REKLAMA

Programista 08/2016 (51) – Transmisja danych dźwiękiem w JavaScript od podstaw – spis treści

Zapraszamy do zamówienia magazynu w >>prenumeracie<<. Miesięcznik jest dostępny w formie papierowej, PDF, EPUB i MOBI oraz AZW3. Do prenumeraty papierowej zawsze dołączamy wydania elektroniczne.

Magazyn programistów i liderów zespołów IT

BIBLIOTEKI I NARZĘDZIA

Resharper

Szybkie tworzenie przejrzystego i wydajnego kodu w aplikacji .NET

Doświadczenie w programowaniu aplikacji to nie tylko rosnąca liczba zaimplementowanych linii kodu źródłowego, coraz to lepszych i wyrafinowanych rozwiązań algorytmicznych i stosowanie wzorców projektowych, ale również konieczność powtarzania typowych instrukcji, jak również wykonywania refaktoryzacji. Oba procesy nierzadko wprowadzają swego rodzaju nudę programistyczną.
Na szczęście JetBrains dostarcza rozwiązanie tego problemu w postaci dodatku ReSharper, który oprócz automatycznego generowania typowych, jak również niestandardowych fragmentów kodu wspiera również refaktoryzację, analizę, optymalizację i czyszczenie kodu źródłowego.

Dawid Borycki

Moja pierwsza paczka w pkgsrc

Framework pkgsrc jest środowiskiem do budowy oprogramowania w szerokim spektrum systemów Unixopodobnych, w szczególności na systemach z rodziny BSD, Darwin, Linux i Solaris. (>>więcej o tym artykule<<)

Kamil Rytarowski

JĘZYKI PROGRAMOWANIA

Amzi! Prolog + Logic Server – Prolog dla każdego

Język Prolog, czyli język programowania w logice (ang. Programming in Logic), choć nie tak popularny jak wiodące języki Java, C/C++ czy C#, nadal znajduje swoje zastosowania w wielu zadaniach. Pośród wielu narzędzi Open Source mamy kilka bardzo udanych implementacji języka Prolog, wymienimy tylko dwie: SWI-Prolog, GNU Prolog.

Marek Sawerwain

Język Kotlin – przyszłość Javy?

Java jest już językiem mocno leciwym i coraz częściej słyszy się o tym, że potrzebuje ona następcy. Nowoczesne języki, takie jak Python czy Swype, są znacznie wygodniejsze i bardziej eleganckie, dzięki czemu są chętniej wybierane przez programistów. Ale przecież istnieją alternatywy dla Javy. Już od wielu lat rozwijana Scala czy Groovy, nieco tylko młodszy Clojure czy pod wieloma względami zaskakujący Cejlon. Nawet powstał Ruby oraz Python na JVM znane odpowiednio jako JRuby i Jython. Mimo tylu możliwości wciąż jednak żaden z nich nie jest uznawany za godnego następcę Javy. Ostatnio jednak szybko zyskuje popularność nowy język: Kotlin. Co on prezentuje i czy jest godny bycia następcą Javy?

Marcin Moskała

PROGRAMOWANIE APLIKACJI WEBOWYCH

Transmisja danych dźwiękiem w JavaScript od podstaw 

Część 1: Dyskretna Transformata Fouriera

Przez lata JavaScript stał się językiem o ogromnym potencjale. W nowoczesnych przeglądarkach znajdziemy API do wielu różnych zastosowań. Możemy np. rysować grafikę 2D/3D przy użyciu WebGL czy też użyć WebWorkerów dla zwiększenia wydajności bardziej złożonych obliczeń na procesorach wielordzeniowych. Możemy także obsługiwać sprzęt, taki jak mikrofon czy głośniki poprzez Web Audio API. Lista wszystkich interfejsów oferowanych przez przeglądarki z biegiem lat staje się coraz dłuższa. Sprawia to, że JS staje się coraz bardziej popularny, a w przypadku urządzeń mobilnych aplikacje często konkurują z rozwiązaniami natywnymi. (>>więcej o tym artykule<<)

Robert Rypuła

Angular 2 – ewolucja czy egzekucja?

