REKLAMA

Pony – język aktorów

Pony to język programowania wyróżniający się natywną obsługą tzw. modelu aktorów. Choć model ten jest dostępny dla wielu innych języków programowania zazwyczaj jako dodatkowe biblioteki, to w języku Pony mamy bezpośrednią obsługę aktorów. Podobnie jak wiele ostatnio powstałych języków, Pony oferuje nieco inną syntaktykę np. względem Javy czy C#, mimo to jest on bliższy właśnie Javie, C# czy Scali niż językom funkcyjnym, jak np. F#. Dzięki temu łatwiej opanować podstawowe konstrukcje Pony, które pozwolą na tworzenie równoległych i współbieżnych programów w ramach modelu aktorów. Jest on niewątpliwie łatwiejszy niż bezpośrednie posługiwanie się wątkami, co, mamy nadzieję, uda się pokazać w tym artykule.

Zagadnienia poruszane w tym artykule:

  • PRZYKŁAD PIERWSZY I JEGO KOMPILACJA;
  • TWIERDZENIE PITAGORASA Z AKTORAMI;
  • CO WARTO JESZCZE WIEDZIEĆ O JĘZYKU PONY;
  • SERWER HTTP W PONY.

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Programista" nr 46 (03/2016). Spis treści tego wydania: http://programistamag.pl/programista-03-2016-46 

Autorem artykułu jest Marek Sawerwain - pracownik naukowy Uniwersytetu Zielonogórskiego, na co dzień zajmuje się teorią kwantowych języków programowania, ale także tworzeniem oprogramowania dla systemów Windows oraz Linux. Zainteresowania: teoria języków programowania oraz dobra literatura.

Numer ten dostępny jest w prenumeracie lub w salonach Empik od 24 kwietnia.

>>POBIERZ FRAGMENT TEGO ARTYKUŁU<<

pony