REKLAMA

Badanie polskiej społeczności SysOpsów i DevOpsów pokazało prawdziwe oblicze branży!

Badanie specjalistów IT przyniosło zaskakujące wyniki. Na ich podstawie powstał raport, który może zainteresować zarówno pracowników z branży IT, jak i pracodawców poszukujących specjalistów.

Raport został podzielony na cztery rozdziały: technologia, umiejętności warunki pracy i rekrutacja, co pozwala lepiej zrozumieć uwarunkowania wąskiego wycinka SysOpsów i DevOpsów, w szeroko dotąd opisywanej branży IT. Celem badania było lepsze poznanie wyzwań, z jakimi mierzy się dzisiejsze pokolenie DevOpsów, ich motywacji, satysfakcji z pracy czy opinii nt. przebiegu procesów rekrutacyjnych.

Zaciera się różnica między administratorami, deweloperami, a dzisiejsze pokolenie DevOpsów mierzy się z nowymi problemami. W poniższym raporcie zbudowaliśmy sylwetkę Opsa od nowa, a także przeanalizowaliśmy aktualne trendy związane z zatrudnieniem osób na te stanowiska.“ - komentuje Paweł Ufnalewski, Prezes Fundacji SysOps/DevOps Polska. Mariusz Dalewski, CEO MDDV dodaje: “Od pracowników wymaga się naprawdę różnorodnych umiejętności. (...) Kariera Opsa jest bardzo wymagająca, dlatego uważam, że należy doceniać jego umiejętności, wiedzę i doświadczenie.”

Cały raport jest pełen wskazówek, np. co zrobić, aby nie tylko zatrudniać właściwe osoby, ale również utrzymać je w swojej firmie na dłużej. “Warunki pracy SysOpsów i DevOpsów mogą się ogromnie różnić w zależności od miejsca pracy czy konkretnego projektu, w którym bierze się udział” - mówi Agnieszka Kaczor, HR Manager, OVHcloud. Dlatego dokument został wzbogacony o wnioski z ponad 1400 odpowiedzi na pytania otwarte, w których respondenci dzielili się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami oraz zawodowymi potrzebami. To może się okazać cennym źródłem wiedzy dla osób zatrudniających i współpracujących z Opsami.

Zapraszamy do pobrania raportu, który pozwoli uzyskać pełny obraz przedstawicieli branży SysOps i DevOps w Polsce oraz - mamy nadzieję - ułatwi podejmowanie kluczowych decyzji biznesowych.

Link do strony raportu: https://raport.sysopspolska.pl/

Próba badawcza: nadesłano 979 w pełni wypełnionych ankiet. Analizie poddano wyłącznie respondentów, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani pod względem jakości danych.

Twórcą raportu jest Fundacja SysOps/DevOps Polska (w skrócie SO/DO). To największa społeczność administratorów systemowych i sieciowych, DevOpsów i innych specjalistów IT w Polsce. Od ponad 8 lat zrzeszają ekspertów, którzy pomagają sobie wzajemnie rozwiązywać problemy w pracy i przekładają to na znajomości offline. Dziś to ponad 28 tysięcy profesjonalistów, którzy dzieląc się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami współtworzyli badanie społeczności SysOps i DevOps.

Misją SO/DO jest edukacja i tworzenie społeczności. Oprócz grup na Facebooku, regularnych MeetUpów stacjonarnych, setek prelekcji na YouTube i szkoleń, realizują niestandardowe projekty - jednym z nich jest powyższy raport.

GŁÓWNE WNIOSKI Z RAPORTU

  • Ponad 80% Opsów regularnie poświęca czas na naukę korzystając z kursów, for internetowych, konferencji branżowych i YouTube. Jednak ponad 20% firm nie wspiera pracowników w pozyskiwaniu wiedzy! [Patrz umiejętności]

  • Opsi wskazali, że najczęściej przydatną umiejętnością w pracy jest Linux / Unix, CI/CD oraz Cloud, Linux/Unix też najczęściej przydaje się im w pracy (74,14%), ale aż 25% respondentów nie pracuje w chmurze.

  • Dla prawie 70% Opsów wysokość pensji jest kluczowym czynnikiem motywacji (lub jej braku) do pracy. Na decyzję o zmianie firmy w niewiele mniejszym stopniu wpływa proponowana elastyczność pracy i możliwości rozwoju.

  • Spotkania zespołu okazały się jednym z czterech najbardziej angażujących czasowo zadań
    w pracy Opsów.

  • Opsi najchętniej pracują zdalnie w elastycznych godzinach, jednak wykazali ogromną potrzebę organizacji stacjonarnych integracji.

  • Opsi chcą być traktowani jak partnerzy - oczekują jasno określonych celów i zadań, autonomii i docenienia ich pracy. Cenią transparentność i przejrzystość w firmach.

  • Blisko 80% osób jest zadowolonych lub raczej zadowolonych ze swojej pracy.

  • Podczas rekrutacji Opsów najbardziej irytuje brak widełek płacowych oraz brak szczegółowych informacji o stanowisku/obowiązkach.