REKLAMA

Wywiad z Adamem Haertle

Rozmowa z Adamem Haertle, który wystąpi w roli prelegenta na konferencji Infoshare 2020 Online

Każdego roku czynnie, jako prelegent, uczestniczysz w wielu branżowych eventach. Co sprawiło, że podjąłeś decyzję o uczestniczeniu w konferencji infoshare?

Co roku wydaje mi się, że już na wszystkich konferencjach wystąpiłem przynajmniej raz i co roku okazuje się, że jednak nie na wszystkich. Podobnie było i z Infoshare – ktoś mnie polecił organizatorom, nawiązaliśmy kontakt i oto jestem.

Wielu naszych czytelników uczestniczyło na twoich wystąpieniach. Jesteś znany z tego, że zawsze zaprezentujesz coś, co ożywia całą salę. Czy w tym roku masz już przygotowaną jakąś nową mega historię i jeśli tak, to czy mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy naszym czytelnikom?

Jeden z moich mentorów wiele lat temu powiedział mi: „Jeśli chcesz przekroczyć oczekiwania swoich klientów, musisz je najpierw obniżyć”. Zatem moje wystąpienie będzie bardzo nudne, powtarzalne i generalnie do niczego. A tak na serio to historii nie brakuje – moja praca polega też na tym, że je cały czas zbieram i nawet dzisiaj nie wiem, które opowieści zaserwuję na Infoshare. Być może te wydarzenia jeszcze nie miały miejsca – w naszej branży non stop dzieje się coś ciekawego.

Obecna sytuacja na świecie jest, jaka jest. Wszelkie konferencje specjalistyczne przeniosły się w wirtualną rzeczywistość. Jak odbierasz tę formę konferencji bez fizycznego udziału samych zainteresowanych, bez naturalnych reakcji prelegentów?

Brak faktycznego kontaktu z widownią bardzo utrudnia prowadzenie wykładów. Na szczęście mam ten komfort, że występując po kilkaset razy rocznie od wielu lat, wchodzę już w swoją rolę „na autopilocie”. Nawet nie widząc i nie słysząc widowni, potrafię ją sobie wyobrazić, wiem mniej więcej, kiedy się śmiejecie przed ekranami, a kiedy kiwacie ze zdziwienia głowami. Mam pracę do wykonania, więc ją wykonuję najlepiej, jak potrafię, ale przyjemności z występów wirtualnych mam pewnie o 90% mniej niż z fizycznych.

Czy obecna sytuacja wpłynęła w jakikolwiek sposób na twoje życie zawodowe i plany około rozwojowe?

Pandemia dużo bardziej wpłynęła na moje życie osobiste – nie pamiętam, bym kiedykolwiek wcześniej spędził tyle miesięcy praktycznie 24h/dobę z rodziną. To jeden z pozytywnych efektów całej sytuacji. Z punktu widzenia zawodowego wszystko stanęło na głowie – jeszcze w styczniu byłem przekonany, że w tym roku nie zrobię już żadnego webinaru, i patrzcie, gdzie wylądowałem. Wszystkie fizyczne występy przed widownią zostały odwołane, ale albo pojawili się nowi klienci, korzystający z okazji, by prowadzić spotkania zdalne, albo klienci „fizyczni” zrozumieli, że czas jednak przenieść się do świata wirtualnego, więc jakoś się kręci. Na pewno ten element wirtualny, zarówno spotkań, jak i materiałów edukacyjnych w formie wideo, nie zniknie razem z pandemią – to spora zmiana dla nas wszystkich.

 Patrząc na twoje wcześniejsze wystąpienia, nie masz wrażenia, że z roku na rok coraz większe katastrofy spotykają firmy i jest to tendencja rosnąca?

 Nie, nie widzę takiego trendu. Katastrofy były wielkie także lata temu, teraz jedynie mamy więcej grup zarabiających na ransomware – to główna różnica.

Wielu z uczestników konferencji jest odpowiedzialnych w firmach za ich bezpieczeństwo. Jakie miałbyś dla nich sugestie, by nie stali się w najbliższym czasie bohaterami twoich opowieści?

Krok pierwszy – higiena bezpieczeństwa. Jeśli uporacie się już z aktualizacjami, hasłami, zarządzaniem uprawnieniami i kopiami bezpieczeństwa, to krok drugi – detekcja zagrożeń i reagowanie na nie. I nie ma sensu przechodzić do kroku drugiego, jeśli nie wykonaliście pierwszego. Na to wszystko dodatkowa uwaga – lepiej zatrudnić dobrego specjalistę niż kupić nowe pudełko, którego nie będzie komu obsługiwać.

 _____

Infoshare 2020 Online – wirtualny festiwal społeczności napędzanej technologią!

Najnowsze trendy technologiczne, startupy, innowacje, wyzwania biznesu w czasach pandemii. To wszystko podczas Infoshare 2020. Największa konferencja technologiczna w Europie Środkowo-Wschodniej w formacie online, transmitowanym na cały świat z Gdańska potrwa 6 dni i odbędzie się w dniach 23-25 i 28-30 września. Na uczestników czeka aż 9 scen tematycznych z prelekcjami na żywo i niespotykane dotąd możliwości networkingu. 

Kup bilet już dziś!