REKLAMA

Wszyscy jesteśmy odkrywcami

Za nami kolejna edycja DevDay – programistycznego święta

 Zdecydowaliśmy się w ciągu nadchodzących dziesięciu lat polecieć na Księżyc i dokonać innych rzeczy nie dlatego, że są łatwe, ale właśnie dlatego, że są trudne – tym cytatem Johna F. Kennedy’ego, Russ Olsen zakończył dwudniową konferencję DevDay, która jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla miłośników IT. „Kosmiczne” pożegnanie nie było przypadkowe, bo zaproszenie do Krakowa przyjął między innymi Kurt Leucht z NASA.

Konferencja dla programistów DevDay organizowana przez firmę ABB wpisała się już na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń branży IT. Tegoroczna, szósta już edycja, która odbyła się w salach Multikina 15 i 16 września, przyciągnęła do Krakowa 500 osób z całego świata. Swoim doświadczeniem podzielili się z uczestnikami między innymi: Zach Holman, były pracownik GitHub, Kurt Leucht z NASA, Russ Olsen, wiceprezes Cognitec, Reginald Braithwaite z PagerDuty czy Brian Holt z Netflix. W tym roku na uczestników konferencji czekały trzy ścieżki i ponad 30 prezentacji, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Wydarzenie otworzył Zach Holman, jeden z pierwszych pracowników i twórców sukcesu GitHub, którego zwolnienie z firmy odbiło się głośnym echem w branży. Holman w amerykańskim stylu podzielił się swoim doświadczeniem i opowiedział, czego nauczyła go ta sytuacja. W dalszej części konferencji – po raz pierwszy w historii – uczestnicy DevDay mogli wybierać prelekcje z aż trzech równoległych ścieżek. Poza tematami stricte technicznymi, jak np. Briana Holta z Netflix o rewolucyjnym wpływie React na user interface’y, czy dotyczącymi konkretnych języków programowania, pojawiły się też zagadnienia związane z user experience, designem, marketingiem czy wpływem zachowań społecznych na jakość pracy.

Wszyscy jesteśmy odkrywcami

Motywem przewodnim 6. edycji DevDay było odkrywanie. Jedną z ciekawszych postaci konferencji był Kurt Leucht, developer z 25-letnim doświadczeniem w Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA. Swoje wystąpienie Leucht poświęcił odpowiedzi na pytanie, dlaczego jesteśmy odkrywcami, i opowiedział o tym, jak wygląda praca nad robotami, dzięki którym ludzkość ma szansę poznać tajemnice Marsa. Co ciekawe, pracownik NASA, który na co dzień planuje wyprawy poza kulę ziemską, przyznał, że… nigdy wcześniej nie był poza Stanami Zjednoczonymi, a występ w Krakowie był dla niego debiutem zarówno w roli prelegenta, jak i zagranicznego podróżnika. Konferencję zakończył Russ Olsen inspirującą opowieścią o tym, jak historia lądowania na księżycu, zmieniła jego życie.

DevDay2 fot. Przemek Szuba

Konferencja dla ludzi, nie dla firm

Pierwsza edycja DevDay odbyła się w Krakowie w 2011 roku i, podobnie jak kolejne wydarzenia cyklu, została zorganizowana przez dwóch pasjonatów – Rafała Legiędzia i Michała Śliwonia, którzy dla uczestników konferencji stali się marką samą w sobie i gwarancją jakości. To właśnie ich pozytywna energia, którą zarażają wszystkich dookoła, daje uczestnikom swobodę zadawania pytań i wymiany doświadczeń.

Sami jesteśmy programistami, dlatego wiemy, co jest interesujące dla ludzi z branży. Od początku zależało nam na tym, aby stworzyć wydarzenie, które będzie inspirować i łączyć osoby z różnym doświadczeniem. U nas każdy znajdzie coś dla siebie; frontendowiec, programista .NET, Java czy Ruby, a nawet ktoś, kto wcale nie programuje, ale jest pasjonatem nowych technologii – mówią organizatorzy.

To, co wyróżnia DevDay na tle innych konferencji branżowych, to brak obecności firm i długie przerwy między prelekcjami, które są integralną i równorzędną częścią wydarzenia. DevDay stawia na relacje między uczestnikami, czego dowodzi siła społeczności skupionej wokół wydarzenia oraz fakt, że większość uczestników podkreśla, że przyjechała tu właśnie dla ludzi. Atutem wydarzenia jest również to, że nie ma dystansu między uczestnikami a prelegentami. Otwarta atmosfera ułatwia nawiązywanie kontaktów, a rozmowy między sesjami uczą niekiedy więcej niż samo wystąpienie.

Jestem pod wrażeniem poziomu organizacji konferencji, wszystko działa jak sprawna maszyna. Po mojej prezentacji sporo osób podeszło i zaczęło zadawać pytania odnośnie robotów, nad którymi pracuję w NASA. Byli bardzo ciekawi technologii, chcieli dowiedzieć się więcej na ten temat. To świetnie, że między prelekcjami są tak długie przerwy, w czasie których można spokojnie porozmawiać – podsumowuje Kurt Leucht.

Uczestnicy konferencji podkreślali też brak sztywnych podziałów między nimi a prelegentami i chwalili załogę „Debugging Crew”, która opiekowała się nimi w dniu eventu. Inspiracje z tegorocznej edycji konferencji na pewno zostaną w głowach na długo, a wszyscy ci, którzy nie mogli się pojawić osobiście w Krakowie, będą mogli obejrzeć relacje z wystąpień na kanale DevDay na YouTube: https://www.youtube.com/user/ABBDevDay

Link do strony głównej wydarzenia: http://devday.pl

DevDay3 fot. Przemek Szuba

ABB jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają zakładom energetycznym, klientom przemysłowym oraz sektora transportu i infrastruktury zwiększać swoją wydajność, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko naturalne. W Krakowie firma posiada centra badawczo-rozwojowe: Centrum Systemów Informatycznych ABB oraz Korporacyjne Centrum Badawcze ABB.