REKLAMA

W Fast White Cat stawiamy na rozwój!

Zapraszamy do lektury wywiadu z Bartłomiejem Szubertem, który jako Vice Head of Development w Fast White Cat specjalizuje się w programowaniu Magento, m.in. rozwijając projekty w technologii PWA Studio. Wcześniej zdobywał umiejętności jako Full Stack Developer i Tech Lead. 

Programista: Co możecie zaoferować osobom, które aplikują u Państwa o pracę, czego nie ma w innych software house'ach? Dlaczego warto pracować właśnie u Was?

BARTŁOMIEJ SZUBERT: Mamy ciekawe, rozbudowane i ambitne projekty. Dla ludzi, którzy chcą pracować z Magento, będziemy więc dużą szansą na rozwój umiejętności. Mamy także odpowiednio przygotowane środowiska do pracy deweloperów, dzięki czemu mogą oni skupić się wyłącznie na projekcie nie narzucamy systemu operacyjnego naszym deweloperom, pozostawiamy w tej kwestii wybór dla ich komfortu pracy. Mimo więc tego, że wszyscy pracujemy na środowiskach skonteneryzowanych w Dockerze (to nasz jedyny must-have), to umożliwiamy korzystanie z trzech dowolnych systemów – Microsoft Windows, macOS oraz Linux. Dzięki Dockerowi deweloperzy w FWC mają niewielki toolbox, a to przekłada się na szybszą i efektywniejszą pracę w projektach. Co więcej? Zarząd i zespół, które mamy ten sam zarówno w FWC, jak i naszej drugiej spółce Red Fox Rocks. To dzięki nim kultura pracy jest na wysokim poziomie, co też uważam za ogromną przewagę pracy u nas. Atmosfera i ludzie są tu wyjątkowi. Co więcej, wiemy o tym, że deweloperzy z konkurencyjnych firm często nie są zadowoleni z przytłaczającej ilości projektów oraz tzw. otwartych zespołów, których członkowie co jakiś czas wymieniają się projektami. W Fast White Cat każdy deweloper jest przypisany do Project Managera i dbamy o to, by nie przeskakiwał między projektami.

Jak wyglądała Pana ścieżka kariery w Fast White Cat? Czy czuje się Pan spełniony w tej pracy?

W Fast White Cat zaczynałem jako Full Stack Developer, później zostałem Tech Leadem w jednym z projektów. Wtedy Zarząd zauważył we mnie potencjał i dostałem propozycję objęcia stanowiska kolejnego Vice-Head of Development kolejnego, bo pierwszym był mój kolega, Łukasz Krzemień. Ja swoją nową rolę objąłem w styczniu 2022 roku. Czy jestem spełniony? Bez wahania odpowiedziałbym, że tak. Moja ścieżka kariery rozwijała się systematycznie, tak, jak tego chciałem zaczynałem od pracy przy prostszych projektach, wdrażałem się, poznawałem nowe technologie. Teraz, jako Vice-Head, mam już odpowiedzialne zadania, dodatkowo zarządzam też projektami i kontaktuję się z Klientami, bo jestem również Tech Leadem jednego z większych projektów w Fast White Cat. Mam ciekawe zadania, sam mogę kreować kierunek działania pewnych funkcjonalności. To właśnie to, co chciałem robić od samego początku.

Czy żeby pracować u Państwa w firmie, trzeba mieć doświadczenie w pracy z Magento?

To zależy od stanowiska. Żeby pracować jako Magento Developer tak, wówczas należy mieć doświadczenie. Zazwyczaj poszukujemy albo seniorów, albo regularów, którzy mają co najmniej kilka lat doświadczenia albo na rozmowie zaprezentują swoją wiedzę na takim poziomie. Ale w Fast White Cat mamy także stanowiska IT, które nie są ściśle powiązane z pracą w Magento zatrudniamy do projektów także react developerów i symfony deweloperów.

Opieracie się w eCommerce o Magento. Jaki największy, najbardziej złożony projekt został w nim wykonany? I co przesądziło o jego „wielkości/złożoności”?

