REKLAMA

CI/CD jako nowoczesny workflow

Dziś nawet przy najmniejszym projekcie pracuje zespół ludzi. Jest to całkowicie pożądany scenariusz. Fakt ten wynika oczywiście z tego, że świat IT opanował każdą dziedzinę życia, a nawet najprostsza aplikacja, strona internetowa itd. powinna działać wedle założeń już nie tylko na jednym urządzeniu, a na każdym komputerze, laptopie, smartfonie, a nawet telewizorze, szczoteczce czy lodówce. Ponadto należy pamiętać, że wspomniane smartfony mogą działać w oparciu o różne systemy operacyjne czy posiadać dowolną przeglądarkę internetową. Prawdą jest, że jeszcze pięć lat temu stworzenie prostej strony internetowej czy aplikacji nie wymagało takiego nakładu sił i środków, jak obecnie, ale czy aplikacje te były semantyczne i bezpieczne? Jak budować nasze aplikacje w oparciu o CI/CD i jak taki pipeline powinien wyglądać?

Zagadnienia poruszane w tym artykule:

  • IT, czyli lecimy ku gwiazdom;
  • DevOps, czyli zmieńmy się;
  • CI/CD;
  • Runners;
  • DevSecOps – ewolucja czy rewolucja?

Artykuł pochodzi z magazynu Programista nr 101 (2/2022). Magazyn jest z przełomu marca i kwietnia 2022 roku. Szczegółowy spis treści wydania nr 101: https://programistamag.pl/programista-2-2022-101/

Autorem artykułu jest Michał Zbyl. Artykuł napisany został przez wariata, na co dzień pracownika UBS, w którym projektuje i wdraża mały bank w dużym banku. Dla śmieszności wydarzeń wystarczy dodać, że planuje, konfiguruje i wdraża Infrastrukturę IT od sieci po całe serwerownie tu i tam. Stawia na VMware i uważa, że kontenery nie sprawdzają się wszędzie. Czasem żeby udowodnić, że na pewno wariat, zaliczy sobie taki czy inny certyfikat z języka japońskiego.