REKLAMA

Polscy programiści – to o nich mówi cały świat

Mamy świetnych skoczków narciarskich, utalentowanych kompozytorów i światowej sławy reżyserów filmowych. Jednak w ostatnim czasie to polscy programiści są grupą zawodową najbardziej znaną i rozchwytywaną na arenie międzynarodowej. To oni przyciągają do Polski zagranicznych kontrahentów i tworzą rozwiązania, które ulepszają świat. W jakich językach programowania jesteśmy najlepsi? W czym leży źródło sukcesu polskiej branży IT?

Powody do dumy

HackerRank opublikował ranking krajów posiadających najlepszych programistów. Polska zajęła w nim zaszczytne trzecie miejsce, zaraz za Rosją i Chinami, wyprzedzając m.in. taką potęgę, jak Stany Zjednoczone. W jaki sposób wyłoniono zwycięzców? Najlepsi na świecie programiści, zrzeszeni w ramach platformy HackerRank, otrzymali do rozwiązania szereg zadań. Jednym z kryteriów oceny była jakość i szybkość działania. W raporcie zaprezentowano także, jakimi językami programowania posługujemy się biegle. Jesteśmy mistrzami JAVY (1. miejsce), a w obu kategoriach – Algorytmy i Python, zajęliśmy drugi stopień na podium.

W czym tkwi nasz sukces?

To zasługa m.in. ośrodków edukacyjnych. W polskim szkolnictwie od lat duży nacisk położony jest na matematykę i przedmioty ścisłe. Edukacja w zakresie umiejętności rozwiązywania problemów, czy nawet olimpiady matematyczne, mają swoje źródła jeszcze w czasach PRL. Teraz podstaw programowania uczy się już najmłodszych. W 2016 roku ruszyły pilotażowe lekcje w szkołach podstawowych. W 2017 roku mają pojawić się w całym kraju.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się uczelnie techniczne. Wysoki poziom nauczania oraz nowe kierunki z zakresu informatyki i nowych technologii przyciągają coraz więcej kandydatów i oferują zdobycie praktycznych umiejętności. Zmienił się sposób myślenia o wyborze kierunku studiów. Największą motywacją nie są zainteresowania, ale przede wszystkim możliwości znalezienia w przyszłości swojego miejsca na rynku pracy.

- Zwróćmy uwagę na to, jaki wizerunek w opinii publicznej ma branża IT. Od kilku lat mówi się o dużym zapotrzebowaniu na specjalistów, wysokich zarobkach, możliwościach rozwoju. Dlatego programistów przybywa, a ich wyspecjalizowanie to w dużej mierze zasługa polskich firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania. Software house’y oferują programistom praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju w różnych technologiach i językach programowania. Nie jest wymagane wyższe wykształcenie, liczą się umiejętności – dodaje Krzysztof Caban, CTO w Altimi Software House.

Współpraca bez granic

Coraz więcej międzynarodowych firm korzysta z usług polskich software house’ów. Wśród nich są przedsiębiorstwa z krajów sąsiadujących, jak i z tych bardziej odległych.

- Należy podkreślić brak barier językowych. Polscy programiści biegle władają językiem angielskim i niemieckim, co ułatwia komunikację z klientami. Z naszych doświadczeń wynika, że partnerzy z krajów Europy Zachodniej, m.in. z Niemiec, Szwajcarii, Danii czy Szwecji, doceniają także bliskość geograficzną, sprawną logistykę oraz liczne połączenia lotnicze, co przekłada się na pełny nadzór nad projektami. Klienci czują się bezpieczni, w każdej chwili mogą skontaktować się ze specjalistą, a nawet spotkać w celu omówienia projektu – mówi Krzysztof Caban, CTO w firmie Altimi.

Jak wynika z raportu HackerRank, polskich programistów można opisać także jako „nieustępliwych”. W kategorii „Który kraj nigdy się nie poddaje” zajęliśmy trzecie miejsce, zaraz za Węgrami i Szwajcarią. To ważna cecha. Zagraniczni partnerzy kojarzą polskich programistów z niezawodnością. Wiedzą, że bez względu na to, jakie są ich potrzeby i jakie stawiają wyzwania, czy to w zakresie aplikacji mobilnych, webowych, embedded, QA czy IoT, mogą liczyć na doradztwo i wsparcie zespołu ekspertów.

Przykładem firmy o polskich korzeniach, w której programiści tworzą oprogramowanie dla wielu kontrahentów z różnych krajów Europy, jest Altimi Software House. We wrocławskim biurze tworzone są rozwiązania, dzięki którym Islandczycy mogą korzystać z aplikacji ratującej życie, Szwedzi – dokonywać zakupów poprzez rozwiązania e-commerce, a Duńczycy, z poziomu platformy e-learningowej, bez wychodzenia z domu, mogą szkolić się w zakresie znajomości języków obcych.

- Branża usług IT uznawana jest za lidera innowacyjności i sektor, w którym wprowadza się najwięcej nowatorskich rozwiązań. Wartość rynku IT w Polsce stale rośnie – średnio o 4 proc. rocznie. Rośnie także eksport usług IT. Zagraniczne przedsiębiorstwa coraz częściej szukają alternatywy dla lokalnych usług - rozwiązań tańszych, ale dobrej jakości. Według prognoz trend będzie się umacniał, podobnie jak udział eksportu usług IT w ogólnym eksporcie Polski – podsumowuje Krzysztof Caban.

Altimi Software House to wrocławski producent oprogramowania o ugruntowanej pozycji na polskim rynku IT. Sukces firmy to blisko 230 zrealizowanych projektów dla międzynarodowych liderów wielu branż, m.in. finansowej, ubezpieczeniowej, logistycznej, rozrywkowej, marketingowej, automotive, digital i wielu innych. Firma zatrudnia obecnie około 200 wykwalifikowanych specjalistów. Od 14 lat oferuje kompleksowe usługi w zakresie: tworzenia oprogramowania, aplikacji webowych i mobilnych, testów, systemów wbudowanych (embedded) czy nearshoring’u.