REKLAMA

Programista 5/2021 (99) – listopad/grudzień 2021 – Obliczenia numeryczne w C++ przy użyciu biblioteki Armadillo – SPIS TREŚCI

Zapraszamy do zamówienia magazynu w >>prenumeracie<<. Miesięcznik jest dostępny w formie papierowej, PDF, EPUB i MOBI oraz AZW3. Do prenumeraty papierowej zawsze dołączamy wydania elektroniczne.

BIBLIOTEKI I NARZĘDZIA

Obliczenia numeryczne w C++ przy użyciu biblioteki Armadillo (>>więcej o tym artykule<<)

Czy odkrywanie koła na nowo jest czymś, na co warto poświęcać czas? Prawdopodobnie nie. To samo tyczy się implementacji często używanych struktur danych i algorytmów do obliczeń numerycznych. Na szczęście możemy skorzystać z prostego w użyciu rozwiązania, które łączy w sobie najlepsze cechy wielu popularnych bibliotek i dodaje do nich szereg optymalizacji. Zapoznajmy się z Armadillo – biblioteką do realizacji obliczeń numerycznych w C++.

Adam Emieljaniuk

JĘZYKI PROGRAMOWANIA

Wyjaśniamy memy z JavaScript

Czasami gdy wieczorami z nudów przeglądam Internet, znajduję memy, które przedstawiają język JavaScript jako niespójny, pełen absurdów twór, który ciężko brać na poważnie. W tym artykule, wykorzystując kilka najbardziej popularnych przykładów kodu JS w memach, chciałbym wyjaśnić, dlaczego JavaScript w tych przykładach działa tak jak działa.

Michał Jawulski

PROGRAMOWANIE APLIKACJI WEBOWYCH

API Platform – szybkie tworzenie przystępnego REST API w PHP
Zarządzanie operacjami, walidacjami i polami

W poprzednim numerze stworzyliśmy aplikację umożliwiającą nam zarządzanie przedmiotami, które posiadamy w domu. W tym artykule rozszerzymy wiedzę na temat możliwości wykorzystania API Platform o zarządzanie operacjami, filtrowanie, a także dodamy system walidacji reagujący w sposób komunikatywny na dane dostarczane przez użytkownika. Oczywiście zachowując przy tym przejrzystość kodu.

Adrian Chojnicki

BEZPIECZEŃSTWO

Pułapki w języku Go (>>więcej o tym artykule<<)

W tym artykule przyjrzymy się wybranym pułapkom języka Go, na które można natrafić podczas pisania czy przeglądania kodu. Niektóre z nich mogą prowadzić do poważnych błędów bezpieczeństwa czy też umożliwiać ich eksploitację.

Dominik "Disconnected" Czarnota

HackTheBox Craft – CTF dla pentestera

W ostatnich latach zauważyć można rosnące zainteresowanie firm tematami bezpieczeństwa. Wiąże się to ze wzrostem świadomości zarówno podmiotów, jak i kadry decyzyjnej, dotyczącej zagrożeń dla danych, produktów, a co za tym idzie – także biznesów. Może to mieć również związek ze stale wzrastającą liczbą incydentów bezpieczeństwa, a także kosztem obsługi takich zdarzeń. Jedno jest pewne – zapewnienie ochrony danych oraz infrastruktury zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa (triada CIA) jest zadaniem ciągłym, a nie jednorazowym zdarzeniem, i wymaga zaangażowania specjalistów zarówno od strony bezpieczeństwa ofensywnego, jak i defensywnego.

foxtrot_charlie

Analiza złośliwego oprogramowania: jak odszyfrować nieodszyfrowalne? (>>więcej o tym artykule<<)

Inżynieria wsteczna i analiza złośliwego oprogramowania jest czasem owiana aurą tajemniczości. Z jednej strony temat wydaje się intrygujący, ale z drugiej strony wysoki próg wejścia i ryzyko „zepsucia sobie czegoś" odstrasza potencjalnych adeptów od nauki. Celem tego artykułu – i kolejnych z tej serii – jest przybliżenie tego świata dla osób dotychczas bardziej „wysokopoziomowych”. Postaramy się wytłumaczyć wszystko krok po kroku i unikać nadmiernych przeskoków myślowych. Będziemy również korzystać wyłącznie ze zdekompilowanego kodu – płynna znajomość asemblera nie będzie zatem wymagana (chociaż mile widziana).

Jarosław Jedynak

Z ARCHIWUM CVE

Zdalne wykonanie kodu w WordPressie

WordPress jest najpopularniejszym oprogramowaniem do zarządzania treścią (CMS). Obecnie szacuje się, że ponad 40% (dane pochodzą ze strony w3techs.com) wszystkich stron
internetowych wykorzystuje właśnie ten silnik – z dostępnym publicznie kodem źródłowym, napisanym w języku PHP. Z tego powodu WordPress jest atrakcyjnym celem ataków. W tym
artykule przyjrzymy się dwóm podatnościom z 2019 roku – CVE-2019-8942 oraz CVE-2019- 8943, które wspólnie mogą doprowadzić do zdalnego wykonania kodu (Remote Code Execution, w skrócie RCE). Wagę tych błędów doceniono na międzynarodowej scenie, nominując je do prestiżowej nagrody PWNIE Awards.

Mariusz Zaborski

PLANETA IT

Matematyczna (pre)historia, czyli o suwaku logarytmicznym

Czy to na maturze czy na studiach – kalkulator jest uznawany za podstawowe wyposażenie. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić życie bez niego. Były jednak czasy, gdy nie był szeroko dostępny – z uwagi na cenę traktowano go jako towar luksusowy. Jak dawano sobie wówczas radę?

Wojciech Macek

Czy bitcoin bitcoinowi jest równy?

Dzisiaj, kiedy bitcoin (BTC) po raz kolejny bije rekordy wycen, a wiele nowych osób dołącza do rynku kryptowalut, warto zadać sobie pytanie, czy każdy bitcoin ma taką samą wartość. Ktoś mógłby powiedzieć: „Ale jak to? Wystarczy wejść na dowolną giełdę albo portal podający cenę np. Coinmarketcap i zobaczyć samemu. Jest tylko jedna wartość, która w danej chwili określa bitcoina, i nie ma żadnego rozróżnienia na poszczególne monety. Przecież to nie jest NFT!”

Przemysław Trepka