REKLAMA

Programista 06/2016 (49) – Optymalizacja obsługi sieci w Linuksie – spis treści

Zapraszamy do zamówienia magazynu w >>prenumeracie<<. Miesięcznik jest dostępny w formie papierowej, PDF, EPUB i MOBI oraz AZW3. Do prenumeraty papierowej zawsze dołączamy wydania elektroniczne.

Magazyn programistów i liderów zespołów IT

Magazyn od 25 lipca będzie dostępny w salonach Empik.

BIBLIOTEKI I NARZĘDZIA

Wizualizacja generatorów liczb pseudolosowych z Cloud9, Babylon.js i dat.GUI

Rozpoznać możliwości i potencjalne zastosowanie danej biblioteki czy programistycznego narzędzia można na wiele sposobów. W tym artykule postaramy się zgłębić funkcjonalności biblioteki Babylon.js i dat.GUI, tworząc prototyp aplikacji, która zwizualizuje nam w przestrzeni 3D dane pochodzące z generatorów liczb pseudolosowych.

Krzysztof Korolczuk

Boost.Compute – szybkie, wygodne obliczenia dla GPU

Obliczenia uniwersalne na kartach graficznych nie okazały się modą, która przemija. Obecnie jest to już trwały element, bowiem w wielu dziedzinach zastosowań informatyki wykorzystuje się karty graficzne do realizacji obliczeń. Obecnie są stosowane trzy główne standardy: technologia CUDA firmy NVIDIA, standard OpenCL oraz standard OpenACC. Dwa pierwsze podejścia są najszerzej stosowane, ale CUDA niestety jest ograniczona do rozwiązań oferowanych przez firmę NVIDIA. Natomiast standard OpenACC jak na razie w wersji produkcyjnej dla typowych komputerów PC jest dostępny w ramach kompilatora firmy PGI.

Marek Sawerwain

PROGRAMOWANIE URZĄDZEŃ MOBILNYCH

Tworzenie wieloplatformowych aplikacji Xamarin z wykorzystaniem frameworka MvvmCross

W niniejszym artykule przedstawię specyfikę oraz podstawowe mechanizmy frameworka MvvmCross, które sprzyjają tworzeniu luźno powiązanych, utrzymywalnych oraz testowalnych rozwiązań mobilnych. (>>więcej o tym artykule<<)

Sylwester Wieczorkowski

Ionic. Programowanie hybrydowych aplikacji mobilnych

Jednym z najbardziej popularnych narzędzi programowania hybrydowych aplikacji mobilnych jest platforma Apache Cordova. Umożliwia ona tworzenie wieloplatformowych aplikacji z wykorzystaniem technologii webowych. Jednakże Apache Cordova samo w sobie nie dostarcza gotowych rozwiązań, wzorców ani szablonów, które umożliwiałyby szybkie tworzenie interfejsu użytkownika hybrydowych aplikacji mobilnych. Tę lukę wypełnia Ionic, który bazując na AngularJS, umożliwia szybkie programowanie aplikacji mobilnych w oparciu o nowoczesne wzorce projektowe i dodatkowo dostarcza szereg gotowych komponentów wizualnych. W tym artykule zaprezentuję wybrane właściwości Ionic na przykładzie aplikacji dla Windows Phone 10 i Android, tworzonych z wykorzystaniem darmowego środowiska Visual Studio 2015 Community. (>>więcej o tym artykule<<)

Dawid Borycki

PROGRAMOWANIE ROZWIĄZAŃ SERWEROWYCH

Automatyzacja środowiska developerskiego z chmurą CloudOver

Cloud computing staje się w ostatnim czasie coraz częściej wykorzystywaną platformą zarówno do uruchamiania aplikacji w środowisku produkcyjnym, jak i do przygotowania środowiska developerskiego zbliżonego do produkcyjnego. W tym artykule postaramy się pokazać, jak krok po kroku można zautomatyzować tę operację.

