Nadszedł w końcu czas, by wymienić stare biurko, na którym przez 12 lat powstawał magazyn „Programista”, na mebel bardziej zgodny z duchem czasu. Po przejrzeniu szeregu ofert w Internecie wybór padł na nowoczesne rozwiązanie, czyli elektryczne, ergonomiczne, zapewniające zdrowe środowisko pracy biurko firmy Motion Desk
Wybór modelu
Oferta Motion Desk zwróciła naszą uwagę, bo proponują oni klientom wiele różnych opcji biurek, które można zamówić na wymiar. Do wyboru jest kilka rodzajów materiałów, z których wykonany będzie solidny blat: z litego drewna dębowego, MDF i z płyty meblowej. Można też wybrać rodzaj wycięcia brzegu, np. ergonomiczny – zaokrąglenie, które sprawia, że pracuje się wygodniej, a np. dla miłośników gameingu nawet ze specjalnie wyprofilowanymi krawędziami. Również stelaże dostępne są w różnych wariantach i kolorach. Z naszego rozeznania wynika, że biurka od Motion Desk rzeczywiście można dostosować do różnych wymagań i gustów, znika więc konieczność kupowania mebla o wyglądzie narzuconym przez producenta. Jest to ważne dla osób, które nie tylko potrzebują funkcjonalności, ale też cenią sobie estetykę.
Najbardziej do gustu przypadło nam biurko z czarnym stelażem, dębowym blatem i krawędzią „Live edge” od frontu. Chcieliśmy, by nasz pokój redakcyjny miał rustykalny, ciepły styl, z elementami nowoczesnymi, więc taka konfiguracja najlepiej wpisywała się w nasze oczekiwania, a ponadto drewniany blat doskonale pasuje do naszej podłogi. Krawędź „Live edge” szczególnie nas urzekła, bo wygląda naturalnie, jak deska prosto z tartaku z niedawno przywiezionego z lasu drzewa. Lubimy takie motywy.
Dla zdrowia i wygody
Dlaczego w ogóle pomyśleliśmy o biurku elektrycznym, w którym można regulować wysokość blatu? Lata lecą i młodsi nie będziemy… W ciągu roku programista spędza przy komputerze mnóstwo czasu w pozycji siedzącej, redakcja „Programisty” podobnie. Nie jest to obojętne dla kręgosłupa. Mebel, który pozwala zmieniać postawę z siedzącej na stojącą, ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, kondycję naszych pleców, szyi i ramion – pomaga w korekcji wad postawy, zmniejsza ból w tych częściach ciała. Praca na stojąco poprawia też krążenie krwi. Generalnie biurka elektryczne pozwalają na precyzyjne dostosowanie wysokości do indywidualnych potrzeb użytkownika, co jest kluczowe dla zachowania ergonomicznej pozycji podczas pracy, niezależnie od tego, czy się siedzi, czy stoi.
Kontakt z producentem
Zainteresowani, napisaliśmy e-maila do producenta i okazało się, że jego oferta skierowana jest między innymi do programistów. Następnie przedstawiciel Motion Desk skontaktował się z nami telefonicznie w celu omówienia szczegółów i poznania naszych potrzeb, pomagając nam np. dobrać odpowiedni kolor blatu, tak by pasował nam do wnętrza. Dowiedzieliśmy się też, że istnieją dodatkowe opcje, jak np. ładowarka indukcyjna do smartfona czy przelotki na kable. Po ustaleniu wszystkich szczegółów umówiliśmy się na termin wykonania, który standardowo trwa do 30 dni. Musi to potrwać, bo mebel wykonywany jest w stolarni wg indywidualnego zamówienia każdego klienta. W trakcie powstawania naszego biurka dostaliśmy zdjęcie schnącego w stolarni pulpitu.
Realizacja
W umówionym terminie przyjechali do nas panowie, którzy błyskawicznie uporali się z montażem – biurko było gotowe do użytku już 20 minut później – i pokazali nam, co, gdzie i jak się reguluje, a także polecili aplikację, która steruje naszym meblem. Nosi ona nazwę „Ergomate” i jest dostępna w Google Play i App Store. Oczywiście biurko można też złożyć samodzielnie, a instrukcje, schematy i filmiki można znaleźć na stronie producenta
Pierwsza myśl? Biurko nie przytłacza wnętrza. Wybraliśmy optymalny dla nas rozmiar: 120x70 cm. Podoba nam się też jego prosta forma, to, że składa się jedynie z drewnianego blatu i masywnych, metalowych nóg. Wrażenie robi także jakość obróbki dębowego pulpitu – jest bardzo gładko wyszlifowany, pięknie naolejowany, z litego drewna o grubości 4 cm.
Następnie wzięliśmy na warsztat funkcje elektryczne, tj. podnoszenie i opuszczanie powierzchni roboczej. Blatem można sterować bądź za pomocą przycisków na panelu sterowania, bądź za pomocą wspomnianej aplikacji. Maksymalna wysokość to 130 cm, natomiast najniższa to 65 cm. Silniki są ciche i pracują płynnie. Panel sterowania jest intuicyjny: strzałka w górę, strzałka w dół. Są też dodatkowe opcje, takie jak: funkcja pamięci wysokości, nawet dla czterech osób z różnymi ustawieniami poziomów blatu, dźwiękowe alerty dotyczące zmiany pozycji pracy i kontrola rodzicielska. W menu można też wybrać ustawienia np. języka czy też efektów świetlnych.
„Ergomate” łączy się z biurkiem przez bluetooth. Aplikacja prosi o wpisanie wzrostu i wieku w celu ustawienia odpowiedniej dla konkretnego użytkownika wysokości biurka w pozycji siedzącej i stojącej. Oprócz tego za jej pomocą możemy manualnie sterować poziomem blatu. Aplikacja ma podobne funkcje, jak panel sterowania zamontowany w biurku. Zdalnie sterując, zrobiliśmy zdjęcie długo naświetlane, by zobrazować ruch produktu Motion Desk.
W kolejnym kroku sprawdzamy ładowarkę indukcyjną wbudowaną w blat i ładujemy nasze telefony. Tu mamy jedną drobną uwagę – kabel od ładowarki jest nieco za krótki, brakuje mu kilku centymetrów, gdy biurko znajduje się na wysokości 130 cm.
W biurku mamy też zamontowany uchylny kanał kablowy. Znajduje się on z tyłu, pod blatem. nie rzucając się w oczy, i jest wykonany z porządnej metalowej blachy. Dzięki temu możemy ukryć nieestetyczną plątaninę kabli, gdy postawimy na pulpicie dwa monitory i drukarkę. Skoro piszemy o porządku z kablami, to do tego przyda się nam też wycięta w blacie przelotka, którą Motion Desk wykończył nam ładnie metalowym okuciem.
Podsumowując, jesteśmy zadowoleni z wyglądu, jakości i funkcjonalności naszego nowego redakcyjnego nabytku.
Ile to kosztuje
Odpowiedź, jaka często pojawia się w naszym środowisku, padnie również i tu: to zależy. Na cenę wpływ mają takie kwestie, jak rodzaj blatu, rodzaj stelaża, a także , takie jak ładowarka indukcyjna, uchwyty na monitory, maskownica kabli czy też kółka do biurka. Nasz model do tanich nie należy, ale uważamy, że warto zainwestować w jakościowy produkt, który posłuży nam długie lata.
Jeśli też zastanawiacie się nad nowym biurkiem, zachęcamy do odwiedzenia strony producenta: https://www.motiondesk.pl/. Motion Desk przygotował kod zniżkowy -5%: PROGRAMISTA5 ważny od 29 maja do 30 czerwca 2025 r.
Anna Adamczyk, redakcja “Programisty”.
Materiał promocyjny