REKLAMA

Programista 8/2019 (87) – grudzień 2019 / styczeń 2020 – Software defined radio – SPIS TREŚCI

Zapraszamy do zamówienia magazynu w >>prenumeracie<<. Miesięcznik jest dostępny w formie papierowej, PDF, EPUB i MOBI oraz AZW3. Do prenumeraty papierowej zawsze dołączamy wydania elektroniczne.

BIBLIOTEKI I NARZĘDZIA

Nie tylko GUI – Qt na przykładzie bota do sieci IRC (>>więcej o tym artykule<<)

Qt (wym. „kjuːt”, jak słowo „cute”) to rozwijany przez firmę The Qt Company framework programistyczny udostępniany zarówno na licencji komercyjnej, jak i GPL/LGPL. Jest on głównie kojarzony z tworzeniem wieloplatformowego oprogramowania z graficznym interfejsem użytkownika (GUI) w języku C++. Jego możliwości i zastosowania są jednak znacznie szersze – autor tego artykułu prywatnie nazywa go .NET-em dla C++.

Paweł "KrzaQ" Zakrzewski

Granularna autoryzacja w ASP.NET Core 3

Uwierzytelnianie oraz autoryzacja są zagadnieniami, z którymi podczas projektowania aplikacji internetowych prędzej czy później trzeba się zmierzyć. ASP.NET (zarówno ten dla .NET Frameworka, jak i dla .NET Core) zawiera mechanizm o nazwie Identity, który rozwiązuje oba wspomniane wyżej problemy. Choć jednak mechanizm ten jest stosunkowo elastyczny i dostarcza dużo gotowych rozwiązań, to wprowadza również pewien zbiór koncepcji, które trzeba zrozumieć, by móc z powodzeniem go zastosować.

Wojciech Sura

JĘZYKI PROGRAMOWANIA

Użytkowniku R, czy korzystasz już z pipe’a?

Od kilku lat wielką popularnością w środowisku R cieszy się tak zwany „pipe”, czyli symbol „%>%”, który pozwala zamiast standardowego sposobu wywołania funkcji „f(x, y)”, stosować zapis „x %>% f(y)”. Na pierwszy rzut oka ciężko wymyślić, jakie zalety mogłoby mieć takie podejście. Śmiem twierdzić — i w niniejszym artykule spróbuję to uzasadnić – że przestawienie się na pipe’a to zmiana wręcz rewolucyjna, szczególnie jeśli wykorzystujesz R do analizy danych.

Piotr Szulc

PROGRAMOWANIE SYSTEMOWE

Software defined radio (SDR) w domowym zaciszu. Czy to możliwe? (>>więcej o tym artykule<<)

Terminu „radio programowalne” (ang. software defined radio, w skrócie SDR) używa się do określenia systemu komunikacji bezprzewodowej, w którym funkcjonalność warstwy fizycznej jest realizowana głównie za pomocą oprogramowania. Sprzęt ograniczony jest do minimum i wykonuje zadania, których nie można zrealizować programowo (m.in. wzmocnienie i filtracja analogowego sygnału oraz jego konwersja na postać cyfrową).

Łukasz Bartosik

Mikroprocesor w stylu „retro”

Używając wysokopoziomowych języków programowania i wyszukanych abstrakcji, często tracimy z oczu procesor, a to on ostatecznie wykonuje napisany przez nas program.

Robert Jaremczak

PROGRAMOWANIE RÓWNOLEGŁE I ROZPROSZONE

Wprowadzenie do Apache Kafka (>>więcej o tym artykule<<)

Apache Kafka jest wieloserwerową platformą do propagacji zdarzeń w rozproszonych systemach informatycznych. Projekt powstał w firmie LinkedIn, a w 2011 roku upubliczniono go jako rozwiązanie o otwartym kodzie źródłowym (głównie Scala i Java). Dziś Kafka jest zarządzana przez fundację Apache i jest wspierana między innymi przez firmę Confluent założoną przez byłych pracowników LinkedIn, którzy byli jej twórcami. Platforma ta znana jest ze swojej znakomitej skalowalności horyzontalnej, pozwalającej na budowę klastrów będących w stanie rozpropagować tryliony zdarzeń dziennie.

Piotr Jastrzębski

PLANETA IT

Jak bardzo clean jest Clean Code?

Czytałem kiedyś pewną książkę, ogólnie bardzo dobrze odebraną i polecaną przez wiele osób. Powiedziałem o tym przyjacielowi, a on popatrzył na mnie uważnie i powiedział: „Jest niezła, ale bądź ostrożny”. Zdziwiłem się i zapytałem: „Dlaczego?”. A on na to: „Bo ona wprawdzie opisuje rzeczy, z którymi możesz się utożsamić – i z wieloma osobami tak jest – ale przedstawia to jako jedyną możliwość, nie pozostawiając innych opcji. Znam ludzi, którzy wywrócili swoje życie do góry nogami, bo uwierzyli, że jest to jedyna właściwa droga, a oni po prostu powinni iść swoją drogą, inną niż ta przedstawiona w książce”.

Wojciech Sura

Ja, oni czy my – kilka słów o budowaniu relacji z audytorium

Budowanie dobrych relacji z ludźmi jest niesamowicie ważne. W życiu to podstawa naszej egzystencji, w biznesie ma wpływ na konkurencyjność firmy. Te budowane na scenie, z twoim audytorium, są podstawą dobrej prelekcji. Bo tak naprawdę, jeżeli nie zbudujesz porozumienia ze swoimi słuchaczami, to treść, którą masz do przekazania, nie będzie już tak istotna. Wspólnym mianownikiem relacji i programowania jest kodowanie. Kodowanie przekazu i jego odkodowanie.

Monika Malinowska

RECENZJA

Recenzja kursu programowania w Solidity dostępnego na InstytutKryptografii.pl

Technologia blockchain nieprzerwanie rozwija się, a umiejętność tworzenia Smart Contractów stanowi coraz większą wartość na rynku pracy. Jednak z racji na złożoność zagadnienia, próg wejścia do tej technologii jest dość wysoki. Z pomocą przychodzi portal InstytutKryptografii.pl, proponujący „Szkolenie z programowania blockchain – Solidity”, jeden z niewielu kursów programowania Smart Contractów dostępnych w języku polskim. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, co oferuje nam to szkolenie (jego pełny opis znajduje się pod [0]).

Jakub Kozioł