REKLAMA

Programista 7/2015 (38) – Aplikacje uniwersalne w Windows 10 – spis treści

Zapraszamy do zamówienia magazynu w prenumeracie. Miesięcznik jest dostępny w formie papierowej, PDF, EPUB i MOBI.

Wraz z prenumeratą możesz też otrzymać w prezencie trzy dowolne wydania archiwalne. Wybierz swoje wydania archiwalne "Programisty": http://programistamag.pl/magazyny/

38

Numer też jest dostępny w sieci salonów Empik do 18 września.

BIBLIOTEKI I NARZĘDZIA

Boost.Corner: biblioteka String_Algo

Czy próbowałeś kiedyś budować zaawansowane narzędzia do przetwarzania tekstu, bazując na funkcjonalności klasy std::string? Jeśli tak, to założę się, że nie wspominasz zbyt dobrze tego doświadczenia. Podstawowe udogodnienia związane z przetwarzaniem napisów w C++ są, krótko mówiąc… mało wygodne. Na szczęście istnieje alternatywa!

Rafał Kocisz

Wprowadzenie do projektowania interfejsu użytkownika i UX w aplikacjach natywnych (więcej o tym artykule >>tutaj<<)

W czasach złożonych i wydajnych aplikacji warstwa backendu jest bardzo ważna, lecz coraz częściej klienci oczekują również nowoczesnego interfejsu z ciekawą szatą graficzną. Aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom, częstą praktyką jest zatrudnianie programistów i grafików specjalizujących się w technologiach frontendowych i user experience. Projekt interfejsu i zbadanie modelu użytkownika to jeden z kluczowych procesów od samego początku powstawania aplikacji; wymaga on również szerokiej wiedzy z zakresu UX.

Sebastian Sztyper

 

PROGRAMOWANIE URZĄDZEŃ MOBILNYCH

Apache Cordova – aplikacje hybrydowe dla systemu Android (fragment artykułu >>do pobrania<<)

Apache Cordova pojawił się w 2008 roku i od razu zdobył szersze zainteresowanie entuzjastów i wielkich korporacji. Jego przeznaczeniem jest tworzenie aplikacji będących połączeniem technologii webowych z natywnymi interfejsami. Oparte o platformę Node.js wielosystemowe narzędzie wspomaga wytwarzanie oprogramowania na platformy mobilne w myśl zasady „jeden kod, wiele platform”.

Grzegorz Dąbrowski

 

PROGRAMOWANIE SYSTEMOWE

Aplikacje uniwersalne w Windows 10 (więcej o tym artykule >>tutaj<<)

Windows 10 na PC miał niedawno swoją premierę. O jakich innych urządzeniach możemy myśleć? Jacy programiści mogą pisać aplikacje? Czy wiedza z Windows, Windows/Phone 8.x będzie przydatna? Co udoskonalono? Odpowiem tutaj na podstawowe pytania, jak również wskażę ciekawe perspektywy związane z nowym systemem.

Marcin Kruszyński

Rump kernel – czyli jak usmażyć omlet bez sprzątania kuchni

Technologia rump kernel oferuje zbiór gotowych podsystemów pochodzących z kernela NetBSD, a wśród nich: systemy plików, sterowniki urządzeń oraz stos sieciowy TCP/IP. Dzięki temu, że wyekstrahowany kod z jądra NetBSD jest niezmodyfikowany, oferowany na liberalnej licencji BSD, dojrzały i przetestowany na wielu platformach sprzętowych, nadaje się on znakomicie do budowania w oparciu o niego wysokiej klasy nowych specjalizowanych kernelów czy uruchamiania aplikacji POSIX-owych bezpośrednio w przestrzeni użytkownika, na sprzęcie fizycznym lub w środowisku wirtualizacji takim jak KVM czy Xen.

Kamil Rytarowski

 

INŻYNIERIA OPROGRAMOWANIA

Logika biznesowa a logika aplikacji w inżynierii oprogramowania

Uczestnicząc w dyskusjach zarówno w życiu zawodowym, jak i wirtualnym, spotykam się z myleniem wymienionych w tytule artykułu pojęć, bądź używaniem ich zamiennie. Chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że logika biznesowa jest tym samym co logika aplikacji, no bo w końcu aplikacja realizuje pewne założenia biznesowe, jest jednak zupełnie inaczej. No więc jak to jest?

Marek Zając

Wprowadzenie do architektury mikroserwisowej (więcej o tym artykule >>tutaj<<)

Mikroserwisy to pojęcie, które ostatnio robi karierę w świecie programowanie biznesowego. W rezultacie wiele dużych firm postawiło sobie za cel migrację swoich systemów na ten właśnie model. Co w nim jest tak atrakcyjnego? Czy faktycznie jest to innowacja warta uwagi, czy jedynie nowa moda? Odpowiedzi na powyższe pytania, a także wiele innych ciekawych informacji na temat mikroserwsów można znaleźć w poniższym artykule.

Nakul Mishra

 

PYTHON HAS POWER

CocoaPods – zarządzanie zależnościami w projektach iOS

W aplikacjach mobilnych na platformę iOS wiele funkcjonalności wymaga złożonych implementacji. Dla ułatwienia pracy rutynowo stosuje się gotowe rozwiązania w postaci bibliotek i frameworków. Gotowe komponenty w postaci SDK służą również do integracji aplikacji z zewnętrznymi serwisami.

Dawid Żakowski

 

FELIETON

Kilka sposobów na znalezienie robaków

Bugfixing to zmora każdego programisty. Błędy pojawią się pomimo najlepszych praktyk, staranności, doświadczenia i wiedzy programisty. Prędzej czy później każdy z nas natrafi na trudny do znalezienia problem. Przyjrzyjmy się kilku nieformalnym zasadom pomagającym w niełatwym procesie bugfixingu.

Grzegorz Kokot

 

PRAWO

Naruszenie dóbr osobistych w Internecie

Internet to nieograniczone pole do swobodnego wypowiadania poglądów, zabierania głosu w dyskusji, komentowania bieżących wydarzeń politycznych oraz gospodarczych. Jest to również miejsce wymiany doświadczeń na temat współpracy z danymi podmiotami, oceny ich produktów bądź świadczonych przez nich usług. Wszystko to bez konieczności ujawniania swojej tożsamości.

Kamil Stolarski, Łukasz Kania

 

STREFA CTF

Poli CTF – John The Packer

Podczas letniej przerwy w sezonie CTF-owym odbył się event włoski o nazwie PoliCTF. Uczestniczyć w konkursie można było na dwa sposoby: zdalnie oraz na miejscu w Mediolanie. Zadania, przygotowane przez organizatorów, były dość różnorodne. W tym konkursie zajęliśmy 35 miejsce oraz zdobyliśmy 1950 pkt., chociaż przez większość czasu znajdowaliśmy się w TOP20. Tradycyjnie udział w tym turnieju wzięły ekipy Dragon Sector (37. pozycja), Amber Chamber (47. pozycja) oraz Church of 0x41414141 (97. pozycja). W trakcie rywalizacji rozwiązaliśmy 14 zadań o różnym stopniu trudności, ale nasz wybór padł na zadanie z kategorii inżynierii wstecznej: John The Packer.

Ariel "ariel" Wasteskeen

 

KLUB DOBREJ KSIĄŻKI

REST. Najlepsze praktyki i wzorce w języku Java

Rafał Kocisz