Listę najczęściej wykorzystywanych haseł przygotowaliśmy na podstawie kilku źródeł. To rzetelne serwisy zajmujące się bezpieczeństwem w sieci, jak cybernews.com oraz safetydetectives.com. Najpopularniejsze hasła 2023 roku są dość proste do odgadnięcia. Cyberprzestępcy, czy osoby chcące bezprawnie uzyskać dostęp do Twojego konta w sieci nie muszą nawet korzystać ze specjalistycznego oprogramowania, aby złamać takie hasło. Najczęściej, chcąc dostać się do cudzego konta, po prostu wpisują popularne kombinacje znaków. Nie bez przyczyny coraz więcej serwisów wymaga od swoich użytkowników, aby hasło było mocne. W tym celu zalecane (a nawet wymagane do przejścia dalej) jest wprowadzenie zarówno dużych i małych liter, jak i cyfr, znaków specjalnych (np. @, #, $, %, itp.) Mocne hasło jest o wiele trudniejsze do rozszyfrowania dla programów stosowanych przez hakerów. Ich ręczne odgadnięcie staje się natomiast właściwie niemożliwe. Z pewnością nie powiemy tego natomiast o prostych hasłach z poniższej listy…
Najpopularniejsze hasła w 2023 roku to (dane dla użytkowników z całego świata):
Podpowiedzią dla osoby chcącej wejść na Twoje konto może być też użycie w haśle konkretnych informacji. To na przykład Twoje imię, nazwisko, elementy daty urodzenia, imię psa, czy miasto, w którym mieszkasz. Mowa o hasłach podobnych do “Kasia2010”, “Mirek-Kowalski”, “123Jola” lub “AniaReksio1”. Oczywiście, odpowiednia kombinacja słów i liczb może znacznie utrudnić odgadnięcie prawidłowego hasła.
Informacje na temat bezpieczeństwa w sieci znajdziesz też na blogu NANO.
Najlepiej jest po prostu skorzystać z ciągu dość przypadkowych znaków - liczb, małych i dużych liter oraz znaków specjalnych. Im dłuższe hasło, tym trudniej je złamać. Staraj się przy tym unikać stosowania kolejnych liczb lub liter sąsiadujących ze sobą na klawiaturze. Im więcej logiki zastosujesz podczas wymyślania hasła, tym stanie się ono słabsze. Aby zobaczyć, jak powinno wyglądać naprawdę silne hasło, możesz skorzystać z jednego z darmowych generatorów haseł. Znajdziesz je bez trudu w sieci. Możesz też wykorzystać jedno z tak stworzonych haseł w swoim koncie. Oto kilka przykładów naprawdę trudnych haseł. Żadne hasło nie jest nie do złamania, możesz jednak znacznie utrudnić niepowołanym osobom dostęp do Twoich kont:
Jak stworzyć bezpieczne hasło: https://nano.komputronik.pl/n/jak-stworzyc-silne-i-bezpieczne-haslo-5-skutecznych-sposobow/
Wiele osób powstrzymuje się przed skorzystaniem z tak trudnego hasła, składającego się z dość losowych znaków. Jest w końcu trudne do zapamiętania, a czasem nawet do przepisania, jeśli mieliśmy je gdzieś zapisane. Można jednak wspomóc się jednym z wielu menedżerów haseł. Są dostępne na komputery, smartfony, czy inne urządzenie. Jeśli jednak korzystasz z takiego rozwiązania, sprawdź, jak zabezpieczyć komputer hasłem. Smartfony warto natomiast chronić zabezpieczeniami biometrycznymi. Ważną wskazówką jest również używanie różnych haseł w różnych miejscach w sieci. Nawet, jeśli jedno z nich zostanie złamane, cyberprzestępca uzyska dostęp tylko do jednego miejsca lub serwisu.
Korzystając z Internetu zwykle mamy dostęp do wielu kont w różnych serwisach. Są to zarówno social media, sklepy internetowe, ale też nasze systemy do pracy, a nawet bankowość elektroniczna. Dostęp do każdego z tych miejsc powinien być jak najlepiej chroniony. Coraz częściej używamy do tego takich zabezpieczeń, jak biometria lub weryfikacja dwuetapowa (np. potwierdzenie logowania w aplikacji na smartfonie). Silne hasło również będzie jednak bardzo dobrym zabezpieczeniem. Dzięki niemu zalogowanie się do danego miejsca w “ręczny” sposób będzie niemal niemożliwe. Nawet podczas korzystania z oprogramowania do łamania haseł cyberprzestępcy napotkają na nie lada problem, gdy mamy mocne hasło. Uzyskanie dostępu do tak chronionego konta będzie po prostu o wiele bardziej czasochłonne, a nawet kosztowne.
Dobrą praktyką jest też ustawianie wielu różnych haseł dla poszczególnych aplikacji, stron i serwisów. Warto je też co jakiś czas zmieniać. Niekiedy dochodzi bowiem do wycieków haseł (zwykle z nieco mniejszych stron). Wtedy nawet całkiem trudne hasło może w końcu wpaść w ręce niepowołanych osób. Różne hasła sprawią, że w takiej sytuacji hakerzy uzyskają dostęp tylko do jednego serwisu w sieci.