REKLAMA

Czy blockchain wykreuje przyszłość, o jakiej nie śniliśmy?

Blockchain to łańcuch bloków przechowujący wszystkie wpisy od początku jego istnienia. Przechowywany jest w rozproszonej sieci P2P, a wpisy do rejestru muszą spełniać określone reguły klientów sieci. Całość oparta jest o algorytmy kryptografii, a kod węzłów jest otwarty. Blockchain wyróżnia się zatem konstrukcją oraz sposobem przechowywania, które czynią go zdecentralizowanym, rozproszonym, jawnym i publicznym. Wykluczono ryzyko zmiany lub usunięcia wpisu. To dlatego blockchain nie jest kolejną, zwyczajną bazą danych, a prawdziwą rewolucją.

Świat finansów a blockchain
Pierwsze naturalne zastosowanie blockchain to obszar finansów. Obecny system charakteryzuje się wysokim poziomem skomplikowania i sterowany jest wieloma regulacjami prawnymi. Pomimo tego nie gwarantuje bezpieczeństwa powierzonych mu środków finansowych, swobodnego dostępu do nich, niskich kosztów transakcji i szybkości wykonywanych operacji.
Zastosowanie blockchain w świecie finansów pozwoliłoby wyeliminować powyższe. Możliwe jest również zastosowanie tej technologii do tokenizacji papierów wartościowych, co powinno znacząco uprościć i przyspieszyć wykonywanie transakcji.

Świat o technologii blockchain
Stanowiska rządów i instytucji finansowych wobec blockchain wraz z ICO oraz kryptowalutami są podzielone. W Chinach zakazano funkcjonowania giełd kryptowalut. Korea Południowa postawiła na regulację i nadzór. Komisja Europejska już w 2016 r. zaleciła, aby giełdy kryptowalut wprowadziły identyfikację użytkowników. W USA decydenci z SEC i CTFC zachęcają do rozwoju technologii blockchain, ale widzą pilną potrzebę uregulowania ICO w kierunku ochrony przed oszustwami.
Szerokim echem odbijają się też decyzje gigantów Internetu. Facebook wprowadził zakaz reklam kryptowalut i ICO, a Google zapowiedział wprowadzenie go od czerwca 2018 r.
Jednocześnie w grudniu 2017 roku na giełdzie Chicago Board Options Exchange ruszyły kontrakty terminowe na kurs Bitcoina i od razu spotkały się z wielkim zainteresowaniem.
Banki, pomimo przypadków działań wymierzonych przeciwko kryptowalutom, widzą potencjał w samej technologii blockchain. Informację o pracach nad jej wykorzystaniem podały największe polskie banki PKO BP i PKO BP. Z kolei VISA uruchomiła pilotażowo platformę B2B Connect umożliwiającą dokonywanie płatności międzynarodowych, a Mastercard zapowiedział wspieranie krytpowalut z pewnymi ograniczeniami

Nie tylko finanse. Gdzie jeszcze sprawdzi się blockchain?
W rejestrach sądowych i administracyjnych. Centralnie przechowywane bazy są podatne na ataki hakerskie. Dobitnie ukazuje to przykład Estonii, w której w maju 2007 wskutek ataku zablokowane zostały serwery agend rządowych, banków i mediów. Ciekawym polem do zastosowania blockchain są również rejestry z zapisem danych medycznych pacjentów. Każdy z podmiotów prowadzi własny rejestr, a wymiana informacji odbywa się tylko po otrzymaniu zapytania, co spowalnia i ogranicza dostęp do dokumentacji w nagłych sytuacjach, np. zagrożenia zdrowia. Niezmienność informacji w blockchain ma zastosowanie także w logistyce, w śledzeniu tzw. łańcucha dostaw. Blockchain, wzbogacony o tzw. smart contract, warto wykorzystać też do zawierania umów pomiędzy stronami bez udziału trzeciej strony – gwaranta.

Crowdfunding z użyciem kryptowalut
Initial Coin Offering było jedną z pierwszych idei na wykorzystanie blockchain. ICO to kampania crowdfundingowa z użyciem kryptowalut. Inwestor otrzymuje tokeny, które nabierają wartości po sukcesie dofinansowanego projektu. ICO odbywa się na linii startup – inwestor, bez pośredników. Cieszy się ogromną popularnością. Wartość sprzedaży tokenów ICO w 2017 r. przekroczyła 2,3 mld $.
ICO nie jest uregulowane, jego przeprowadzenie nie obliguje do spełnienia wymagań niezbędnych przy standardowych sposobach pozyskiwania funduszy. Zostało to wykorzystane w wielu oszustwach, np. PlexCoin ($15 million) czy Benebit ($2.7 - $4 million).

Tomasz Pawul, Co-Founder Fundacji infoShare