REKLAMA

Programista po polsku. Antybadanie 2020 obala stereotyp technologicznego geeka

Programowania nauczyli się sami, ale gdyby nie musieli pracować, to ponad połowa zwiedzałby świat. Co drugi pracownik IT ceni sobie work-life balance, tylko co szósty mieszka z rodzicami, a aż 85% przyznaje, że uprawia sport w rzeczywistym świecie. Antybadanie przeprowadzone przez portal pracy Just Join IT obala mity i odkrywa tajemnice pracowników branży IT.

Języki programowania zyskują z roku na rok na popularności i nie są już tylko nudnym wklepywaniem kodów. Jak wynika z Antybadania* przeprowadzonego przez Just Join IT dla branży IT – 76% respondentów przyznaje, że ich praca jest ciekawa. Co więcej, daje wiele możliwości rozwoju – ponad 44% osób pracujących w IT po godzinach tworzy swój własny projekt.

Ambitny samouk
Najbardziej pożądany zawód świata wcale nie wymaga wykształcenia kierunkowego i zafascynowania technologią od najmłodszych lat. Antybadanie pokazuje, że trzy na pięć osób swoje pierwsze kroki z programowaniem stawia samodzielnie (61%), a tylko 35% zaczyna zgłębiać tajniki IT na studiach.

Nowe technologie otaczają nas z każdej strony, więc wejście do tej branży nie jest tak trudne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Zainteresowanie tym tematem i możliwość tworzenia czegoś z niczego to najczęstsze przyczyny rozpoczęcia drogi zawodowej w IT. Ale co ciekawe, nasze Antybadanie ukazało też, że prawie co piąty programista znalazł się w branży przez przypadek – mówi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Antystereotypowy programista
Geek mieszkający z rodzicami i grający w gry - to utarty stereotyp programisty, z którym ciężko wygrać. A jak wygląda rzeczywistość? Zgodnie z wynikami Antybadania, tylko 16% pracowników IT mieszka z rodzicami. Co więcej, wcale nie są samotnikami – aż 42% deklaruje, że chce w przyszłości mieć dzieci, a co czwarty (27%) skupiłby się na rodzinie, gdyby nie musiał zarabiać pieniędzy. Mają także serce do zwierząt, aż 65% ma lub planuje mieć zwierzę, ale właściciele czworonogów są mocno podzieleni: 21% to posiadacze psów, a 19% kotów.

Programiści nie kodują całą dobę, stawiają na work-life balance – ponad połowa (57%) z nich pracuje po 6-8 godzin dziennie. Swoich zainteresowań nie ograniczają jedynie do technologii. Wolny czas najchętniej spędzają na oglądaniu filmów i seriali (67%) – nikogo chyba nie zdziwi, że w odpowiedziach królują Netflix (66%) i HBO GO (34%). Ale siedzący tryb życia to nie wszystko. Pracownicy IT chętnie poświęcają się sportowi – aż 43% uprawia go regularnie, a 42% sporadycznie. Zakupy przez Internet? Programiści zamawiają przede wszystkim przez Allegro (82%), na drugim miejscu podium znalazł się x-kom (50%).

W naszym Antybadaniu postanowiliśmy oddać głos pracownikom IT, aby pokazać jak bardzo stereotypy różnią się od rzeczywistości. Mit introwertyka stroniącego od kontaktów z ludźmi został obalony. Tylko 15% programistów nie lubi integracji z zespołem, a prawie połowa (47%) najlepszą formę na służbową integrację wskazuje wyjazd, co sugeruje, że są otwarci na nowe doświadczenia. Sam będąc programistą i zarządzając zespołem IT, mogę się w pełni pod tym podpisać – komentuje Tomasz Gański, CTO Just Join IT.

Całe Antybadanie jest dostępne do pobrania: justjoin.it/report

*Antybadanie 2020 przeprowadzone przez portal rekrutacyjny Just Join IT na grupie 5 649 programistów.