Jeśli chcemy szybko odpowiedzieć na pytanie, czym jest Julia, to warto przytoczyć pierwsze zdania ze strony domowej projektu. A jest tam mowa o tym, iż Julia to pakiet darmowy oraz o otwartym kodzie, którego przeznaczeniem są obliczenia inżynierskie.
To jednak nie wszystko, bowiem Julia oferuje bardzo dużą wydajność porównywalną z kodem produkowanym przez kompilatory języków C czy C++, ale oferowany język posiada syntaktykę podobną do języka pakietu Matlab czy Octave. Szczególnie ta ostatnia zaleta spowodowała duże zainteresowanie środowiskiem Julia, co przekłada się na sprawny rozwój całego systemu, a w efekcie otrzymaliśmy kolejny bardzo wartościowy pakiet do przeprowadzania obliczeń. Pod względem wydajności Julia może konkurować z językami kompilowanymi, co powoduje, iż warto bliżej poznać jej możliwości.
Zagadnienia poruszane w tym artykule:
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Programista" nr 47 (7/2016). Spis treści tego wydania: http://programistamag.pl/programista-04-2016-47
Autorem artykułu jest Marek Sawerwain, Autor, pracownik naukowy Uniwersytetu Zielonogórskiego, na co dzień zajmuje się teorią kwantowych języków programowania, ale także tworzeniem oprogramowania dla systemów Windows oraz Linux. Zainteresowania: teoria języków programowania oraz dobra literatura.