni oraz wyeliminowanie nadmiarowych elementów. Zobaczmy, jaki zestaw nowości mamy dostępny wraz z siódmą wersją języka C# i czy rzeczywiście najistotniejszy cel  udało się zrealizować.

Paweł Łukasik

PROGRAMOWANIE URZĄDZEŃ MOBILNYCH

Aplikacje z Kivy

Z każdym dniem programowanie staje się dostępne dla coraz to szerszego grona.  Już teraz, aby uzyskać w pełni funkcjonalny produkt, wystarczy odpowiednio dobrać  i zastosować istniejące elementy. Dobrym przykładem jest Python – język, w którym  można szybko napisać aplikację, wykorzystując gotowe pakiety, takie jak Kivy.

Adam Chyła

React Native

Tworzenie natywnych aplikacji mobilnych z wykorzystaniem JavaScript

Tradycyjnie wśród dostępnych strategii tworzenia aplikacji mobilnych wyróżnia  się podejście webowe, hybrydowe i natywne. Z tego powodu, w kontekście aplikacji mobilnych, technologia JavaScript jest raczej kojarzona z aplikacjami webowymi i hybrydowymi. React Native, stworzona przez Facebook, jest technologią,  która łączy światy webowe i natywne, bo umożliwia tworzenie natywnych aplikacji dla iOS i Android z wykorzystaniem tego samego zestawu poleceń i komponentów JavaScript. W tym artykule przedstawię przykładowe zastosowanie Re-act Native do zaimplementowania wielozakładkowej aplikacji iOS.

Dawid Borycki

PROGRAMOWANIE SYSTEMÓW OSADZONYCH

Arduino i sensory (>>więcej o tym artykule<<)

Jedną z podstawowych zalet platform zgodnych z Arduino jest możliwość podłączania do nich różnych czujników. Czyni to tę platformę idealną bazą do budowania różnych urządzeń i robotów. W niniejszym artykule postaram się opowiedzieć  o tym, jak podłączyć do Arduino czujniki oraz jak nawiązać z nimi komunikację, by  móc odczytywać z nich wyniki pomiarów.

Wojciech Sura

Armada wpływa do nowego portu.  Rodzina A38x we FreeBSD

Jednym z ostatnich produktów typu System-on-a-Chip firmy Marvell opartych  o architekturę ARMv7 była rodzina Armada 38x. Szybkie interfejsy, dobra wydajność przy niskim poborze energii oraz dostępność oprogramowania złożyły się na  komercyjny sukces układu. Wokół niego zbudowano środowisko, w skład którego  wchodzą tanie płyty developerskie (np. Armada-388-Clearfog firmy SolidRun),  a także oficjalny Linux, U-Boot i dodatkowy otwarty software od producenta.  Nową, silną pozycją na liście jest pełny port systemu operacyjnego FreeBSD na  tę platformę. Przyjrzyjmy się procesowi jego powstawania i ciekawszym rozwiązaniom zastosowanym podczas prac.

Marcin Wojtas

BEZPIECZEŃSTWO

BetterZip – czyli od XSS-a do wykonywania dowolnego kodu (>>więcej o tym artykule<<)

XSS (Cross-Site Scripting) to jedne z najbardziej popularnych podatności świata aplikacji webowych. Na liście OWASP TOP10 niezmiennie od wielu lat zajmują  pierwsze miejsce pod względem powszechności. Do tej pory XSS-y były zwykle  utożsamiane wyłącznie ze światem przeglądarek, jednak ze względu na fakt, że  HTML i JavaScript ostatnio coraz mocniej przenikają do świata aplikacji desktopowych (np. framework Electron) i mobilnych (Cordova), skutki XSS-ów mogą być  poważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W tym artykule zobaczymy na przy-kładzie aplikacji na systemy macOS - BetterZip – jak XSS może posłużyć do wykonania dowolnego kodu na komputerze.

Michał Bentkowski

STREFA CTF

WCTF 2017 – zadania p4

WCTF to cykliczne zawody odbywające się w Pekinie, organizowane przez firmę  Qihoo. W przeciwieństwie do większości CTFów on-site nie ma tutaj konkursu  kwalifikacyjnego, a zamiast tego trzeba otrzymać zaproszenie. Te z kolei wysyłane są zgodnie z zeszłorocznym oraz aktualnym rankingiem ogólnym CTFtime.org  i otrzymuje je tylko kilkanaście najlepszych zespołów. Dodatkowo część drużyn  łączy siły i w ten sposób stara się wspólnie stanąć na podium.

Mateusz Szymaniec, Jarosław Jedynak, Stanisław Podgórski 

WSPOMNIENIA ZGREDA

Infiltracja

Scena undergroundowa w Polsce w latach 90. i na początku 2000 roku działała  bardzo prężnie. Mówiąc o scenie undergroundowej, mam na myśli grupy crackerskie, które zajmowały się łamaniem oprogramowania i publikacją cracków, keygenów i numerów seryjnych, czyli rzeczami, z którymi zapewne nie raz miałeś do  czynienia, Drogi Czytelniku.

Anonim

PLANETA IT

Kurs angielskiego dla programistów.  Lekcja 7

Przedstawiam siódmą lekcję minikursu angielskiego dla programistów. Tym razem  tematem przewodnim są serwery WWW i hosting. Zachęcam do wielokrotnego wykonywania ćwiczeń, aby dobrze utrwalić sobie przyswojony materiał. Rozwiązania do  ćwiczeń zamieszczono na stronie internetowej, której adres podano na dole artykułu.

Łukasz Piwko