REKLAMA

 Z deva do Vice Head of Development w trybie „fast”

Rozmowa z Łukaszem Krzemieniem, Vice Head of Development w Fast White Cat. Swoją wiedzą wspomaga dział software, wspierając Head of Development. Posiada bogate doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu sklepów na Magento 2, specjalizuje się także w zakresie architektury cloud'owej (AWS) i automatyzacji procesów (CI/CD).

Jak długo pracujesz w Fast White Cat i ile czasu zajęło Ci, by zmienić stanowisko z deva na Vice Heada? Co trzeba zrobić, czym się wyróżnić, by u was awansować? Czy junior, który dostanie zatrudnienie w FWC, ma szansę tak wysoko awansować?

Jestem w Fast White Cat od prawie pięciu lat i mniej więcej połowę tego czasu pracuję już jako Vice Head of Development. Jeśli chodzi o moją ścieżkę kariery, to stanowi ona doskonały przykład tego, jak wysoko może zajść u nas junior. Gdy stawiałem pierwsze kroki w FWC, gdzie przyszedłem z polecania znajomego, brakowało mi choćby podstawowej znajomości Magento. Miałem pracować jako developer w dziale utrzymania z racji doświadczenia i obycia jako FullStack. Przebywanie wśród doświadczonych kolegów, projekty w FWC i bakcyl programowania, który połknąłem, sprawiły jednak, że chciałem więcej dlatego hobbystycznie zacząłem zajmować się Magento także po pracy. Po kilku miesiącach byłem już pewien, że to jest to, co chcę kontynuować. Zacząłem dostawać nowe zadania w Fast White Cat od tych małych, jak tylko sprawdzanie i poprawianie kodu, aż w końcu większych, jak projekt oparty na pracy backendowej i integracji z SAPem. Ostatecznie trafiłem do projektu dla dużej marki odzieżowej, gdzie wykorzystałem wiedzę z poprzednich zadań, która pozwoliła mi na go live sklepu w terminie i spięcie całego projektu, wraz z częścią devopsową, integracją z ERP i opiekę nad infrastrukturą. To był moment przełomowy, kiedy wziąłem na siebie dużą odpowiedzialność. Zostało to docenione i przełożony zaproponował mi stanowisko Vice Heada.

A jeśli chodzi o umiejętności zarówno miękkie, jak i twarde które udało Ci się rozwinąć w FWC? Zauważasz jakąś zmianę?

Przede wszystkim zdobyłem ogromną wiedzę o Magento. Jak wspominałem, przychodząc do FWC, zupełnie nie zajmowałem się tym frameworkiem, ale co ciekawe nie znałem także Dockera, AWS i usług typu Varnish, Redis, ElasticSearch, RabbitMQ, które w końcu musiałem wykorzystywać podczas pracy w projektach. Moja determinacja i chęć uczenia się sprawiły jednak, że nabyłem te umiejętności i mogłem wspierać nimi zespół. Ciekawą nowością i źródłem wiedzy była dla mnie również praca w Scrumie i software house w ogóle uporządkowane procesy i dobrze zaplanowane projekty znacznie ułatwiły pracę na każdym szczeblu, a fakt, że atmosfera w Kocie zawsze była przyjazna, sprawił, że uczenie się nowych rzeczy było prostsze. Zresztą, w FWC dba się o to, by developerzy mieli zapewniony  rozwój do dziś mamy cykliczne, cotygodniowe lub codwutygodniowe szkolenia wewnętrzne w formie prezentacji lub live codingu, na których uczymy się nowych rzeczy.

Proszę opowiedzieć o najbardziej fascynującym projekcie, nad jakimi pracowałeś w FWC. 

Tych jest sporo, ale wskazałbym tu projekt, dzięki któremu awansowałem to dzięki niemu mój poziom znajomości Magento znacząco się poprawił, nauczyłem się też łączyć tę wiedzę z umiejętnościami devopsowymi, rozwiązywać problemy na styku tych dwóch kwestii. Był to projekt związany z potrzebą optymalizacji szybkości działania Magento, zadbaniem o UX, integrację, wymianą danych o produktach, statusów zamówień itd. Pełen projekt eCommerce, który spowodował, że dogłębnie poznałem mechanizmy działania Magento i wszelkich usług dookoła niego, a co za tym idzie Vanisha, RabbitMQ itd.

 Czy Vice Head of Development w Fast White Cat zajmuje się jeszcze programowaniem, czy może tylko zarządza zespołem? Jakie są główne zadania na takim stanowisku, jakie teraz obejmujesz w firmie?

