Motorola Solutions we współpracy ze szkołą programowania Codecool organizuje cykliczną, bezpłatną, 7-miesięczną Akademię programowania dla osób chcących rozpocząć karierę w branży IT. Po ukończeniu kursu uczestnicy zyskają zatrudnienie w krakowskim oddziale Motoroli Solutions na stanowisku junior developera. Obecny nabór do Akademii trwa do 11 kwietnia, zgłoszenia przyjmowane są przez stronę pracawmotoroli.pl.
Poniżej rozmowa z Dominikiem Starzykiem, trenerem, szkoleniowcem i mentorem w Codecool, który przybliży czytelnikom Programisty ideę Akademii.
Czym z Pana perspektywy jest Akademia Motoroli Solutions?
Akademia jest odpowiedzią na dwa pytania – skąd pozyskać juniora, który sprosta wymaganiom naszych projektów? Progi wejścia w IT nieustannie się zmieniają, co było kompetencją opcjonalną parę lat temu, a teraz jest niezbędną. Nie wszystkie inicjatywy, firmy szkoleniowe, a co dopiero uczelnie wyższe mają możliwość szybkiej adaptacji. Akademia zapewnia absolwentów zweryfikowanych, pasujących pod określony profil, ale jednocześnie wykształconych na poziom wejścia określony przez Motorolę Solutions.
Z drugiej strony mamy perspektywę osoby, która myśli o przekwalifikowaniu się/zdobyciu pierwszej pracy w branży – jak mogę znaleźć pierwszą pracę w IT? Same początki organizacyjne mogą stanowić wyzwanie – gdzie się uczyć? Jak długo? Czy program jest adekwatny? Jak poradzić sobie na rynku pracy po ukończeniu kształcenia? Skąd zabrać dodatkowe środki na przekwalifikowanie? Na tego typu dylematy Akademia odpowiada skutecznie – program jest efektem konsultacji z inżynierami Motoroli Solutions, jest bezpłatny, a jego ukończenie kończy się zatrudnieniem u renomowanego pracodawcy.
Na rynku istnieje wiele bezpłatnych szkół programowania. Czym na ich tle wyróżnia się Akademia? Dlaczego to właśnie do niej mają aplikować ludzie marzący o karierze programisty?
Istnieje wiele świetnych inicjatyw, które rozwijają kompetencje cyfrowe, tak jak istnieje wiele firm oferujących przekwalifikowanie się. Akademia prowadzona przez Codecool wyróżnia się programem napisanym przy konsultacjach z programistami przyszłego pracodawcy, ściśle sprecyzowanym trybem nauki dzielącym dzień na zróżnicowane aktywności, nieograniczonym dostępem do mentora w godzinach pracy, ciągłą weryfikacją wiedzy oraz umiejętności, a także kosztem całej inicjatywy – kandydat nie płaci nic, faktycznym kosztem jest czas oraz wysiłek intelektualny włożony w samonaukę.
Na uwagę zasługuje również tryb kształcenia, mocny nacisk Akademia stawia na kompetencje miękkie i pracę zespołową. Absolwent opuszcza Akademię, mając za sobą doświadczenie co najmniej 9 różnych projektów napisanych zespołowo.
Nie mógłbym pominąć idei, która zakłada, że od pierwszego dnia Akademia traktuje swoich studentów jak junior developerów – symulując warunki/problemy, które pojawią się na późniejszym etapie zatrudnienia.
Efektem współpracy Codecool z Motorolą Solutions jest również to, że studenci Akademii mają przypisanych opiekunów Motoroli, pracowników odpowiedzialnych za wprowadzenie w specyfikę działania firmy. Do korzyści Akademii zaliczyłbym czas jej trwania – to 7 miesięcy intensywnej, codziennej nauki indywidualnej, jak i zespołowej. Na bazie wielu lat doświadczeń Codecool mogę stwierdzić, że to optymalny czas, by kandydat zdobył podstawowe kompetencje.
Za nami kilka edycji Akademii. Jakie są Pana wnioski po pierwszych odsłonach tego projektu? Czy Akademia spełnia swoje zadania? Czy wprowadzacie Państwo jakieś „ulepszenia” do kolejnych edycji?
Niebawem startuje trzecia odsłona projektu – nabór uczestników trwa do 11 kwietnia. Staramy się, by Akademia spełniała swoje zadanie, zapewniając komfort nauki, stąd słuchamy uważnie uczestników, względem pierwszej edycji zoptymalizowaliśmy program, ale tak naprawdę zmiany dzieją się przekrojowo i na bieżąco – od prostych usprawnień dnia, po większe dotyczące całokształtu. Absolwenci pierwszej edycji pracują już od pół roku i co chwila możemy usłyszeć o pozytywnym feedbacku na temat ich pracy. Fakt uruchomienia trzeciej edycji to nie tylko dowód na zapotrzebowanie kadr, ale też wyraz zawiązania współpracy między Codecool’em a Motorolą Solutions, w której Motorola Solutions zapewnia stabilne, przyjazne początkującym środowisko pracy, a Akademia – osoby zdolne do skutecznej samonauki, otwarte na feedback, posiadające solidne podstawy merytoryczne.
