REKLAMA

Czy branża IT traci na popularności? Trendy z 2022 roku

Branża IT przez ostatnie kilka lat cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów, szczególnie ze względu na wysokie wynagrodzenia i możliwość pracy zdalnej. Czy w 2022 roku popularność spadła, czy wręcz przeciwnie? Jakie trendy odnotowano?

Najpopularniejsze technologie IT w 2022 roku

Wbrew przypuszczeniom sceptyków, branża IT w 2022 roku nie straciła na zainteresowaniu, a nowych ofert pracy wciąż przybywało – tak przynajmniej wynika z raportu opublikowanego przez portal No Fluff Jobs. Pracodawcy wciąż poszukują wykwalifikowanych specjalistów, a nowe rozwiązania zyskują na popularności. Spośród różnorodnych ofert pracy dla programistów można wyróżnić trzy technologie, które najczęściej się powtarzają w ogłoszeniach. Zalicza się do nich oprogramowania:

  • Backend, 
  • Frontend,
  • Fullstack.

To właśnie one stanowiły około połowę ogłoszeń w branży IT. Z nich najpopularniejszy okazał się Backend (około 27% wszystkich ofert). Nie można jednak nie zauważyć znaczących trendów wzrostowych w przypadku (jak dotąd) mniej popularnych technologii. W roku 2022 na znaczeniu zyskały stanowiska powiązane z Big Data, Business Analysis czy Support.

Branża IT – wzrost wynagrodzeń specjalistów i ekspertów

Wynagrodzenia programistów słyną z tego, że są dość wysokie w porównaniu z innymi branżami na rynku pracy. Warto jednak mieć na uwadze, że konkretne stawki zależą od wielu czynników, takich jak poziom doświadczenia, posiadane kompetencje, typ umowy czy lokalizacja firmy.

Co ważne, wysokie zarobki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie dotyczą przeważnie ekspertów w swojej dziedzinie. Takich stawek raczej nie powinni oczekiwać kandydaci na stanowiska juniorskie. Można jednak wyróżnić obszary, które w 2022 roku zanotowały wzrost wynagrodzeń. Są to DevOps, Big Data, AI czy Security. Przykładowo, na stanowisku DevOps Developera można było się spodziewać miesięcznych stawek od 19 do nawet 26 tysięcy brutto (na umowie B2B).

W 2022 roku (i aż dotąd) na zainteresowaniu zyskują zawody powiązane z obsługą AI, czyli sztucznej inteligencji. Jest to niewątpliwie spowodowane popularnością takich narzędzi jak Chat GPT.

Jakie trendy można zaobserwować? Praca zdalna i pozostałe benefity

Wśród wyróżniających się trendów z pewnością należy wymienić pracę zdalną. W branży IT wykonywanie obowiązków z biura odchodzi już pomału w niepamięć. Coraz więcej pracowników decyduje się na w pełni zdalny tryb pracy lub hybrydowy. Widać to również w ogłoszeniach pracy.

Pracodawcy z kolei niezmiennie stawiają na ciągły rozwój swoich pracowników. W wymaganiach dla kandydatów, poza niezbędnymi umiejętnościami, zawierają również stałą chęć do nauki i pozyskiwania nowych umiejętności.

Niezmienne od kilku lat pozostają także najpopularniejsze benefity oferowane przez firmy IT. Są to prywatna opieka medyczna, karty typu MultiSport oraz parkingi dla rowerów przy biurach.

Zawód programisty w różnych dziedzinach technologii wciąż cieszy się wysoką popularnością. Branża IT to jednak dynamicznie zmieniające się środowisko i poza oferowaniem wysokich wynagrodzeń ma również konkretne oczekiwania wobec pracowników.