Niedawno opublikowano finalną wersję frameworka Angular 2. Dokonano w nim kilku rewolucyjnych zmian, które, w zamierzeniu twórców – firmy Google, mają zapewnić mu dominującą pozycję wśród frameworków JavaScriptowych. Czy nowe rozwiązanie jest równie elastyczne i wygodne w użyciu jak poprzednik? Czy Angular 2 spełni oczekiwania programistów? Artykuł prezentuje podstawowe konwencje budowania i testowania projektów przy użyciu Angular 2, czyli połączenie REST-owego API z RxJs oraz testowania jednostkowego w Jasminum i end-to-end w Selenium. (>>więcej o tym artykule<<)

Tomasz Szandała

Szybkie tworzenie aplikacji za pomocą Kentico

Wyobraź sobie, że przed twoim zespołem postawiono zadanie stworzenia wielomodułowego systemu. Czas do ukończenia – jeden miesiąc. Pierwsza myśl, która przychodzi Ci do głowy, to na pewno: „nie da rady”. Chwilę później wpadasz na pomysł wykorzystania gotowych produktów, które spełnią postawione wymagania. W niniejszym artykule chciałbym przybliżyć jeden z takich gotowych produktów – Kentico.

Grzegorz Sitkowski

PROGRAMOWANIE BAZ DANYCH

Zasilanie hurtowni danych w środowisku SAS Data Integration Studio

Hurtownia danych to rozwiązanie, które dostarcza odpowiednio przetworzonych danych do różnego typu analiz. Zapewnienie poprawności ich rezultatów wymaga, aby dane w hurtowni opisywały rzeczywistość w sposób jednolity i spójny. W artykule zostaną przedstawione techniki generowania klucza surogatowego, śledzenia zmian wartości atrybutów wymiaru oraz ładowania danych do tabeli faktu z wykorzystaniem narzędzia SAS Data Integration Studio (DIS) firmy SAS Institute.

Piotr Muryjas

TESTOWANIE I ZARZĄDZANIE JAKOŚCIĄ

Wybrane problemy testowania obiektu Tree List w aplikacjach finansowych

Bardzo często w nauce i technice ma miejsce taka sytuacja, że dane zjawisko czy proces można opisać za pomocą modelu, który jest zbliżony do pewnej struktury występującej w otaczającej człowieka przyrodzie, np. drzewa. W niniejszym artykule zaproponowane zostały metody testowania poprawności przechowywania oraz generowania danych za pomocą struktury, która przechowuje dane zależne od siebie w sposób hierarchiczny. Wspomniana struktura znana jest wśród informatyków np. jako Tree List.

Marek Żukowicz

KLUB LIDERA IT

Programista prowadzi swój biznes

Zazwyczaj piszemy o liderach i praktykach inżynierii oprogramowania. Tym razem z powodu wyjątkowej okazji – dopiero co wydanego 50. numeru „Programisty” – postanowiliśmy napisać o czymś innym. Przez wiele lat naszej działalności od czasu do czasu zadawano nam pytania o tym, jak to jest prowadzić własną firmę. Większość osób ma wyobrażenie, że jest to kraina mlekiem i miodem płynąca. Jak jest naprawdę? Czy warto porywać się na prowadzenie własnej firmy? Co można zyskać, a co stracić? Jakich błędów należy unikać? Jak znaleźć klientów? Jak być konkurencyjnym? I jak to pogodzić z życiem rodzinnym? Na te i kilka innych pytań odpowiedzi poniżej.

Michał Bartyzel, Mariusz Sieraczkiewicz

PLANETA IT

Generyczny, rodzajowy, ogólny czy uogólniony

W niektórych językach programowania, np. C++ i Javie, można stosować styl programowania zwany po angielsku generic programming. Po polsku techniki te są nazywane różnie i wydaje się, że nie ma zgody co do tego, jak powinno się je nazywać. W artykule tym próbuję rozwiać pewne wątpliwości.

Łukasz Piwko

KLUB DOBREJ KSIĄŻKI

Mapowanie historyjek użytkownika. Przepis na produkt idealny

Rafał Kocisz