Dla osób, które spędzają przed komputerem wiele godzin w ciągu dnia, niezbędne jest prawdziwie ergonomiczne stanowisko pracy. Ergonomia wpływa nie tylko na komfort, ale też na zdrowie i efektywność. W przypadku specjalistów IT, którzy często korzystają z kilku monitorów i dodatkowych urządzeń, odpowiednie przygotowanie stanowiska jest wyjątkowo ważne. Jak więc stworzyć optymalne, ergonomiczne miejsce do codziennej pracy?
Podstawą wygodnego stanowiska pracy jest odpowiednie biurko i krzesło. W przypadku biurka bardzo ważna jest duża przestrzeń robocza – z odpowiednią ilością miejsca na monitory, klawiaturę oraz dodatkowe akcesoria. Minimalne zalecane wymiary to 140 × 80 cm, a najlepiej więcej (wiele zależy tutaj od Twoich osobistych preferencji oraz liczby urządzeń, z których będziesz korzystać).
W zwiększeniu przestrzeni roboczej może pomóc zastosowanie uchwytów na monitory (które montuje się w tylnej części blatu). Blat powinien być na tyle głęboki, aby przedramiona (do wysokości łokci) można było swobodnie na nim oprzeć. Warto też zadbać o możliwość regulacji biurka lub fotela – tak, aby ręce w łokciach oraz nogi w kolanach były zgięte pod kątem 90 stopni.
Z kolei idealne krzesło biurowe będzie mieć regulowaną wysokość i podparcie lędźwiowe (to bardzo ważny element) oraz możliwość odchylenia oparcia – dobrym wyborem będą krzesła pozwalające na regulację oparcia w zakresie 90-125°. W fotelach premium możesz też regulować wysokość oparcia i ustawienie siedziska (w płaszczyźnie przód-tył, a niekiedy też jego nachylenia).
Współcześnie stanowiska pracy coraz częściej wyposaża się w biurka z regulacją wysokości – ich blat można regulować w bardzo dużym zakresie, a tym samym pracować również na stojąco. Nowoczesne biurka podnoszone są regulowane elektrycznie – zmiana pozycji zajmuje kilka sekund i aby podnieść blat, wystarczy nacisnąć przycisk na panelu sterowania.
Biurka elektryczne w różnych wariantach w zakresie wymiarów, kolorów i materiałów znajdziesz w sklepie polskiego producenta Motiondesk. Biurka te są zautomatyzowane i wyposażone w wiele zaawansowanych funkcji i rozwiązań, takich jak:
Programiści, testerzy i inni specjaliści IT korzystają najczęściej z dwóch lub więcej monitorów. Warto znać zasady ich ergonomicznego rozmieszczenia – oto najważniejsze z nich:
Jak już wspomnieliśmy, uchwyt na monitory pozwala na precyzyjne ustawienie ekranów i zwalnia miejsce na biurku. Warto wybrać uchwyt z regulacją w kilku płaszczyznach (wysokości oraz możliwością obrotu i pochylenia ekranów).
Zaleca się, aby monitor do programowania miał co najmniej 27 cali i rozdzielczość 2560 × 1440 (WQHD) lub wyższą, aby zapewnić ostry obraz i relatywnie dużo przestrzeni roboczej do wygodnej pracy z kodem. Ważna jest także częstotliwość odświeżania – warto, aby było to minimum 75 Hz (a najlepiej więcej) Parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest także niski poziom migotania (Flicker-Free) oraz opcja ograniczania światła niebieskiego.
Artykuł sponsorowany