REKLAMA

Programista 2/2020 (89) – marzec / kwiecień 2020 – C++20 – trzęsienie ziemi na koniec dekady – SPIS TREŚCI

Zapraszamy do zamówienia magazynu w >>prenumeracie<<. Miesięcznik jest dostępny w formie papierowej, PDF, EPUB i MOBI oraz AZW3. Do prenumeraty papierowej zawsze dołączamy wydania elektroniczne.

Uwaga! Z powodu stanu epidemii w Polsce większosć Empików jest zamkniętych. Dystrybutor nie przyjął nakładu tego numeru. Zachęcmy do zamawiania Programisty w >>prenumeracie<<. Państwa zamówienia pomogą nam przetrwać ten trudny okres dla małego wydawcy prasy. Wykruszył nam sie ważny kanał dystrybucji jakim są właśnie Empiki, dlatego będziemy też bardzo wdzięczni za wszelkie polecania magazynu Programista np. w Waszych mediach społecznościowych.

BIBLIOTEKI I NARZĘDZIA

Statyczny blog programistyczny

Blog tematyczny to bardzo przydatne miejsce w sieci. Pozwala gromadzić, porządkować i publikować myśli, stając się internetowym notatnikiem. Oprócz rozwoju autora pozwala na zbudowanie społeczności ludzi skupionych wokół podobnych zainteresowań, co ułatwia szerzenie wiedzy i dzielenie się doświadczeniem.

foxtrot_charlie

Uczenie maszynowe. Klasyfikacja obrazów z TensorFlow Lite

Sztuczna inteligencja w połączeniu z wizją komputerową może zautomatyzować wiele aspektów, z którymi zmagają się współczesne gospodarki. Tworzenie takich systemów wymaga zazwyczaj uzyskania obrazów z kamery, a następnie szybkiego przeanalizowania obrazu w celu jego klasyfikacji. W tym artykule pokażę, w jaki sposób można to zrealizować przy użyciu bibliotek OpenCV oraz TensorFlow Lite.

Dawid Borycki

WPF Deep Dive. Część 2

Kontynuujemy naszą podróż w głąb WPF i jego narzędzi. Tym razem przyjrzymy się tym składnikom frameworka, które stanowią swoisty fundament dla niezwykle rozwiniętego i elastycznego mechanizmu wiązania danych.

Wojciech Sura

JĘZYKI PROGRAMOWANIA

C++20 – trzęsienie ziemi na koniec dekady (>>więcej o tym artykule<<)

W sobotę, 15 lutego 2020, zakończyło się posiedzenie komisji standaryzacyjnej C++. Chwilę potem członkowie komisji poinformowali w serwisie Reddit [0], a także za pomocą innych kanałów komunikacji, że ostateczna wersja (szkicu) standardu (DIS – ang. Draft International Standard) jest gotowa do wysłania do tzw. National Bodies w celu poddania ostatecznemu głosowaniu, które to powinno być wyłącznie formalnością.

Paweł "KrzaQ" Zakrzewski

Wskaźniki, adresy i std::launder

Wraz z C++17 pojawiła się w standardzie języka nowa funkcja biblioteki standardowej – std::launder. W artykule wyjaśnimy sobie wszystkie szczegóły
działania języka C++, jeżeli chodzi o wskaźniki oraz ich wartości, a także wytłumaczymy sobie, dlaczego w ogóle potrzebujemy funkcji std::launder. Zacząć musimy jednak od podstaw, czyli czym są obiekty i ich wartości.

Dawid Pilarski

Pure Data: wizualny język do dźwięków

Jeśli mamy szybko odpowiedzieć na pytanie, czym jest Pure Data, to za dokumentacją projektu należy odpowiedzieć, że jest to wizualny język programowania do obsługi multimediów. Niewątpliwie jest to prawda, choć użycie słowa „multimedia” może nas lekko zmylić i sugerować tylko rozrywkowy charakter. Głównym bowiem zadaniem Pure Data jest dostarczenie odpowiednich narzędzi do syntezy, analizy oraz przetwarzania dźwięku. Z pomocą Pure Data możemy programować lub tworzyć pojedyncze lub zbudowane z modułów instrumenty muzyczne. Bardzo często owe instrumenty są nazywane angielskimi słowami „patch” lub „canvas”. W tym artykule pokażemy pierwsze kroki związane z tworzeniem, a dokładniej z syntezą dźwięku.

Marek Sawerwain

PROGRAMOWANIE SYSTEMÓW OSADZONYCH

Rust poziom niżej (>>więcej o tym artykule<<)

Rust stał się w ostatnich latach językiem bardzo popularnym wśród programistów. Choć jego zastosowania są bardzo szerokie, to korzenie ma w programowaniu niskopoziomowym (systemowym). W artykule tym przyjrzymy się, jak obecnie można wykorzystać Rust w systemach wbudowanych. Nie jest intencją tego artykułu wprowadzenie w sam język, ale też do jego zrozumienia nie będzie konieczna znajomość Rust. Przykłady omówimy tak, żeby były jasne dla każdego programisty z doświadczeniem w pracy bliżej sprzętu.

Wojciech Jakóbczyk

PROGRAMOWANIE ROZWIĄZAŃ SERWEROWYCH

Inteligentne metody Web Scrapingu

Automatyzacja dostępu do danych zawartych w zasobach sieci Internet napotyka na szereg wyzwań związanych z efektywnym wyszukiwaniem, przetwarzaniem i klasyfikacją informacji. W artykule przedstawiono, czym jest Web Scraping oraz w jaki sposób jego działanie może zostać wzbogacone o elementy inteligentnego przeszukiwania. Opis bazuje na praktycznych pracach wykonanych w celu klasyfikacji i kategoryzacji stron internetowych dotyczących wydarzeń i konferencji.

Patrycja Bartkowicz, Piotr Nawrocki, Dominik Radziszowski

ALGORYTMIKA

Jak działa RSA? (>>więcej o tym artykule<<)

RSA. Bodaj najpopularniejszy algorytm szyfrowania. Obecny w popkulturze, łamany w wielu filmach i serialach przez genialnych hakerów w mgnieniu oka, a jednak w rzeczywistości wciąż z powodzeniem użytkowany. Rozpracujmy tajemnicę kryjącą się pod tymi trzema magicznymi literami.

Wojciech Sura

KLUB DOBREJ KSIĄŻKI

Bezpieczeństwo aplikacji webowych

Mariusz „maryush” Witkowski