REKLAMA

Switche PoE – sposób na płynną transmisję sieciową

Zastanawiasz się, jak zaprojektować niezawodny system monitoringu? Chociaż kamery i rejestrator odgrywają kluczową rolę, warto również zaopatrzyć się w switch PoE. Przełącznik sieciowy pozwala na jednoczesny przepływ danych i zasilanie urządzeń, co znacznie ogranicza koszty. Warto zaznaczyć, że znajduje także zastosowanie w systemach automatyki budynkowej. Podpowiadamy, jak wybrać urządzenie, aby spełniło Twoje potrzeby!

Switche POE – czy warto z nich korzystać?

Technologia Power over Ethernet (PoE) umożliwia zasilanie urządzeń sieciowych za pomocą kabla przy jednoczesnej transmisji danych. Dzięki temu instalacja lub rozbudowa sieci staje się łatwiejsza i tańsza. Dodanie nowego urządzenie nie nie wymaga poprowadzenia kolejnych kabli zasilających. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w domach, jak i szkołach, urzędach, czy biurach. Technologia POE znajduje zastosowanie tam, gdzie tradycyjna instalacja zasilania nie byłaby możliwa, dotyczy to np. montażu punktów dostępowych przy suficie podwieszanym. Switche POE, znane również jako komutatory lub przełączniki sieciowe, wykorzystuje się w sieci LAN i WLAN, telewizji przemysłowej CCTV, czy systemie automatyki budynkowej.  Decydując się na tego typu rozwiązanie, nie potrzebujemy dodatkowych zasilaczy.

Czym się kierować przy wyborze przełączników sieciowych?

Aby przełączniki PoE spełniły swoje zadanie, należy je dopasować do rozmiarów systemu i liczby osób, które zamierzają z niego korzystać. Zwróć też uwagę na moc urządzeń, które chcemy podłączyć do switcha. Jeśli wartość wspomnianego parametru wynosi poniżej 15W, wybierz model wspierający standard 802.3af. W przypadku większej mocy zdecyduj się na przełącznik zgodny ze standardem 802.3at. Źle dobrany switch automatycznie rozłączy port o najniższym priorytecie. Przełączniki zapewniają wysoką przepustowość, co jest szczególnie ważne w przypadku przesyłania dużych plików. Umożliwiają one niezawodną komunikację pomiędzy urządzeniami w sieci. Switch POE ogranicza zużycie energii, tym samym obniża rachunki za prąd. Ponadto gwarantuje on płynną transmisję danych na duże odległości. W razie potrzeby możemy dodatkowo zainstalować urządzenie PoE Extender.

Przełączniki sieciowe – na co zwrócić uwagę?

Szukając komutatorów, nie powinniśmy się kierować wyłącznie ceną. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ich rodzaj. Niezarządzalne switche POE nie wymagają skomplikowanej konfiguracji. Wystarczy podłączyć je do zasilania, aby były gotowe do pracy. To dobry wybór dla osób, które nie posiadają zaawansowanej wiedzy technicznej. Switche automatycznie dopasowują pobór prądu, uwzględniając długość kabla i status połączenia.

Jeśli jednak chcemy samodzielnie skonfigurować podstawowe parametry, zdecydujmy się na przełączniki zarządzalne. Dzięki temu możemy ustawić:

  • adres IP,
  • hasło administratora,
  • nazwę i lokalizację urządzenia,
  • priorytet przesyłania danych.

 Popularne modele pozwalają także na filtrowanie adresów MAC i IP, dzięki czemu przesyłają dane do odpowiednich urządzeń sieciowych. W ten sposób switche POE tworzą niezależne pasmo transmisji, co zmniejsza ryzyko przeciążenia sieci. Ponadto umożliwiają one wydzielanie grup użytkowników, czy blokadę nieaktywnych portów. Oprócz tego ułatwiają one monitorowanie ruchu i kontrolę statusu portów. Chociaż przełączniki zarządzalne są droższe, ich zakup warto potraktować jako inwestycję na lata.

Komutatory – kluczowe parametry

Przełącznik sieciowy zapewnia niezawodne działanie systemu monitoringu, pod warunkiem że wybierzemy model o odpowiedniej przepustowości. Switche PoE zazwyczaj oferują transmisję danych na poziomie 10/100/1000 Mbps. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, sprawdź, ile portów obsługuje dany komutator. Postawmy na model z kilkoma dodatkowymi wejściami, dzięki czemu będziemy mogli go wykorzystać podczas rozbudowy sieci. Jeśli szukasz niezawodnych komutatorów, znajdziesz je na stronie https://sklep-ecsystem.pl/category/urzadzenia-sieciowe-lan-wlan-switche-poe  Profesjonalni doradcy pomogą Ci w wyborze najlepszego switcha!

 

Materiał informacyjny