Programowaniem zajmuję się już znacznie mniej to raczej praca wymagająca poprawek  czy dopisek do powstałego kodu, nic mocno angażującego. Mam pod sobą dział Devops i Backend, a zarządzanie nimi jest dość absorbujące rozdzielam zadania, planuję i organizuję pracę moim kolegom, wspieram ich, oferując konsultacje, reaguję na awarie na produkcji czy inne problemy związane z działaniem środowiska lokalnego lub testowego. Do tego dochodzi oczywiście udział w spotkaniach, no i coś, co u nas w Kocie jest niezwykle ważne praca związana z Reaserch and Development. Wciąż rozwijamy wiedzę, szukamy nowinek w kontekście technologii do wykorzystania czy to w Magento, czy w pracy devopsów, badamy nowe narzędzia i podejmujemy działania z jeszcze efektywniejszą automatyzacją projektów czy wydań.

 Jak dzisiaj możesz ocenić realia pracy w FWC? Co sprawia, że nadal tu pracujesz, jakie wartości tej organizacji przemawiają do Ciebie najmocniej, jako developera z doświadczeniem? Czy uważasz, że firma się zmieniła?

To, co sprawia, że wciąż jestem częścią Fast White Cat, to rozwój, jaki zapewnia mi firma. U nas zdobywanie kolejnych umiejętności i wchodzenie na wyższy poziom jest wartością, o którą zarząd, jak i cały zespół bardzo mocno dbają. Developerzy i Tech Leaderzy są stale motywowani, aby szukali kontaktu ze mną lub Head of Development, zgłaszali swoje pomysły, dążyli do dzielenia się ciekawostkami technologicznymi ze swoich projektów dzięki temu możemy wzajemnie korzystać z własnych doświadczeń, tworzymy i  wciąż rozwijamy wspólne paczki wiedzy, z których razem czerpiemy. Tutaj każdy developer ma wpływ na to,  jak wygląda praca w firmie. 

To, co zmieniło się w FWC przez ostatnie 5 lat, to na pewno organizacja pracy, która teraz jest lepiej zautomatyzowana i ustandaryzowana. W efekcie pracuje się sprawniej dziś stawiamy środowisko lokalne czy serwer testowy kilkadziesiąt razy szybciej, niż wtedy. Każdy przejęty sklep stawiany jest w naszym szkielecie, co zwiększa poziom bezpieczeństwa pracy developera i po prostu ją usprawnia. To właśnie zasługa automatyzacji i wspólnego doświadczenia, z którego czerpiemy. No i tego, że wciąż chcemy więcej.

Jak myślisz, czy developerzy przychodzący do FWC z innych firm odczuwają różnicę w zmianie pracy? Na czym ona polega?

To, co na pewno nas wyróżnia, to sama kultura FWC dbamy o rzetelne feedbacki, usprawnianie umiejętności miękkich, mamy atmosferę, która jest wyjątkowa, i zarząd bardzo otwarty na rozmowy i nasze pomysły. Bardzo ważna rzecz w Kocie to także praca z nowymi technologiami. U nas nie znajdziecie już Magento 1 pracujemy tylko na najnowszej wersji, mamy też sporo projektów opartych o PWA, a teraz wdrażamy także Sztuczną Inteligencję, która na pewno będzie ciekawym wyzwaniem dla naszych developerów to spore przedsięwzięcie, na które dostaliśmy grant w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Mamy też dział Devops, który nie jest wcale normą w każdej firmie, a stanowi duże ułatwienia dla developerow, no i to, o czym parokrotnie wspominałem, czyli wyjątkowo poukładaną pracę.

 Jakie rekrutacje w tej chwili prowadzicie?

Szukamy Backend Developerów ze znajomością Magento – projekty w Fast White Cat rozwijają się na tyle stabilnie, że właściwie możemy stale zapraszać do rekrutacji na to stanowisko. Potrzebujemy też developerów PHP  z doświadczeniem w Symfony, ale mamy również coś zupełnie nowego dla tych, którzy chcą rozwijać swoją wiedzę i przejść do świata naszej flagowej platformy. Uruchomiliśmy niedawno Akademię Magento 2, w której szkolimy developerów PHP, dzielimy się z nimi wiedzą i wspieramy w rozwijaniu kariery na wszystkich szczeblach od wdrażania się i specjalizowania w Magento, przez budowanie doświadczenia w eCommerce, aż po zdobywanie certyfikatów i wyższe wynagrodzenia. Zapewnimy efektywną naukę w czteroosobowych grupach i płynne wejście w platformę Magento2. Zapraszamy: https://fastwhitecat.com/akademia-magento/