REKLAMA

Moduły w C++20 za pięć dwunasta

Obecnie każdy nowoczesny język programowania cieszący się faktyczną popularnością wspiera, w jakiejś formie, koncepcję modułów. Wielkimi nieobecnymi w tym gronie były do tej pory języki C oraz C++. W najbliższym czasie zmieni się to jednak dla tego drugiego wraz z nadejściem standardu, który jest obecnie przedmiotem prac Komitetu.

W lutym tego roku, podczas spotkania w miejscowości Kona na Hawajach, Komitet Standaryzacyjny C++ zamknął listę zmian, które zostaną wprowadzone w standardzie C++20. Jedną z największych i jednocześnie najdłużej oczekiwanych jest wprowadzenie pełnego wsparcia dla modułów.
Pierwszy dokument przedstawiający propozycję wprowadzenia takiej funkcjonalności pojawił się już w 2004 roku. Przyszło nam więc czekać 16 długich lat, zanim Komitet zdołał włączyć moduły w zakres standardu języka.

Aby lepiej zrozumieć zmiany, jakie wprowadzą moduły, warto przypomnieć sobie, jak proces budowania programów w C++ wygląda obecnie..

Zagadnienia poruszane w tym artykule:

  • Moduły jako rozwiązanie;
  • Anatomia modułów;
  • Interoperacyjność ze starszym kodem;
  • Moduły a szablony;
  • Problemy.

Artykuł pochodzi z magazynu Programista nr 85 (6/2019). Jest to numer z października 2019 r. Spis treści tego wydania: https://programistamag.pl/programista-6-2019-85/

Autorem artykułu jest Marcin Ławicki. Autor zajmuje się programowaniem od 12 lat. W tym czasie miał okazję pracować nad różnym oprogramowaniem – od gier, przez aplikacje dla sektora bankowego i telekomunikacji, do aplikacji mobilnych czy IoT. Lubi elegancki i zwięzły kod oraz przejrzystą architekturę. Obecnie pracuje na stanowisku starszego programisty w firmie Meelogic.

>>POBIERZ FRAGMENT TEGO ARTYKUŁU<<