Myślę, że takim przykładem może być przygotowywanie e-sklepu naszego Partnera, dużej marki z kategorii sport fashion, na wzmożony ruch z okazji Black Friday. Generalnie, kiedy wdrażamy e-sklep, myślimy o nim nie tylko w kategorii tu i teraz”, ale przygotowujemy go także na to, co może wydarzyć się w przyszłości i jakie warunki może podyktować świat biznesu. Dlatego dbamy o to, by wdrażane przez nas sklepy były skalowalne i umożliwiały biznesom naszych Partnerów perspektywę wzrostu. Wspomniany popularny polski eCommerce, którego sklep przygotowaliśmy na Black Friday, wygenerował w 2022 roku rekordową liczbę zamówień ponad 300 tysięcy. Innym przykładem może być duża zagraniczna spółka, która gromadzi kilka marek i prowadzi e-sprzedaż na wiele krajów tu wyzwaniem był fakt, że integracje z dostawcami i obsługa systemu finansowo-księgowego musiały odbyć się wewnątrz Magento, a standardowo dzieje się to w systemach zewnętrznych. Obsługa systemu finansowo-księgowego, która jest dostępna w Magento, przystosowana jest bowiem w dużej mierze pod rynek USA, musieliśmy go więc dostosować, aby spełniał wymogi fiskalne kilku krajów UE (m.in PL).

Jest Pan Vice-Head of Development. Proszę wyjaśnić, na czym polega pańska praca, jak wielkim zespołem zarządza i z jakimi ludźmi współpracuje?

Dziś głównie dbam o zarządzanie projektami, stan rozwiązań w projektach i między nimi, głównie w technologiach headless i PWA. Staram się rozwijać rozwiązania frontendowe, by szły w jak najlepszym kierunku, i wciąż podnosić ich jakość. Wspieram też zespół w ich ewentualnych problemach, bo jako Tech Lead mam swój własny zespół projektowy, w którego skład wchodzi trzech deweloperów (dwóch Backend Deweloperów, jeden Fronted Deweloper), Project Manager i Tester. Nadzoruję ich pracę, ustalam wymagania i założenia, służę konsultacjami, weryfikuję i sugeruję modyfikacje tak bym w dużym uproszczeniu opowiedział, co należy do moich codziennych obowiązków.

Rekrutacja do FWC trwa. Czy może Pan powiedzieć, kogo poszukujecie do pracy? Jakie unikalne umiejętności są mile widziane u potencjalnych kandydatów?

W tym momencie poszukujemy głównie Magento Backend Deweloperów. Jak wspominałem wcześniej seniorów i regularów. Dla nas naprawdę ważnymi kompetencjami, poza tymi technicznymi, jest umiejętność samodzielnej pracy do zespołu szukamy ludzi, którzy rozwiążą problemy w projektach, zaproponują wyjście z trudnej sytuacji, będą zaangażowani we wspieranie projektu i jego rozwoju.

Obecnie bardzo popularnym trendem wśród pracowników jest home office. Jak wygląda ta kwestia pracy w FWC? Stosujecie jakieś nietypowe rozwiązania, by zwiększyć produkcyjność pracownika? 

Co do zasady staramy się po prostu podchodzić do wszystkich pracowników z otwartością, dawać im przestrzeń na rozwój, poczucie komfortu w rozmowie czy zgłaszaniu swoich spostrzeżeń i umożliwiać realizację własnych pomysłów. Uważamy, że to podstawa, która przede wszystkim buduje fajną atmosferę i dobre relacje w firmie, a dopiero w ramach skutku ubocznego zwiększa produktywność pracowników. Oferujemy jednak także udogodnienia z sekcji twardych” mamy dodatkowy budżet dla każdego pracownika, który może on wykorzystać na dowolne szkolenie czy konferencję. Mamy też coś, z czego chętnie korzystają nasi deweloperzy, czyli tzw. dzień na rozwój proponujemy po prostu dodatkowe dni w roku, które można przeznaczyć na rozwój własny, poszerzanie wiedzy poza projektami FWC. Traktujemy to jak normalne dni pracy. Mamy też opcję dla tych, którzy chcą łączyć pracę z podróżami jako że cała nasza firma pracuje już głównie zdalnie, dopuszczamy tzw. workation, czyli pracę z dowolnego miejsca na świecie, dzięki czemu po pracy można zwiedzać, poznawać nowe miejsca, bez konieczności brania urlopu. Czas pracy zawsze jest u nas do dogadania z Project Managerem. Dofinansowujemy też sprzęt, naukę języków, opiekę zdrowotną.