REKLAMA

Listopad delikatnie lepszy od oczekiwań dla polskiej branży IT. Ostatni odczyt Barometru ITX w 2020 roku

Jeśli październik postawił znak zapytania nad tym, jak druga fala pandemii covid19 wpłynie na polskie firmy tech, to listopad przyniósł na to odpowiedź. Zmiana nastrojów wydawała się czymś naturalnym, jednak odczyty indeksu wskazywały na dużą zmianę i znaczne pogorszenie nastrojów.

Na szczęście rzeczywistość po raz kolejny przyszła z pozytywną odpowiedzią - obawy managerów nie znalazły potwierdzenia w wynikach, które były lepsze od oczekiwań.
Czas poznać je w szczegółach, zaglądając do poszczególnych subindeksów.

Główny odczyt Barometru ITX za listopad wynosi 62,4. Jest to rezultat lepszy od prognoz, które wskazywały 59,7, o 2,7 punktu, co stanowi spadek względem październikowego odczytu (68,8) o 6,4 punktu.

Z naszego badania wynika, że 51% firm zwiększyło swoje zatrudnienie w listopadzie, w porównaniu z październikiem, a tylko 11% dokonało redukcji. Plany na grudzień wciąż są dobre - co prawda więcej, bo aż 18% firm zamierza uszczuplać swoje szeregi, lecz to z kolei będzie stanowiło dobrą szansę dla tych, którzy mają również obecnie duże potrzeby – 44% ankietowanych managerów deklaruje wzrosty zatrudnienia.

Potwierdzeniem dla powyższego są wzrosty w nowych zamówieniach na produkty lub usługi IT, które deklaruje ponad 50% badanych, przy 37%, u których sprzedaż utrzymuje się na poziomie z poprzedniego miesiąca. Widać po tym nie tyle spowolnienie, co przedświąteczną stabilizację.

Wskaźnik billable rate, który mówi o poziomie zaangażowania mocy w software house’ach, wypadł w listopadzie zupełnie neutralnie – u 14,5% ankietowanych wzrósł, a taki sam odsetek wskazał na spadek. Pozostała część wskazała brak zmian. Co ciekawe, na grudzień już delikatna przewaga po stronie optymistów – 18,5% badanych wskazuje na wzrosty wskaźnika billable rate. Pozostaje trzymać kciuki.

Tylko u 7,4% firm technologicznych przychody w listopadzie spadły w stosunku do października. Wzrost zanotowało aż 56% ankietowanych. Ciekawie wygląda sytuacja z prognozami na grudzień: tutaj możemy mówić o dobrych wzrostach u 55% badanych, spadki przychodów prognozuje natomiast już nie 7,4%, a 29,6% badanych managerów.

Grudzień to dla wielu branż okres znacznie większych inwestycji w marketing, co z pewnością odzwierciedla segment ecommerce. Na tle wszystkich badanych przez nas managerów wygląda to następująco: 60% z nich deklaruje brak zmian budżetów, przy 22% dla ich zwiększenia i 18%, którzy będą je redukować.

Zgodnie z oczekiwaniami listopad okazał się być nieco gorszym miesiącem od października, lecz nie nastąpiło nic, co mogłoby wskazywać na znaczne pogorszenie sytuacji. Wręcz przeciwnie: wzrosty przychodów i zatrudnienia obroniły odczyt Barometru powyżej 60 punktów. Prognoza na grudzień to 60,1, która sugeruje bardzo zbliżone odczyty do tych z poprzedniego miesiąca. Uważnie przyglądamy się zmianom w zatrudnieniu, które pokażą, jak wiele rotacji będzie miało miejsce na koniec roku.

Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT