REKLAMA

Mamy metro we Wrocławiu!

Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak najlepiej zwizualizować pracę programisty i proces, przez jaki przechodzi projekt w firmie IT? My tak. Na początku wydawało się nam to trudne, bo jak czytelnie pokazać wszystkie jego niuanse i punkty składowe tak, aby każdy mógł łatwo zrozumieć cały ten proces? Na szczęście to się udało – w głowach naszych developerów zrodził się pomysł: „Wybudujmy metro!”. A był to dopiero początek…

Dokąd jedziemy?

Lejtmotywem całego przedsięwzięcia było pokazanie jak pracują developerzy w Objectivity i w jaki sposób, krok po kroku, działają w projekcie i współpracują z innymi działami w firmie. Jeśli znasz specyfikę i kulturę naszej firmy, to wiesz, że nie lubimy procesów i regułek, dlatego potrzebowaliśmy przejrzystej i czytelnej mapy, tak, aby, poza najważniejszymi „przystankami” w trakcie trwania procesu pokazywała też to, co jest dla nas ważne w codziennej pracy. 

Dlaczego metro?

Ponieważ mamy głownie brytyjskich klientów i często odwiedzamy UK, inspiracją musiała stać się mapa London Underground. Poza tym nic innego niż plan metra nie byłoby wystarczająco czytelne, by pokazać, że wszystkie aktywności projektowe mają potężny wpływ na siebie nawzajem, na powstawanie systemu i wciąż się ze sobą "przecinają". 

Jak zbudowane jest nasze metro?

Na naszej mapie mamy 5 głównych linii, które symbolizują konkretne procesy. Na każdej z nich znajdziesz stacje, które są poszczególnymi, ułożonymi po kolei punktami, przez które musisz przejechać, by dotrzeć do celu. Na tle wszystkich linii zobaczysz strefy, które przedstawiają nasze wartości i oddziałują na wszystko, co dzieje się za drzwiami Objectivity. Wartości te przenikają każdy etap naszego działania w projekcie i poza nim.

W samym środku mapy znajdziesz czerwoną pętlę "Sprint cycle", przypominającą wrocławską „okólną” linię tramwajową „0”. Jest to czyste „mięsko” pracy projektowej. Podział na stacje odwzorowuje kolejne wydarzenia pojedynczego sprintu. Przyglądając się bliżej zobaczysz, że przez linię przechodzą wszystkie pozostałe kierunki metra, mając duży wpływ na ostateczny kształt systemu. Oddziałują na niego: ludzie, jakość, wykorzystane technologie i współpraca między departamentami. 

Purpurowa linia "Quality" mocno kształtuje przebieg projektu. Naszym klientom dostarczamy wysokiej klasy oprogramowanie i wciąż udoskonalamy się w tym aspekcie. Zauważ, że „linia jakości” jest częściowo "w budowie", a raczej w rozbudowie, bo nadal uczymy nowych technik i podejść. Już w najbliższym czasie na linii "Quality" ukończymy nową stację „Continuous Deployment”.

Żółta linia "Tools" pokazuje, z jakich technologii i narzędzi korzystamy w przy prowadzeniu projektów. 

Linia niebieska "Project" ma pokazać Ci, że wszyscy programiści są zaangażowani we wszystkie prace w czasie budowy systemu. Uczestniczą w nim od samego początku (nawet na tak wczesnych fazach jak spotkania z "potencjalnym" klientem), aż po wsparcie po dostarczeniu produktu do klienta.

I najważniejsza, zielona linia "People", ma pokazać jak ważni są dla nas ludzie i współpraca. Praca całego zespołu budowana jest na szacunku, zaufaniu, wymianie doświadczeń i wspólnym podejmowaniu decyzji. 

Dlaczego warto wsiąść już na pierwszej stacji?

Metro ma podkreślić jeszcze jedną ważną rzecz. U nas programistą nie jest, jak możesz sobie wyobrazić, człowiek, który spędza 8 godzin, tylko i wyłącznie, na „klepaniu” kodu. To ktoś, kto czynnie uczestniczy w całym życiu projektu. Jest angażowany w każdy jego etap, a jego wpływ na to, co ostatecznie dostarczymy klientowi jest ogromny. Developer w Objectivity jest rzemieślnikiem, a my dajemy mu wszystkie narzędzia, by mógł swobodnie rozwijać i siebie i nas. 

Wsiadając do naszego metra pojedziesz w dobrym kierunku.

grafika_metro650