REKLAMA

Rozmowa z organizatorami maratonu programistycznego SiriusCoding

SiriusCoding to maraton programistyczny stworzony z myślą o doświadczonych deweloperach, którzy chcieliby powalczyć na wysokim poziomie o konkretne nagrody.

I edycja imprezy odbędzie się 23 października w Katowicach. Zapraszamy do lektury wywiadu z jednym z pomysłodawców – Michałem Orłowskim.

Jak wpadliście na pomysł zorganizowania maratonu programistycznego “SiriusCoding”?

Podczas zeszłorocznej konferencji Warsjawa razem z Kamilem Kucią i Michałem Dziubą wzięliśmy udział w dyskusji na temat Night of the Living Devs (to 24-godzinny maraton programistyczny dla studentów, zorganizowany przez Microsoft m.in. w przestrzeniach JCommerce – przyp. red.). Wspólnie uznaliśmy, że „ciekawie byłoby coś takiego zrobić u nas dla nas”. U nas, czyli na Śląsku, dla nas, czyli dla doświadczonych programistów szukających wyzwań. To było we wrześniu 2014…

Programista_Wywiad

Słyszałeś o innych wydarzeniach tego typu na Śląsku?

Niestety nie, choć sam chciałabym wziąć w czymś takim udział. W Warszawie czy Krakowie – na pewno są. Ale na Śląsku nie ma eventów cross-technologicznych dla osób doświadczonych, w których walczy się o konkretne nagrody.

Skąd nazwa „SiriusCoding”?

Nazwę wymyśliliśmy wspólnie podczas burzy mózgów braci developerskiej. Zaczęło się od słowa kluczowego ‘gwiazda’, bo to gwiazdy będą uczestnikami hakatonu. Najjaśniej świecącą gwiazdą układu słonecznego jest Syriusz (Sirius), a idąc dalej w morzu kreatywności znaleźliśmy podobieństwo brzmień słów sirius i serious. A nasze podejście do programowania i maratonu jest naprawdę serious.

Czym się różni SiriusCoding od innych tego typu wydarzeń?

Po pierwsze skierowane dla doświadczonych programistów, po drugie to event cross-technologiczny, po trzecie ma formę ‘competition’ i po czwarte liczba zadań ocenianych przez jury ograniczona jest do minimum.

Znajomość jakich technologii jest zatem niezbędna, by uzyskać wysokie wyniki?

Wszystkich technologii, które dogadują się z REST. Zadania będą bardzo różnorodne, więc uczestnik nie może być jedynie programistą, a osobą dobrze zorientowaną w wielu dziedzinach IT - zaczynając od baz danych, przez Big Data, kończąc na algorytmice czy optymalizacji. Tak naprawdę każdy będzie mógł się odnaleźć.

Czyli zadań będzie mniej, ale będą one bardziej złożone?

Będzie jedno główne zadanie implementacyjne oraz kilka, a może nawet kilkanaście pobocznych o różnorodnej tematyce. Dzięki takiemu systemowi zespół będzie mógł się podzielić i uniknąć sytuacji, w której część osób pracuje nad zadaniem, a reszta czeka na jakiś case dla siebie.

Czy osoba mająca jedynie teorię na wysokim poziomie (np. student ostatnich lat) byłaby w stanie poradzić sobie z takimi zadaniami?

Według mnie tak. Ale SiriusCoding to hakaton wyłącznie dla osób doświadczonych, które chcą rywalizować z równymi sobie. I właśnie takich ludzi zachęcamy i zapraszamy do udziału w hakatonie. Optymalny skład to 5-osobowy z doświadczonych programistów piszących w języku, który poradzi sobie z tworzeniem aplikacji klienckich z wykorzystaniem RESTa.

Czy istnieje możliwość lekkiego „odstępstwa” od reguły, czyli zarejestrowania zespołu bardziej lub mniej licznego?

5 osób to górny limit. Można rejestrować mniejsze zespoły, natomiast trzeba mieć świadomość, że może to znacznie osłabić drużynę w stosunku do innych. Liczba zadań do wykonania będzie dla każdego zespołu taka sama. Natomiast każdy, kto nie ma drużyny a chciałby wziąć udział w hakatonie, także może się zarejestrować na stronie www.siriuscoding.pl lub poszukiwać ludzi do zespołu przez nasz fanpage na Facebooku .

