REKLAMA

Nokia startuje z nowym programem mentoringowym dla kobiet

Nokia startuje z nowym programem mentoringowym dla kobiet

Jeszcze kilka lat temu zawód programisty, czy też testera oprogramowania, kojarzył się głównie z mężczyznami. Choć w dalszym ciągu w IT w większości pracują panowie, to dziś już nikogo nie dziwi „kodująca” kobieta. Statystyki pokazują, że z roku na rok coraz więcej pań decyduje się na ten zawód. W podjęciu takiego kroku z pewnością pomagają takie programy jak Girls for Girls organizowane przez Nokię. Od 14 października Nokia rozszerza swoją działalność skierowaną do kobiet o dodatkowy program, tym razem mentoringowy, stworzony zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, z IT dla kobiet, które chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę w tej branży.

Girls 4 Girls Mentoring Program dedykowany jest szerokiej grupie kobiet interesujących się branżą IT. Tematy zostały dobrane tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Do bezpłatnego programu mogą zapisać się zarówno młode kobiety, które dopiero zaczynają swoją przygodę z IT, studentki, czy panie, które pracują już w branży i chciałaby podnieść nie tylko swoje kompetencje techniczne, ale również miękkie. Warunek uczestnictwa jest jeden – trzeba mieć skończone 18 lat.

Skąd pomysł na program mentoringowy?

Początkowo idea Girls 4 Girls opierała się na organizacji wykładów i warsztatów technicznych dedykowanych dla kobiet, a prowadzonych przez pracowniczki Nokii. Teraz Nokia idzie o krok dalej i chce stworzyć atmosferę bardziej intymną, sprzyjającą indywidualnemu rozwojowi kobiet. Inspirację dla tego projektu stanowiły inne tego typu programy funkcjonujące między innymi od lat na uczelniach wyższych, ale również dynamika relacji w samych zespołach wewnątrz Nokii, gdzie bardziej doświadczeni pracownicy biorą pod swoje skrzydła tych z krótszym stażem, dzieląc się z nimi swoim doświadczeniem i wspierając ich rozwój. Warte podkreślenia jest, że cała idea mentoringu wpisuje się w misję firmy, którą jest dzielenie się wiedzą. Mile widziane jest, żeby kandydatki były ciekawe świata oraz otwarte na nowe wyzwania.

Nie tylko rozwój IT, ale również rozwój osobisty.

„Mentorami są pracowniczki i pracownicy wrocławskiego oddziału Nokii. Przyznam szczerze, że bardzo miło zaskoczyło nas tak duże zainteresowanie tym programem. Dostaliśmy mnóstwo zgłoszeń od osób pracujących na różnych szczeblach zawodowych, z bardzo ciekawym doświadczeniem. Mentorami będą zarówno doświadczone dziewczyny, które dołączyły do nas kilka lat temu, również takie które się przebranżowiły, a także kadra zarządzająca.  Co ciekawe, program cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Panów. Do grona Mentorów dołączą software architekci, czy programiści C++. W związku z tym, że koledzy i koleżanki z HR również zechcieli włączyć się w tę inicjatywę, tematy wokół których będziemy się poruszać to nie tylko IT. Skupimy się także na rozwoju osobistym, przywództwie oraz zarządzaniu projektami. – wyjaśnia Martyna Kosiorek, managerka zespołu Talent Acquisition odpowiedzialnego za organizację programu.

Korzyści dla uczestniczek są bardzo indywidualną kwestią. Patrząc przez pryzmat Mentorów i tematów, które zgłosili, kandydatki będą mogły podnieść zarówno swoje kompetencje technicznie takie jak programowanie, testowanie, czy projektowanie, jak i umiejętności miękkie, w tym zarządzanie projektami i zespołami, planowanie, bądź zdolność prezentacji. Organizatorom zależy na pokazaniu kobietom, że drzemie w nich ogromna moc – wraz z niektórymi Mentorami uczestniczki będą mogły skupić się na budowaniu pewności siebie, szczególnie w odniesieniu do poruszania się po rynku pracy. Ma to również ułatwić im zaplanowanie lub rozwój ścieżki kariery bazując na ich mocnych stronach.

W biurze, na mieście a także on line!

Organizatorzy zapewniają, że cały program ma odbyć się w swobodnej, miłej atmosferze, bez narzucania Mentorowi i Mentee konkretnego miejsca spotkań, ani jego agendy. Każdy z Mentorów Nokii jest przygotowany pod względem merytorycznym i dopasuje program oraz jego cele do każdej uczestniczki. Zakładamy, że będą to przede wszystkim spotkania twarzą w twarz we Wrocławiu, choć na przykład jedna z naszych Mentorek proponuje potencjalnej podopiecznej spotkania online. Wierzymy, że taka forma umożliwi Paniom szansę na wyciągnięcie jak największych korzyści z projektu. Jeśli chodzi o ich liczbę, to planujemy nie mniej niż 5, każde trwające minimum 60 minut. – dopowiada Martyna Kosiorek.

Dziś Wrocław, jutro inne miasta

Program jest inicjatywą wrocławską, ale jak tylko sprawdzi się w stolicy Dolnego Śląska, to z pewnością zostanie on rozszerzony na Bydgoszcz i Kraków, czyli miasta w których Nokia ma także swoje oddziały. Pierwsza edycja zakłada udział około 40 kobiet, zaś jeden Mentor będzie miał pod swoimi skrzydłami maksymalnie 3 osoby.  Dzięki temu każdy z naszych Mentorów będzie mógł w najwyższym stopniu skupić się na budowaniu relacji z uczestniczkami. „Łączenie w pary” Mentorów i Mentee będzie bardzo indywidualne, dlatego ostateczna ilość uczestników będzie znana dopiero po zebraniu wszystkich zgłoszeń. A te można przesłać do 20 września. Formularz zgłoszeniowy można pobrać na stronie internetowej: https://nokiawroclaw.pl/girls-for-girls-mentoring-program/. Oficjalna Inauguracja Programu odbędzie się 14 października w siedzibie Nokii.