REKLAMA

Programista 10/2015 (41) – Cześć, Perl 6! – spis treści

Zapraszamy do zamówienia magazynu w prenumeracie. Miesięcznik jest dostępny w formie papierowej, PDF, EPUB i MOBI.

Magazyn programistów i liderów zespołów IT

Wraz z prenumeratą możesz też otrzymać w prezencie trzy dowolne wydania archiwalne. Wybierz swoje wydania archiwalne "Programisty": http://programistamag.pl/magazyny/

Numer ten będzie dostępny w Empikach od 21 listopada.

BIBLIOTEKI I NARZĘDZIA

Wykorzystanie technologii C++/CX w aplikacjach dla Windows

Język C# oraz platforma .NET nie są zazwyczaj wykorzystywane do implementacji algorytmów i aplikacji, wymagających szybkich obliczeń, na przykład cyfrowej analizy sygnałów lub obrazów. Jednakże uniwersalna platforma Windows, jak również Windows Runtime udostępniają interfejs programistyczny dla języka C++ Component Extensions (C++/CX), który umożliwia łączenie natywnych bibliotek i technologii C++ z kodem zarządzanym, kontrolowanym przez środowisko uruchomieniowe platformy .NET. W szczególności pozwala to na wykorzystanie natywnych bibliotek i technologii w aplikacjach dla Windows. W tym artykule przedstawię tę możliwość na przykładzie aplikacji uniwersalnej platformy Windows, której celem będzie binaryzacja map bitowych.

Dawid Borycki

Crash Reporting – iOS i HockeyApp w praktyce (>>Pobierz fragment artykułu<<)

Dostarczając aplikację mobilną, oprócz rozwiązania, które bezbłędnie wpisze się w oczekiwania użytkownika, musimy sprawnie reagować na wszelkie błędy, jakie mogą wystąpić podczas jej działania. Jak na nie reagować? Szybko! Skąd wiedzieć, gdzie ich szukać? Tutaj z pomocą przychodzą platformy do raportowania błędów takie jak HockeyApp. Sprawne odnajdywanie przyczyny problemu i szybkie dostarczanie właściwego rozwiązania to ich główne zadanie.

Piotr Wesołowski

JĘZYKI PROGRAMOWANIA

Cześć, Perl 6! (więcej o tym artykule >>tutaj<<)

W niniejszym artykule opisany zostanie język Perl 6, jednak zaprezentujemy tylko jego kilka najistotniejszych cech, ponieważ gdyby opisać wszystkie, powstałaby z tego bardziej książka. Choć artykuł jest kierowany do osób niemających dotychczas żadnej styczności z Perlem, nie będziemy w nim opisywać składni i semantyki podstawowych konstrukcji językowych; skupimy się jedynie na kwestiach, które
wyróżniają go na tle innych języków programowania.

Tadeusz Sośnierz, Filip Sergot

PROGRAMOWANIE SYSTEMOWE

FreeRTOS – czyli RealTime dla (n/m)as (więcej o tym artykule >>tutaj<<)

“This is the first time that our RTOS Kernel has left the earth’s gravity and been trusted with such an important mission”. Takimi oto słowami twórcy pewnego systemu powitali informację o udanym lądowaniu łazika Curiosity na Marsie. Nadszedł czas, że tak kosmiczna technologia zaczyna trafiać pod strzechy, prosto do rąk ambitnych hobbystów.

Wojciech Macek

PROGRAMOWANIE URZĄDZEŃ MOBILNYCH

Cordova/Phonegap – Hybrydowe aplikacje mobilne – 2010, 2015, 2020...

Hybrydowe aplikacje mobilne to temat wokół którego powstało dużo mitów. Jak tak naprawdę wygląda programowanie w Cordova/Phonegap w 2015 roku?

Krzysztof „Procek” Ścira

INŻYNIERIA OPROGRAMOWANIA

Active Directory Federation Services jako dostawca tożsamości dla systemów rozproszonych

W dobie popularności usług chmurowych coraz częściej spotykamy się z sytuacją, gdy poszczególne elementy naszej infrastruktury znajdują się w różnych miejscach sieci. Jednym z takich przypadków może być sytuacja, gdy aplikacja znajduje się z publicznej chmurze, np. dostawcy aplikacji (ang. off-premises), a kontroler domeny w siedzibie klienta (ang. on-premises). Artykuł opisuje sposób, w jaki możemy wykorzystać Usługi Federacyjne Active Directory (AD FS) do bezpiecznego uwierzytelniania użytkowników w architekturach rozproszonych.

Marek Zając

Zastosowanie kompilacji z podziałem na sekcje w C++ do zmniejszenia rozmiaru plików binarnych (więcej o tym artykule >>tutaj<<)

Jak zmniejszyć rozmiar pliku binarnego? Na przykład poprzez eliminację nieużywanych symboli na etapie linkowania. Będzie to wymagało zastosowania kompilacji z odpowiednim podziałem na sekcje. Wiązać się też będzie z pewnymi komplikacjami.

