REKLAMA

Projektowanie interfejsu użytkownika i UX w aplikacjach natywnych

W czasach złożonych i wydajnych aplikacji warstwa backendu jest bardzo ważna, lecz coraz częściej klienci oczekują również nowoczesnego interfejsu z ciekawą szatą graficzną. Aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom, częstą praktyką jest zatrudnianie programistów i grafików specjalizujących się w technologiach frontendowych i user experience. Projekt interfejsu i zbadanie modelu użytkownika to jeden z kluczowych procesów od samego początku powstawania aplikacji; wymaga on również szerokiej wiedzy z zakresu UX.

W artykule tym przedstawię pewien zarys komponentów i praktyk, które pozwolą inaczej spojrzeć na projektowany interfejs, a właściwie zmobilizować do myślenia o nim od samego początku powstawania aplikacji. Taka praktyka ma pozwolić na to, aby w efekcie końcowym nasze założenia funkcjonalne zgadzały się ze słowami wypowiedzianymi przez George’a Eastmana, współzałożyciela firmy KODAK: „Ty naciskasz przycisk, my zajmiemy się całą resztą”.

Jakie elementy składają się na UX i czym on właściwie jest? Skrót odwołuje się do angielskiej nazwy „User Experience” i oznacza całość wrażeń, jakich doznaje użytkownik podczas korzystania z określonego produktu. Dziedzina kładzie mocny nacisk na wartościowe aspekty w interakcji człowiek-komputer. Model klienta jest dynamiczny i stale modyfikowany, co ma wielkie znaczenie podczas projektowania interfejsu. Nie lada sztuką jest zaprojektowanie takiego, który będzie ponadczasowy (...)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Programista" nr 07/2015 (38). Spis treści całego wydania: http://programistamag.pl/programista-7-2015-38/

Autorem artykułu jest Sebastian Sztyper - programista-grafik tworzący złożone aplikacje natywne i webowe w Grupie Kotrak wraz z zespołem świetnych ludzi. Pasjonat i entuzjasta starannie zaprojektowanych i przemyślanych warstw graficznych aplikacji. W wolnych chwilach lubi poczytać o nowościach w ASP.NET i frameworkach JavaScript.

Zapraszamy do zamówienia wydania 07/2015 (38) w prenumeracie: >>formularze zamówienia<<

ux