Kto będzie oceniał zadania?

Większość zadań będzie automatycznie oceniana w systemie 0/1. Tam, gdzie będzie wymagana ocena dodatkowa, będzie robić to jury składające się ze specjalistów JCommerce (dlatego pracownicy JCommerce nie mogą wziąć udziału w maratonie).

Kiedy uczestnicy poznają wyniki?

Wyniki będą znane w dniu zakończenia hakatonu, czyli od razu.

Czy zostały już uruchomione zapisy?

Tak – rejestracja została otwarta na stronie www.siriuscoding.pl. Zapisy będą trwały do wyczerpania miejsc.

Jakie nagrody przewidujecie?
Vouchery na szkolenia o wartości do 5 tysięcy złotych na osobę; specjalistyczne książki; roczny hosting w chmurze do 1 tysiąca złotych; sprzęt elektroniczny i wiele innych. Warto śledzić naszego Facebooka, ponieważ tam na bieżąco informujemy co się u nas dzieje, kto dołączył do grona sponsorów i co będzie można wygrać.

Jakim wyzwaniom będą musieli sprostać uczestnicy? Czego będą dotyczyć zadania?

Główne zadanie to problem implementacyjny – do stworzenia będzie aplikacja kliencka, która wykorzystuje API wystawione przez nas. Oprócz tego dodatkowe punkty będzie można zdobyć rozwiązując mniejsze zadania poboczne (mniejsze nie znaczy łatwe). Zadania będą związane z tematyką podróży galaktycznych i obejmą dziedziny takie jak algorytmika, security, big data, czy SQL.

Jak, z Twojego punktu widzenia, wygląda poziom trudności zadań?

Pracujemy nad tym, żeby zadania były wyzwaniem. Ich rozwiązanie będzie wymagało dłuższego zastanowienia się i zastosowanie odpowiedniego algorytmu, a nie brutalnej siły.

Czy będzie ograniczenie czasowe dla poszczególnych zadań?

Nie wykluczamy tego. Na pewno zadanie główne będzie mieć ramy czasowe, ale nie chcę zaradzać zbyt wielu szczegółów. Można spodziewać się także zadania typu „kto pierwszy, ten lepszy”.

Udało się wam uzyskać większe wsparcie od partnerów i sponsorów?

Tak, stale jesteśmy w trakcie rozmów. Partnerami wydarzenia są już Altkom Akademia, eSKY.pl, UniCloud, Helion, Senetic i Microsoft. Jeżeli chodzi o kwestie merytoryczne to w samym JCommerce mamy zaangażowanych kilkanaście osób z różnych działów. Tworzą one teamy projektowe i pomagają nam w tworzeniu zadań, pozyskiwaniu partnerów i sponsorów oraz dbają o stronę marketingową wydarzenia. Cieszymy się także z faktu, że honorowy patronat nad hakatonem objął Prezydent Katowic – to dla nas sprawa prestiżowa, a dodatkowo możemy promować Katowice jako miejsce przyjazne dla rozwoju nowych technologii.

Gdzie i kiedy odbędzie się wydarzenie?

W nowych przestrzeniach firmy JCommerce w Katowicach przy ul. Kościuszki 227. Start 23 października o 19:00

Czy będzie to jednorazowa akcja, czy też można spodziewać się kolejnych edycji?

Chcielibyśmy, żeby SiriusCoding stało się imprezą cykliczną, na stałe wpisaną do kalendarza wydarzeń IT. Biorąc pod uwagę ogrom pracy jaki wkładamy w przygotowanie I edycji, wierzymy, że osiągniemy cel.

I na koniec: czym zachęciłbyś potencjalnych uczestników do udziału w wydarzeniu?

Jeżeli Ty i Twoi znajomi myślicie, że jesteście dobrymi programistami, bo pracujecie w najlepszej firmie IT, to przyjedźcie i udowodnijcie to!

http://www.jcommerce.pl/