Marek Gulanowski

TESTOWANIE I ZARZĄDZANIE JAKOŚCIĄ

Automatyzacja testów GUI – HP UFT

Podczas pracy nad oprogramowaniem oferującym GUI stajemy wobec pytania: jak testować działanie GUI? Czy będzie to monotonne klikanie, czy może pójdziemy drogą automatyzacji testów? W artykule chciałbym przedstawić narzędzie umożliwiające sprawne tworzenie automatycznych testów interfejsów użytkownika – HP UFT.

Paweł Wojtal

PYTHON HAS POWER

Django REST Framework – czyli RESTowe API w 3 minuty

W niniejszym artykule postaram się przybliżyć, jak zacząć przygodę z tytułowym narzędziem – jak przygotować środowisko developerskie, zainstalować aplikację, napisać test oraz utworzyć podstawowy widok.

Marek Pilarczyk

WYWIAD

Czy da się przewidzieć przyszłość języków programowania?

Odpowiada Andrei Alexandrescu – ekspert C++ oraz lider społeczności języka D.

Rafał Kocisz, Michał Leszczyński, Marcin Wolniak

LABORATORIUM BOTTEGA

HTTP Strict Transport Security (HSTS) w praktyce. Czyli zmuszamy przeglądarkę do stosowania bezpiecznych połączeń

Czy Twoja strona jest dobrze zabezpieczona? Stosowanie protokołu HTTPS nie zawsze wystarcza, czasem trzeba posunąć się jeszcze krok dalej. Czym jest nagłówek HTTP Strict Transport Security i kiedy go stosować? Co może pójść nie tak podczas jego wdrożenia? Czy po jego wprowadzeniu Twoja strona jest już w 100% bezpieczna? Niniejszy artykuł opisuje wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o HSTS, ale baliście się zapytać. W trakcie wyprawy do krainy bezpieczeństwa zabezpieczymy aplikację ASP.NET, ale zdobyta wiedza będzie przydatna dla każdego programisty.

Marcin Hoppe

BEZPIECZEŃSTWO

Server-Side Request Forgery

W jednym z poprzednich wydań „Programisty” omówiliśmy problemy bezpieczeństwa, jakie mogą wystąpić w funkcjonalności uploadu plików w aplikacjach webowych. Spora część aplikacji umożliwia też wgranie własnego pliku na serwer w inny sposób, mianowicie można podać adres URL do pliku na zewnętrznym hoście, po czym zostanie on automatycznie pobrany. W tym artykule omówimy zagrożenia bezpieczeństwa, jakie mogą płynąć z takiego rozwiązania.

Michał Bentkowski

FELIETON

Jedyna stała rzecz to zmiana, czyli kilka słów o repozytorium kodu

Repozytorium pojawiło się w języku potocznym o wiele wcześniej niż komputery czy informatyka. Słowo to wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza uporządkowane miejsce, w którym łatwo dostępne zasoby są na wyciągnięcie ręki. Jak widać, pojęcie to nie jest potrzebne jedynie programistom. W branży developerów nie wszyscy i nie od zawsze czuli potrzebę jego użycia, nie od zawsze też korzystano z wygodnych narzędzi. Chciałbym przedstawić kilka modeli pracy z repozytorium kodu, jakie miałem okazję obserwować podczas swojej dotychczasowej przygody z programowaniem. Przechowywanie źródeł to, jak się okazuje, obszar ciągłego postępu narzędzi i metodologii pracy.

Grzegorz Kokot

PRAWO

Bitcoin a podatek VAT

W pochodzącym z 1998 r. filmie Martina Bresta „Joe Black” (ang. „Meet Joe Black”) jeden z bohaterów (grany przez Jake’a Webera) rozmawiając z Joe Black (granym przez Brada Pitta, który w filmie tym kreuje postać śmierci), przywołuje powiedzenie, że na świecie pewne są tylko śmierć i podatki. Nie pochylając się nad pierwszym członem tego powiedzenia, warto zwrócić uwagę, iż kwestia podatków jest dużo bardziej skomplikowanym zjawiskiem niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Szczególne skomplikowane prawnie zagadnienia ujawniają się na styku prawa z nowoczesnymi technologiami lub zjawiskami wywołanymi postępem technologicznym.

Kamil Stolarski, Konrad Maj

PLANETA IT

Giętki czy gibki

Każdy programista, nawet jeśli nie zajmuje się tworzeniem stron internetowych, przynajmniej słyszał określenia typu „układ elastyczny”, „układ responsywny” itd. Niestety niewiele osób zastanawia się, co tak naprawdę one znaczą. W artykule tym staram się uporządkować terminologię z tego zakresu.

Łukasz Piwko

KLUB DOBREJ KSIĄŻKI

TDD w praktyce. Niezawodny kod w języku Python

Rafał Kocisz