RabbitMQ jest czymś w rodzaju firmy pocztowej, która jest organizacją złożoną nie tylko z placówek pocztowych, ale i całej infrastruktury służącej do przekazywania wiadomości z jednego miejsca na drugie, od nadawcy do odbiorcy.
W RabbitMQ nadawca zwany jest producentem (ang. producer), odbiorca konsumentem (ang. consumer), a wspomniana firma pocztowa to w dużym uproszczeniu kolejka wiadomości (ang. message queue). Wiadomości są przesyłane w środowisku rozproszonym, co oznacza, że „nasza firma pocztowa” będzie odpowiedzialna za dostarczanie pakietów danych pomiędzy różnymi aplikacjami, często złożonymi systemami.
Niektóre zagadnienia poruszane w tym artykule:
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Programista" nr 45(2/2016). Spis treści tego wydania: http://programistamag.pl/programista-02-2016-45 Numer ten dostępny jest w prenumeracie lub w salonach Empik w dniach: 20 marca-20 kwietnia 2016 r.
>>FRAGMENT TEGO ARTYKUŁU DO POBRANIA<<
Autorem artykułu jest Tomasz Kuter. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od ponad 10 lat programista aplikacji internetowych budowanych w oparciu o języki PHP i JavaScript, z naciskiem na systemy zarządzania danymi, czy treścią stron internetowych. Na co dzień pracuje dla Grupy Kapitałowej Integer.pl zajmując się aplikacjami związanymi z usługą Paczkomatów 24/7. Interesuje się szeroko pojętą inżynierią oprogramowania. W wolnych chwilach lubi kulinarne eksperymenty, czytanie literatury science-fiction i fantastyki.