REKLAMA

Coraz więcej polskich firm szuka programistów na Wschodzie

Według badania Just Join IT, najpopularniejszego portalu pracy dla branży IT, w Polsce 44% pracodawców zatrudnia specjalistów IT ze Wschodu, a chęć współpracy z naszymi sąsiadami, w pierwszym kwartale 2022 roku, wyraziło aż 75% ankietowanych firm! 

50 tys. ofert na rynku

Chociaż specjaliści IT są jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych w Polsce, a ich zarobki systematycznie rosną, to nadal nasz kraj zmaga się z ich niedoborem. Aktualnie szacuje się, że zapotrzebowanie na programistów utrzymuje się na poziomie 50 tys. wolnych stanowisk. W pozostałych krajach europejskich liczba wakatów sięga nawet 300 tys., a prognozy w perspektywie 6 lat mówią o wzroście do miliona! Napływ specjalistów IT z krajów wschodnich (Ukraina, Białoruś, Rosja), to ogromna szansa na wypełnienie tej luki. 

 Na tę chwilę badania wykazały, że 44% polskich firm wykorzystuje potencjał specjalistów ze Wschodu, ale aż 75% pracodawców chce zatrudnić naszych sąsiadów w najbliższym czasie.

Senior must higher

Badanie Just Join IT pokazuje, że polskie firmy najchętniej chcą zatrudniać programistów na stanowisku Mid (84%). Juniorami ze Wschodu jest zainteresowanych tylko 16% potencjalnych pracodawców. Na co warto zwrócić uwagę, to chęć zwiększenia zatrudnienia Seniorów – na tę chwilę 63% firm współpracuje ze wschodnimi programistami tej kategorii, a w pierwszym kwartale przyszłego roku ma ona wzrosnąć do 70%.

Programiści IT zatrudnienie znajdują wszędzie tam, gdzie oprócz angielskiego liczy się znajomość języków krajów wschodnich – szczególnie w działach pomocy technicznej lub przy tworzeniu różnych wersji języków gier czy aplikacji.

JavaScript na prowadzeniu

W przebadanej grupie najwięcej specjalistów ze Wschodu pracuje w języku JavaScript (45%), Python (32%) oraz PHP (27,3%), ale przewidywania oparte na badaniach preferencji pracodawców wieszczą znaczące zmiany. JavaScript wzrośnie do 49% a miejsce Pythona i PHP w rankingu zastąpią Java (40,5%) i DevOps (32%). Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się język HTML (2,7%) i Support (2,7%).

Obawy pracodawców

Sytuacja w polskiej branży IT dynamicznie się zmienia. Nasi sąsiedzi zaczynają pretendować do tytułu rynku globalnego, co przekłada się na fakt, że pochodzący stamtąd pracownicy stają się coraz bardziej atrakcyjni dla rodzimych firm. Polska to nie tylko ciekawy kraj do życia, ale także szerokie perspektywy rozwoju zawodowego i możliwość uczestniczenia w fascynujących projektach, dających szerokie pole do rozwoju.

Przeszkodą mogą być jednak kwestie formalne. Badanie Just Join IT pokazuje, że 60% polskich firm uważa, iż zatrudnienie obcokrajowca ze Wschodu wiąże się z dodatkowymi trudnościami formalnymi. Może to znacznie osłabiać zapał do sięgnięcia po wsparcie naszych sąsiadów.  „Właśnie dlatego nawiązaliśmy strategiczną współpracę z polsko-ukraińską organizacją Moja Firma”, która od 10 lat pomaga zatrudniać polskim firmom programistów z Ukrainy, Białorusi czy Rosji” – mówi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT. Misją firmy, od samego początku istnienia, jest zmniejszenie luki na rynku pracy w polskim segmencie IT poprzez pomoc w poszukiwaniu najlepszych programistów. Uruchomienie nowej usługi ma być wstępem do stworzenia przez Just Join IT pomostu między Wschodem a Zachodem dla programistów z regionu CEE. Oznacza to również więcej kandydatów zainteresowanych pracą w Polsce- dodaje Nowosielski.