Jak Pan ocenia szanse absolwentów Akademii na rynku IT w Polsce?
Absolwenci Akademii mogą pochwalić się bogatym portfolio projektów realizowanych samodzielnie, jak i zespołowo – daje to sporą przewagę, by poświadczyć o swoich kompetencjach zawodowych w oczach pracodawcy. Sam program porusza zagadnienia kompleksowo – od dobrych praktyk obiektowych po dockeryzację i deploy projektów. Taki proces jest wieloaspektowy i angażuje nie tylko kompetencje techniczne, ale również miękkie, a w przypadku Akademii również językowe (studenci Akademii ćwiczą komunikację w języku angielskim). W połączeniu z intensywnym procesem, weryfikacją wiedzy i praktyki można mieć pewność, że absolwent będzie mocno konkurencyjny na rynku pracy – szukającym nowych talentów, zdolnych do szybkiego wdrożenia się i rozwoju projektu.
Pochwalmy się liczbami. Ilu absolwentów Akademii mamy do tej pory i jak odnajdują się na rynku pracy?
Dotychczasowe Akademie ukończyły 33 osoby, w tym 6 kobiet. Historie absolwentów są równie fascynujące co zróżnicowane; kucharz z praktyką w krajach skandynawskich, doktorant astronomii, psycholożka, student informatyki – można by wymieniać dalej. Patrząc na profile zawodowe, można by pokusić się o szukanie korelacji między dawnym zawodem a kondycją jako junior developer, lecz nie ma nic bardziej mylnego – wspólnym mianownikiem absolwentów była zdolność do logicznego myślenia, agregacji
i wyszukiwania informacji, podejmowania samodzielnych decyzji, uporu w rozwiązywaniu problemów i świadomości, dlaczego uczestniczą w takim a nie innym projekcie.
Warto przy tej okazji rozprawić się ze szkodliwym mitem, który co jakiś czas przebija się do mainstreamu. Każdy może nauczyć się programowania, co jako entuzjasta nowych technologii polecam, ale nie każdy może być programistą/programistką. Z tego też powodu proces rekrutacyjny ma za zadanie wyłonić tych, którzy naszym zdaniem zdradzają potencjał zawodowy, niezależnie od wieku, statusu czy wykształcenie. Większą „czerwoną flagą” będzie z perspektywy procesu ktoś, kto zgłoszenie motywuje czysto finansowym względem, niż tym, że ukończył kierunek społeczny. To zrozumiałe, że każdy chce zarabiać dobre pieniądze, ale za nimi stoją ciemne strony branży, o których częstokroć kandydaci nie mają pojęcia.
Jaki jest więc profil idealnego kandydata do Akademii?
W zasadzie, jak już wcześniej wspomniałem, Akademia szuka osób otwartych, komunikatywnych, zdolnych do samonauki i przyjmowania krytyki. Kandydat/kandydatka musi znać język angielski na poziomie B1/B2. Ważna jest także dotychczasowa styczność z programowaniem – chcemy wiedzieć, w jakim zakresie kandydat uczył się, ćwiczył, eksplorował na własną rękę zagadnienia związane z programowaniem. Prosta gra, zaawansowane makra w excelu, a może profil na GitHubie z wykonanymi ćwiczeniami z tutoriala? Wychodzimy z prostego założenia – ktoś, kto będzie zajmował się programowaniem, musi ten rodzaj aktywności pod pewnym względem po prostu lubić. Naturalnie, nie jest to obowiązkowym wymogiem, ale bardzo często kandydaci mieli już styczność z tematem, a Akademia stanowi dla nich konkretny krok naprzód.
Jednym z wyróżników Akademii jest stała opieka mentora nad uczestnikiem. Jak to wygląda w praktyce?
W tygodniach pracy samodzielnej uczestnicy mogą umówić się na konsultacje, w ramach których mogą zapytać o wszystko – od code review po prośbę o wyjaśnienie któregoś z poruszanych tematów. W tygodniu pracy zespołowej mentor przebywa wraz z uczestnikami i zapewnia im stałą opiekę oraz wsparcie merytoryczne. Rozwiązuje także bieżące wątpliwości i doradza w kwestii pojawiających się dylematów, dotyczących aktualnie poruszanego zagadnienia w ramach Akademii.
Ile czasu zajmuje Akademia? Jak bardzo jest absorbująca czasowo?
Kandydatom przedstawiamy sprawę transparentnie – 7 miesięcy Akademii będzie od nich wymagać regularnej nauki. Z reguły są jest to czas od 5 do 8 godzin dziennie. W tygodniu pracy samodzielnej ten czas poświęca student w zależności od własnych preferencji (może uczyć się wieczorem, z rana), natomiast w tygodniu pracy zespołowej czas pracy jest normowany i trwa od 9.00 do 15.00. Warto zaznaczyć, że w tygodniu pracy zespołowej grupa spotyka się i realizuje projekt on-site, w jednym z budynków Motoroli Solutions w Krakowie.
Podsumowując w skrócie – na czym polega Akademia? Jakie są jej trzy główne wyróżniki?
Akademia to 7-miesięczny cykl szkoleniowy przygotowujący do pracy jako junior.net developer. Wyróżnia ją: