REKLAMA

Jak poprawnie przeprowadzić instalację światłowodu?

Prędkość i niezawodność – to właśnie te dwa elementy sprawiły, że internet światłowodowy stał się dla wielu technologią pierwszego wyboru. Aby móc się nim cieszyć, trzeba upewnić się, że zamieszkiwane gospodarstwo domowe jest do tego odpowiednio przygotowane. Co to dokładnie znaczy?

Sprawdzenie zasięgu sieci światłowodowej u dostawców

Światłowód nie jest dostępny w każdym regionie lub miejscowości. To dlatego, że ich wdrożenie wymaga znacznych nakładów finansowych na budowę odpowiedniej infrastruktury. Poza tym zaludnienie niektórych obszarów klasyfikuje się jako niewystarczające do usprawiedliwienia tak dużej inwestycji.

Większość dostawców sieci światłowodowej udostępnia narzędzia online pozwalające sprawdzić przystępność usługi na wybranym terenie. Do takich zalicza się operator Play – firma zapewnia formularz znajdujący się na jej oficjalnej stronie internetowej, który wymaga podania:

  • miejscowości;
  • ulicy;
  • numeru budynku i mieszkania.

Wszystko odbywa się ekspresowo, a ostateczną możliwość instalacji potwierdza technik podczas wizyty w domu zainteresowanego.

Wybór odpowiedniego rodzaju światłowodu

Prędkość internetu światłowodowego musi zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb. Dla osób korzystających z zasobów sieci w sposób sporadyczny (np. do przeglądania stron internetowych i poczty elektronicznej) odpowiednie będą warianty zapewniające przepustowość do 300 Mb/s.

Gracze, osoby pobierające regularnie duże pliki i strumieniujące wideo w jakości 4K powinny zastanowić się nad ofertami zapewniającymi do 600 Mb/s, a nawet 1 Gb/s – tak szybki transfer zagwarantuje udaną rozrywkę bez jakichkolwiek zbędnych komplikacji. 

Podpisanie umowy

Po wybraniu prędkości docelowej należy znaleźć ofertę, która spełnia ten warunek. Wybór propozycji jest często skomplikowanym zadaniem – na rynku istnieje wiele dostawców i planów, a wszystkie pakiety różnią się m.in. ceną, zapewnianymi korzyściami dodatkowymi i warunkami umowy.

Niektórzy operatorzy oferują promocje, takie jak pierwszy miesiąc za darmo lub zniżki na określony czas. Poza tym usług takie jak telewizja kablowa, telefon stacjonarny lub dostęp do platform streamingowych zwiększają znacząco atrakcyjność danej opcji.

Podpisanie umowy z dostawcą odbywa się na dwa sposoby: online lub w salonie obsługi klienta. Pierwsza metoda zapewnia wygodę, a druga przedstawia się jako korzystniejsza dla tych, którzy potrzebują uzyskać dodatkowe informacje odnośnie do oferty lub chcą spróbować podjąć się negocjacji.

Internet światłowodowy w Play

Play zapewnia kilka rodzajów umów, różniących się między sobą przede wszystkim zapewnianą prędkością i czasem obowiązywania. Zazwyczaj ich klienci mogą liczyć w ich ramach na:

  • dodatkowe usługi – darmowe abonamenty do popularnych platform streamingowych jak np. Netflix i HBO Max;
  • bezpłatne miesiące początkowe, zwykle dwa;
  • obniżone opłaty serwisowe – często dla osób podpisujących umowy online;
  • dostęp do telewizji – 35 unikalnych kanałów;
  • krótki okres bycia zobowiązanym – poniżej 12 miesięcy.

Rozeznanie się w cenach, warunkach umowy, promocjach i usługach dodatkowych pomoże w znalezieniu oferty spełniającej wszelkie oczekiwania.

Instalacja światłowodu w mieszkaniu lub domu

Instalację światłowodu w mieszkaniu lub domu zalicza się do krótkich procesów. Wystarczy umówić się na wizytę technika wybranego dostawcy – należy znaleźć dogodny termin i czas, aby być obecnym i kontrolować pracę specjalisty.

Przed jego przyjściem zaleca się sprawdzić, czy obecne w gospodarstwie domowym urządzenia są kompatybilne z routerem, który zostanie dostarczony przez operatora. Wszystkie komputery, smartfony i telewizory muszą obsługiwać standardy i złącza używane w wybranej sieci światłowodowej. W przypadku braku pewności trzeba skonsultować się z dostawcą, a wtedy zatrudniani doradcy udzielą kompletnej informacji.

Technicy nie wymagają podczas montażu żadnych dodatkowych ingerencji od klientów. Oznacza to wygodę i pewność, że usługa zostanie prawidłowo wdrożona. To naprawdę aż tak proste!

Zdjęcie: Adobe Stock

Materiał informacyjny