REKLAMA

Sztuczna inteligencja – zjawisko, z którym trzeba „się liczyć”

Doczekaliśmy czasów, że o sztucznej inteligencji słyszał już każdy. Jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy o tym pojęcia, teraz zastanawiamy się, ile czasu potrzebują roboty na przejęcie kontroli nad człowiekiem. Z taką wizją można się zgadzać lub nie, na pewno jednak terminy takie jak „machine learning”, „sztuczna inteligencja” czy „big data” znać trzeba.

Sztuczna inteligencja zyskała popularność w 2015 roku. To przede wszystkim pokłosie tego, że przetwarzanie danych stało się coraz szybsze i, paradoksalnie, tańsze. Przetwarzanie dużych zbiorów danych zaczęło doskwierać firmom, które musiały znaleźć sposób na radzenie sobie z tym. W odpowiedzi na to, pojawiło się więc uczenie maszynowe (machine learning), które jest dziedziną nauki, która zajmuje się tworzeniem algorytmów mogących „uczyć się” na podstawie przetwarzanego przez siebie zbioru danych. Machine Learning ściśle wiąże się ze sztuczną inteligencją. Pojawia się tam, gdzie nie radzą sobie liniowe algorytmy, na przykład przy filtrowaniu poczty. To właśnie dzięki uczeniu maszynowemu niechciana przez nas korespondencja trafia do folderu SPAM.

Na temat sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz szeroko pojętego przetwarzania danych, zdecydowanie więcej będzie można dowiedzieć się podczas „AI & NLP Workshop Day 2019”. Już 31 maja odbędzie się II edycja wydarzenia, które łączy ze sobą środowiska naukowe i biznes. Podczas konferencji będzie można wziąć udział w czterech z dwunastu praktycznych warsztatów. „AI & NLP Workshop Day” jest innowacyjnym połączeniem warsztatów z konferencją, w którym wezmą udział najlepsi eksperci w swoich dziedzinach, m.in. Przemysław Biecek, Anna Wróblewska, Radosław Szmit, Radosław Stankiewicz czy Patryk Pilarski.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli wybrać tematy spośród trzech ścieżek: uczenie maszynowe / sztuczna inteligencja, Big Data, przetwarzanie języka naturalnego oraz wysłuchać prelekcji uczestników konkursu PolEval. Szczegółowy program znajduje się na stronie https://nlpday.pl/.

Wydarzenie jest organizowane przez Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk oraz Sages - wiodącą grupę szkoleniową oraz doradczą świadczącą usługi w zakresie IT.