REKLAMA

Programista 12/2013 (19) – Spis treści

Wydanie 12/2013 (19) - Vaadin 7

Zapraszamy do zamówienia magazynu w prenumeracie. Magazyn jest dostępny w formie papierowej, .pdf, .ePUB i .mobi. Cyfrowe wersje też występują w wersji cięższej i lżejszej, by wszystkie czytniki mogły sobie poradzić z tymi plikami : formularz zamówienia

BIBLIOTEKI I NARZĘDZIA

Vagrant i Ansible – Budujemy wirtualne środowisko programistyczne

Współczesne aplikacje, aby zapewnić użytkownikom wymagane funkcjonalności, stają się coraz bardziej złożone. Odbija się to często na stopniu skomplikowania całego środowiska, w którym dana aplikacja działa. Aby rozpocząć prace nad projektem, programiści stają więc przed koniecznością ręcznego instalowania wymaganych zależności – usług sieciowych, bibliotek czy rozszerzeń, a następnie ich konfiguracji. Często jest to proces dość czasochłonny lub wręcz trudny, gdy w projekcie brakuje odpowiedniej dokumentacji lub nie nadąża ona za zmianami w rozwijanym oprogramowaniu. Na szczęście istnieją rozwiązania takie jak Vagrant, które automatyzują cały proces instalacji środowiska programistycznego, i to nimi zajmiemy się w niniejszym artykule.

Mikołaj Kopras

PROGRAMOWANIE APLIKACJI WEBOWYCH

Vaadin 7 – naprawdę szybkie tworzenie aplikacji web w Javie. Część II

W pierwszej części (wydanie 11/2013 (18)) przyjrzeliśmy się Vaadin od strony API. Omówiłem dostępne komponenty oraz ogólne zasady działania frameworku. W tej części zademonstruję, jak wykorzystać te elementy do tworzenia aplikacji. W tym celu stworzymy kilka prostych aplikacji demonstrujących różne aspekty wykorzystania Vaadin.

Bartek Kuczyński

Programowanie aplikacji webowych dla pakietu Microsoft Office 2013

Pakiet Microsoft Office 2013 został zintegrowany z technologiami mobilnymi i w związku z tym umożliwia projektowanie aplikacji-dodatków za pomocą technologii JavaScript, HTML 5, CSS. Technologie te otwierają przed aplikacjami pakietu Office nowe możliwości, przede wszystkim dostęp do serwisów internetowych oraz asynchroniczną obsługę żądań użytkownika za pomocą technologii AJAX. W tym artykule omówię podstawowe aspekty tworzenia aplikacji-dodatków dla pakietu Office 2013 i 365.

Dawid Borycki  

Wprowadzenie do Node.js (artykuł do >>pobrania<<)

Node.js ostatnimi czasy zyskuje coraz bardziej na popularności, częściowo dzięki powszechności JS oraz możliwościom, jakie daje. Postaram się w prosty sposób wyjaśnić, czym jest oraz jak działa Node.js czytelnikom, którzy jeszcze nie mieli z nim styczności. Przedstawię, w jaki sposób pisać skrypty, instalować oraz tworzyć własne moduły, a na końcu zaprezentuję prostą aplikację chat klient – serwer.

Sebastian Rosik

PROGRAMOWANIE GRAFIKI

Szybka grafika 2D: wydajne rysowanie

Niniejszy, trzeci już odcinek cyklu, wydaje się odpowiednim na zaprojektowanie i zbudowanie prostego systemu graficznego, pozwalającego w nieskomplikowany i, co ważne, wydajny sposób przedstawić większą ilość grafiki na ekranie. Wcześniej jednak...

Bartosz Taudul

TESTOWANIE I ZARZĄDZANIE JAKOŚCIĄ

Samouczek testów jednostkowychw Visual Studio 2013

Tworzenie i zarządzanie testami jednostkowymi powinno być nieodzownym elementem każdego projektu, bez względu na jego charakter, rozmiar czy zastosowaną metodologię. To ten rodzaj testów, z którym powinien być „zaprzyjaźniony” nie tylko wyspecjalizowany tester oprogramowania, ale również „zwykły” koder, programista i projektant. Poniższy artykuł ma za zadanie wprowadzić początkującego programistę do tworzenia i zarządzania testami jednostkowymi w najnowszej wersji Microsoft Visual Studio 2013.

Jacek Matulewski

LABORATORIUM BOTTEGA

Receptury projektowe – niezbędnik początkującego architekta

Część VII: Building Blocks dla Twojej lewej półkuli: połączenia podejścia obiektowego, proceduralnego, funkcyjnego w codziennej pracy z kodem.

Wiele czasu i energii spędzamy na dyskusjach o wyższości jednego paradygmatu programowania nad innym, o wyższości jednego języka programowania nad innym. W niniejszym artykule będę chciał przekonać czytelników do tego, aby obok siebie, równorzędnie stosować zarówno paradygmat obiektowy, jak i funkcyjny oraz nie zapominać o proceduralnym.

Sławomir Sobótka

STREFA CTF

Zdobyć flagę...Ghost in the Shellcode 2013 – Oranges

Średnio co około dwa tygodnie gdzieś na świecie odbywają się komputerowe Capture The Flag – zawody, podczas których kilku/kilkunastoosobowe drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej technicznych zadań z różnych dziedzin informatyki: kryptografii, steganografii, programowania, informatyki śledczej, bezpieczeństwa aplikacji internetowych itd. W serii „Zdobyć flagę...“ co miesiąc publikujemy wybrane zadanie pochodzące z jednego z minionych CTFów wraz z jego rozwiązaniem.

Gynvael Coldwind

1927594 POBIERZ PORZEDNIĄ CZĘŚĆ ARTYKUŁU O CTF Z WYDANIA 11/2013 (18)

PLANETA IT

100 lat na przyjaźń z IT

Łukasz Sobótka

KLUB LIDERA IT

Jak całkowicie odmienić sposób programowania,używając refaktoryzacji (część 5)

Kod, który czyta się jak książkę – techniki, które całkowicie odmienią twoje życie programisty

Większość programistów wie, co to refaktoryzacja, zna zalety wynikające z jej stosowania, zna również konsekwencje zaniedbywania refaktoryzacji. Jednocześnie wielu programistów uważa, że refaktoryzacja to bardzo kosztowny proces, wymaga wysiłku i brak na nią czasu w szybko zmieniających się warunkach biznesowych. Zapraszam do kolejnej części artykułu poswięconego zagadneniu refaktoryzacji.

Mariusz Sieraczkiewicz

KLUB DOBREJ KSIĄŻKI

Mistrz czystego kodu oraz Czysty Kod

Rafał Kocisz