REKLAMA

Pytania rekrutacyjne w IT dla backend developera

Rekrutacja rekrutacji nierówna – pytania dotyczące technologii

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że pytania rekrutacyjne w różnych firmach czy projektach mogą być zupełnie inne. Wiąże się to przede wszystkim z wykorzystywanymi technologiami – w kwestii języków programowania dla backendu od wielu lat dominuje Java, jednak wiele przedsiębiorstw stawia również m.in. na C#, Pythona czy PHP. Każdy z nich ma własne zasady, konwencje i składnię, przez co podanie uniwersalnej listy pytań rekrutacyjnych jest praktycznie niemożliwe. Niemal zawsze od backend developera wymagana będzie jednak znajomość technologii baz danych. Różnice pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami, takimi jak PostgreSQL, MySQL, MS SQL czy Oracle są już dużo mniejsze, ale wciąż należy pamiętać zarówno o ogólnych zasadach pracy z bazami, jak i o szczegółach dotyczących konkretnych implementacji.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://hrk.pl/pl/it-contracting

Pytania ogólne dla backend developera

Oprócz szczegółowych pytań dotyczących technologii stosowanych w danym projekcie kandydaci mogą spodziewać się również przetestowania ich wiedzy na temat bardziej ogólnych zagadnień. Oczywiście także w tym przypadku zestaw pytań może być całkowicie inny w zależności od firmy, ale często można spotkać się z przynajmniej jednym z nich:

  1. Co to jest SQL i NoSQL?
  2. Czym są mikrousługi (mikroserwisy) i jakie dają korzyści?
  3. Jak działa model REST?
  4. Czym są relacje, pola i tabele w bazach danych?
  5. Co to jest backend i jakie są jego zadania?
  6. Co to jest continuous integration (CI)?

Powyższe pytania to tylko kilka przykładów – ostateczny zestaw jest dostosowywany zarówno do potrzeb firmy, jak i CV kandydata. Do tego często dochodzą m.in. pytania związane z organizacją pracy, architekturą rozwiązań czy poszczególnych narzędzi używanych w projekcie.

Jak wygląda typowy proces rekrutacyjny dla backend developera?

Obecnie większość firm IT decyduje się na trzyetapowy proces rekrutacji. Pierwszym krokiem jest wstępna rozmowa z kandydatem, której celem jest określenie oczekiwań obydwóch stron, ocena doświadczenia i podstawowa weryfikacja tzw. umiejętności miękkich. Następnie, jeśli wymagania firmy zgadzają się z profilem kandydata, z reguły dochodzi do rozmowy technicznej. Etap ten może mieć różne formy – najczęściej jest to rozmowa w formie pytań i odpowiedzi prowadzona przez doświadczonych programistów pracujących w danym projekcie. Można jednak spotkać się również z technikami takimi jak live coding czy przekazywanie zadań i niewielkich projektów do wykonania przed określonym terminem. Jeśli umiejętności kandydata są zadowalające, można przejść do ostatniego kroku, czyli rozmowy z HR, która pozwala ustalić ostateczne szczegóły umowy.

Sprawdź także: https://hrk.pl/pl/baza-wiedzy/artykuly-eksperckie/proces-rekrutacyjny-w-it-jak-wyglada-i-czego-mozesz-sie-spodziewac

Outsourcing rekrutacji i inne usługi z HRK

Rekrutacja dla backend developera to skomplikowane zadanie, które często wymaga zaangażowania co najmniej kilku pracowników. Jak uprościć ten proces? W wielu przypadkach idealnym rozwiązaniem będzie outsourcing rekrutacji – warto także rozważyć opcje takie jak body leasing czy team leasing. Wszystkie z tych usług można znaleźć w ofercie HRK - https://hrk.pl/.

Źródło: Freepik

Materiał informacyjny