Budowanie zrównoważonego łańcucha dostaw na bazie Hyperledger Fabric
W ostatnich latach łańcuch dostaw znalazł się w centrum uwagi wielu firm z uwagi na chęć ograniczenia niepotrzebnego marnowania zasobów oraz ich etyczne pozyskiwanie. Firmy zaczęły mierzyć wpływ ich produktów i usług na środowisko naturalne i społeczności od początku do końca cyklu ich życia. Organizacje szukają więc rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo ich łańcucha dostaw, gdzie nowe możliwości otwiera przed nimi technologia blockchain...
Zagadnienia poruszane w tym artykule:
- Publiczny blockchain vs prywatny blockchain;
- Czym jest zrównoważony rozwój łańcucha dostaw;
- Jak wykorzystać technologię blockchain w łańcuchu dostaw;
- Komponenty architektury blockchain na bazie Hyperledger Fabric;
- Przykład zastosowania (łańcuch dostaw z branży odzieżowej);
- Struktura organizacji i przedstawienie założeń projektu;
- Architektura rozwiązania;
- Budowanie rozwiązania na bazie docker compose;
- Inteligentny kontrakt (Smart Contract).
Artukuł pochodzi z magazynu Programista nr 102 (3/2022). Szczegółowy spis treści wydania nr 102: https://programistamag.pl/programista-3-2022-102/
Autorami artykułu są:
- Sonia Jurczyk-Ornacka. Programista Java w firmie Accenture, gdzie obecnie pracuje nad rozwiązaniami wykorzystującymi blockchain.
- Leszek Szczotka. W Accenture zajmuje się rozwiązaniami z wykorzystaniem technologii blockchain. Programista Java. W wolnych chwilach pogłębia wiedzę z obszaru Web3. Entuzjasta górskich wędrówek oraz gier planszowych.
- Marcin Miklasz. Programista, architekt, obecnie Application Development Manager w firmie Accenture, gdzie pracuje nad rozwiązaniami z branży retail i store automation. Wcześniej rozwijał systemy z branży automotive i rozwiązania BI.