REKLAMA

Programista 2/2022 (101) – marzec/kwiecień 2022 – Pierwsze spojrzenia na .NET MAUI – SPIS TREŚCI

Zapraszamy do zamówienia magazynu w >>prenumeracie<<. Miesięcznik jest dostępny w formie papierowej, PDF, EPUB i MOBI oraz AZW3. Do prenumeraty papierowej zawsze dołączamy wydania elektroniczne.

BIBLIOTEKI I NARZĘDZIA

Pierwsze spojrzenie na .NET MAUI (>> więcej o tym artykule<<)

Ten artykuł został napisany w styczniu i lutym 2022 r. To ważne, bo nowe wersje zapoznawcze .NET MAUI powstają i publikowane są dosłownie co chwilę – bieżąca jest już jedenasta. Trzeba się więc liczyć z tym, że za kilka miesięcy, a w szczególności po oficjalnej premierze, która obecnie planowana jest na drugi kwartał 2022 roku, wiele może się jeszcze zmienić. Technologia .NET MAUI (od ang. Multi-platform App UI) to wieloplatformowa technologia umożliwiająca tworzenie aplikacji z graficznym interfejsem użytkownika kompilowanych dla .NET 6. Co oznacza wieloplatformowa? Obecnie dostępna jest na Windows, Android oraz systemy od Apple. Może być dostępna także na Linuxach, ale realizacja tego zadania oddana została w ręce społeczności. Historia .NET MAUI formalnie zaczyna się w 2020 roku, jednak rozwój tej technologii można też traktować jako kontynuację rozwoju Xamarin.Forms i przeniesienie jej z Mono do .NET 6.

Jacek Matulewski

FUSE – IRCFS
Publikacja ta stanowi swoistą kontynuację artykułu „Własny system plików z FUSE” [0] z poprzedniego, jubileuszowego wydania Programisty. Przed przystąpieniem do lektury autor szczerze zachęca do zapoznania się z ww. materiałem, choć nie jest to niezbędny wymóg.

Paweł "Krzaq" Zakrzewski

CI/CD jako nowoczesny workflow (>>więcej o tym artykule<<)

Dziś nawet przy najmniejszym projekcie pracuje zespół ludzi. Jest to całkowicie pożądany scenariusz. Fakt ten wynika oczywiście z tego, że świat IT opanował każdą dziedzinę życia, a nawet najprostsza aplikacja, strona internetowa itd. powinna działać wedle założeń już nie tylko na jednym urządzeniu, a na każdym komputerze, laptopie, smartfonie, a nawet telewizorze, szczoteczce czy lodówce. Ponadto należy pamiętać, że wspomniane smartfony mogą działać w oparciu o różne systemy operacyjne czy posiadać dowolną przeglądarkę internetową. Prawdą jest, że jeszcze pięć lat temu stworzenie prostej strony internetowej czy aplikacji nie wymagało takiego nakładu sił i środków, jak obecnie, ale czy aplikacje te były semantyczne i bezpieczne? Jak tworzyć projekty w oparciu o CI/CD i jak taki pipeline powinien wyglądać?

Michał Zbyl

PROGRAMOWANIE APLIKACJI WEBOWYCH

Porównanie technologii JavaScript do tworzenia aplikacji webowych

Obecnie najczęściej wykorzystywanymi technologiami do tworzenia frontendu aplikacji webowych są frameworki oparte na języku JavaScript. Najpopularniejszymi rozwiązaniami na rynku są React.js, Angular oraz Vue.js. Wybór odpowiedniej technologii jest złożonym problemem ze względu na liczbę kryteriów związanych z danym projektem. W jaki sposób wybrać bibliotekę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb?

Joanna Borowska, Rafał Latoszek, Justyna Łapińska, Karol Stasiak

BEZPIECZEŃSTWO

Cyber Threat Intelligence – czym jest i dlaczego jest ważne

Angielski filozof sir Francis Bacon jest autorem słów „scientia potentia est”, czyli „wiedza to potęga”. Pierwszy raz zapisał je w swojej książce w 1668 roku Thomas Hobbes, który był asystentem Bacon’a.Interpretując te słowa, można stwierdzić, że im więcej wiemy, tym stajemy się potężniejsi. Odpowiednia wiedza pozwala osiągnąć więcej, dając nam przewagę nad innymi w niemal każdym aspekcie życia.

Tomasz Krawczyk

Funkcje bezpieczeństwa w GitHub Advanced Security (>>więcej o tym artykule<<)

Dbanie o bezpieczeństwo wytwarzanego oprogramowania to złożony proces. Programista powinien zadbać o jakość własnego kodu, aktualizację wykorzystywanych bibliotek czy właściwe zarządzanie sekretami. Jeżeli korzystamy z repozytorium kodu GitHub, a nasz kod jest publicznie dostępny, wiele z tych czynności możemy zautomatyzować bezkosztowo. Pomogą nam w tym mechanizmy z modułu GitHub Advanced Security (GHAS), takie jak Dependency Review, Secret Scanning czy Code Scanning.

Wiktor Szymański, Wojciech Maślanka

Z archiwum CVE

Log4j

Jednym z najpopularniejszych języków programowania jest dziś Java. Wiele dużych firm (takich jak banki czy te z gałęzi E-commerce) decyduje się na tworzenie aplikacji właśnie w nim. Dodatkowo jest to główny język programowania na platformie Android. Natomiast sam język to nie wszystko. Potrzebne są do niego także biblioteki. W tym artykule przyjrzymy się, jak poważny w skutkach może być błąd w najpopularniejszej, napisanej w Javie, bibliotece służącej do logowania zdarzeń. Czy eksperci przesadzali, okrzykując go najpoważniejszym błędem w ostatniej dekadzie?

Mariusz Zaborski

PLANETA IT

Druk 3D. Jak zrobić coś z niczego

Czasy, gdy druk 3D był niszową ciekawostką dostępną tylko dla zaawansowanych i znających się dobrze na elektronice majsterkowiczów, minęły już dawno temu. Drukarki 3D oraz przeznaczone dla nich akcesoria są już powszechnie dostępne – i to w bardzo przystępnych cenach. Aby jednak przygodę z drukiem 3D rozpocząć bezproblemowo, warto przyswoić sobie wcześniej trochę wiedzy.

Wojciech Sura

BLOCKCHAIN

Blockchain dla mas
O skalowaniu słów kilka

W ostatnich latach słowo „blockchain” zaczęto odmieniać przez wszystkie przypadki, nie zawsze w pozytywnym znaczeniu. Sprawiło to, że coraz więcej osób stało się użytkownikami rozwiązań tego typu, co doprowadziło do powstania nowych problemów. Jednym z gorących tematów jest to, jak sprawić, by blockchain był w stanie obsługiwać ogromne ilości transakcji, nie tracąc przy tym swoich zalet, takich jak np. decentralizacja i bezpieczeństwo. Pojawia się zatem pytanie, czy jest to osiągalne. Może jednak ta technologia nie jest w stanie działać na dużą skalę?

Przemysław Trepka