REKLAMA

Programista 6/2019 (85) – październik 2019 – Analiza serii czasowych w Pythonie z wykorzystaniem danych obserwacji Ziemi – SPIS TREŚCI

Zapraszamy do zamówienia magazynu w >>prenumeracie<<. Miesięcznik jest dostępny w formie papierowej, PDF, EPUB i MOBI oraz AZW3. Do prenumeraty papierowej zawsze dołączamy wydania elektroniczne.

W związku ze zmianą stawki VAT na czasopisma dystrybutor musiał wycofać przedwcześnie ze sprzedaży w salonach Empik aktualne wydanie "Programisty". Z tego względu wyjątkowo uruchomiliśmy możliwość zakupu pojedynczych wydań "Programisty" nr 85 bezpośrednio u nas: >>tutaj<<

BIBLIOTEKI I NARZĘDZIA

Analiza serii czasowych w Pythonie z wykorzystaniem danych obserwacji Ziemi (>>więcej o tym artykule<<)

Satelity umożliwiają więcej niż obserwację tego, co znajduje się na powierzchni Ziemi. Zbiory zdjęć, wykonywanych cyklicznie przy każdym przelocie satelity, układają się w szeregi czasowe. Obserwowana jest zmienność środowiska, jak i infrastruktury. Dobór zobrazowań, narzędzi do ich przetwarzania oraz modelu umożliwiającego analizę interesującego zjawiska to wszystko, co jest potrzebne ekspertowi Data Science do predykcji przyszłości. W artykule przedstawiono kroki potrzebne do zbudowania modelu prognostycznego dla zmiennej meteorologicznej nazywanej Land Surface Temperature (temperatura powierzchni obiektów na Ziemi) przy użyciu Pythona i jego bibliotek. Wiedza zawarta w tekście pozwoli czytelnikowi na wyprowadzenie własnych modeli dla serii czasowych charakteryzujących się sezonowością.

Szymon Moliński

Jak pisać skrypty w PowerShellu. Część 2

W poprzedniej części skupiliśmy się w dużej mierze na cmdletach, które stanowią fundament każdego skryptu PowerShellowego. Tym razem dowiemy się, w jaki sposób możemy zaprojektować logikę skryptów: wyposażeni w taką wiedzę, będziemy mogli zautomatyzować nawet najbardziej skomplikowany proces.

Wojciech Sura

JĘZYKI PROGRAMOWANIA

Moduły w C++20 za pięć dwunasta (>>więcej o tym artykule<<)

Obecnie każdy nowoczesny język programowania cieszący się faktyczną popularnością wspiera, w jakiejś formie, koncepcję modułów. Wielkimi nieobecnymi w tym gronie były do tej pory języki C oraz C++. W najbliższym czasie zmieni się to jednak dla tego drugiego wraz z nadejściem standardu, który jest obecnie przedmiotem prac Komitetu.

Marcin Ławicki

PROGRAMOWANIE SYSTEMOWE

Wirtualizacja dla opornych

Pewnie każdemu z nas (a przynajmniej większości) zdarzyło się uruchomić kiedyś jakąś wirtualną maszynę. Czy zastanawialiście się, na jakiej zasadzie maszyny te działają? Jeżeli nie, to ten tekst może być dla was. Artykuł ten powstał jako próba spisania i usystematyzowania wiedzy zdobytej w jednym z projektów w Semihalf – tak by zostało mi to w głowie na dłużej. Mam nadzieję jednak, że będzie on przydatny w zrozumieniu tego, jak działa wirtualizacja. Zapraszam do lektury.

Andrzej Ostruszka

BEZPIECZEŃSTWO

PAM: tworzenie własnych modułów uwierzytelniania (>>więcej o tym artykule<<)

W dzisiejszych czasach sporo mówi się na temat kryptografii oraz rozwiązań, które pozwalają użytkownikom mniej technicznym podnieść swój poziom bezpieczeństwa. Wielu czytelników z pewnością na co dzień wykorzystuje dwuskładnikowe uwierzytelnienie podczas wykonywania przelewów bankowych czy też logując się do portali społecznościowych. Równie łatwo możemy kupić moduły sprzętowe umożliwiające logowanie do zdalnych zasobów np. wykorzystujących standard SSH czy uwierzytelnianie użytkowników na lokalnych stacjach roboczych. Ci bardziej dociekliwi niejednokrotnie zastanawiali się, jak działają wykorzystywane przez nich zabezpieczenia oraz czy mechanizmy, z których korzystają, faktycznie podnoszą ich bezpieczeństwo. Czy ktokolwiek jednak zastanawiał się nad stworzeniem własnego modułu uwierzytelniającego?

Jarosław Żurek

PLANETA IT

Jak działa rozpoznawanie obrazu?

Do Internetu trafiają codziennie miliardy zdjęć i filmów. Sam Facebook dostarcza kilka petabajtów danych w formie graficznej na dobę! Znajdowanie informacji staje się dużym wyzwaniem, a wyszukiwanie tekstowe przestaje mieć rację bytu. Rozpoznawanie obrazów ma znaczenie nie tylko ze względu na wygodę użytkowników, ale również na bezpieczeństwo w sieci. Warto poznać zasady działania neuronowych sieci konwolucyjnych oraz nauczyć się budowania modeli, aby zrozumieć, jak działają w praktyce.

Aleksandra Kunysz

Co wyróżnia prelegenta?

Opowiedzieć dowcip? Zatańczyć? Zaśpiewać? Co zrobić na scenie podczas prezentacji? Jak wyróżnić się wśród prelegentów, aby to właśnie ciebie zapamiętali, a o twojej prelekcji mówili? Dobry prelegent jest jak dobry programista. Obu charakteryzują te same cechy: ciekawość, kreatywność, dobre planowanie, jasna komunikacja i cierpliwość.

Monika Malinowska

KLUB DOBREJ KSIĄŻKI

Kompilatory. Reguły, metody i narzędzia

Marek Sawerwain