Maciej Nabożny

PROGRAMOWANIE SYSTEMOWE

Jak się driver spieszy, to się człowiek cieszy! Optymalizacja obsługi sieci w Linuksie

Urządzenia z Linuksem umożliwiające dostęp do sieci coraz bardziej zyskują na popularności, począwszy od zwykłych komputerów osobistych, przez routery, dyski sieciowe, aż po najnowsze technologie serwerów opartych o układy ARMv8. Rozbudowany stos sieciowy daje duże możliwości, zadaniem sterownika natomiast jest jak najlepsze połączenie możliwości systemu operacyjnego i sprzętu, na którym działa. Jak sprawić, by działał efektywniej? (>>więcej o tym artykule<<)

Marcin Wojtas

BIOS twój przyjaciel

Podczas jednego z ostatnich streamów dotyczących tematu OSDev Gynvael Coldwind ogłosił konkurs polegający na stworzeniu efektu graficznego, który działałby w trybie tekstowym, zajmował maksymalnie 512 bajtów oraz uruchamiał się pod emulatorem komputera rodziny x86 – Bochs. Na stworzenie pracy konkursowej przewidziany był okres 9 dni. W tym artykule przybliżę proces tworzenia zwycięskiej pracy.

Mateusz Muszyński

PROGRAMOWANIE BAZ DANYCH

ETL w środowisku SAS Data Integration Studio – poziom podstawowy

Migracja danych czy zasilanie hurtowni danych wymagają realizacji procesu ETL, który opisuje sposób przejścia od danych źródłowych do danych wymaganych w środowisku docelowym. W artykule opisano techniki pobierania danych z pojedynczych tabel i plików płaskich, prostego przetwarzania danych oraz zapisu rezultatów transformacji zaimplementowane w środowisku SAS Data Integration Studio (DIS) firmy SAS Institute.

Piotr Muryjas

PLANETA IT

Otusz

Otóż z racji wakacyjnej pory i z powodu poprzedniego cięższego artykułu postanowiłem nieco się zrelaksować i napisać coś lżejszego. Dlatego przedstawiam tylko dwa drobniejsze przemyślenia terminologiczne i coś do śmiechu.

Łukasz Piwko

W jaki sposób sprzedawać IoT? Ekscytująca podróż dla całego zespołu

Nareszcie mogę się podzielić tą opowieścią. Dotyczy ona technologii, ludzi oraz koncepcji sprzedaży czegoś, co trudno wytłumaczyć większości z nas – mam na myśli IoT.

Michał Puterman

BEZPIECZEŃSTWO

Kiedy Bash bywa niebezpieczny

Praktycznie każdy administrator czy programista ma jakąś styczność z powłoką shellową, z których najpopularniejszą jest Bash. W artykule pokazane zostaną dwa przykłady, w jaki sposób pewne schematy korzystania z terminala mogą pozwolić na nieoczekiwane wykonywanie dowolnych poleceń systemu operacyjnego na komputerze niczego nieświadomego użytkownika.

Michał Bentkowski

KLUB LIDERA IT

Wzorce zmiany

Chlebem powszednim lidera jest zmiana, a wspieranie wprowadzania zmiany jest jedną z najtrudniejszych umiejętności do opanowania. Jest to obszar bardzo nieprzewidywalny. O ile ludzie deklarują, że lubią zmiany, to nie chcą się zmieniać, gdyż nowa sytuacja budzi obawy przed utratą tego, co udało się do tej pory wypracować – status w firmie lub zespole czy obecne sposoby działania. Jak działać w takiej sytuacji? Jak nie poddawać się oporowi, który z pewnością się pojawi? W jaki sposób pomagać organizacji bezboleśnie przejść przez zmianę? Oto pytania, z którymi się tym razem zmierzymy.

Mariusz Sieraczkiewicz

KLUB DOBREJ KSIĄŻKI

Język C. Szkoła programowania. Wydanie VI

Rafał Kocisz