REKLAMA

Programista 10/2013 (17). Twitter Bootstrap – szybkie tworzenie witryn HTML i co nowego w wersji 3

(...)"Kilka słów przypomnienia o frameworku Twitter Bootstrap. Jest to narzędzie mające ułatwić pracę developerom aplikacji webowych. Pozwala ono na łatwe i szybkie tworzenie aplikacji w oparciu o standardy CSS i JavaScript. Powstał z potrzeby eliminacji problemów związanych z interfejsem graficznym tworzonych aplikacji w firmie Twitter. Początkowo próbując rozwiązać te problemy, developerzy korzystali z wielu wzajemnie niekompatybilnych bibliotek. Aby temu zapobiec, inżynierowie współpracujący z serwisem Twitter zdecydowali się opracować jeden, kompleksowy i w pełni spójny zestaw narzędzi developerskich. W gruncie rzeczy Twitter Bootstrap to zestaw bibliotek CSS. Tym, co wyróżnia go od podobnych rozwiązań, jest jego architektura. Framework oparty został o elastyczny preprocesor LESS. Uzyskamy dzięki temu szereg przydatnych funkcji, m.in:

  • możliwość zagnieżdżania deklaracji,
  • operacje oraz funkcje koloru itp.

Ponadto Twitter Bootstrap jest bardzo łatwy do wdrożenia, a kompilacji LESS można dokonać, używając np. JavaScript. Po kompilacji pakietów, Twitter Bootstrap zawiera jedynie czysty CSS bez zbędnych dodatków, takich jak obrazy czy kod JavaScript. Gwarantuje to szybkość działania oraz wysoki komfort użycia. 

W poprzedniej części omówiono pobieranie (Programista 09/2013 (16)), instalacje oraz uruchomienie podstawowej strony wykonanej przy użyciu Twitter Bootstrap. W tej części postaramy się przedstawić kilka wybranych komponentów (w tym opisać bardziej szczegółowo tworzenie tabel oraz wykorzystanie karuzeli), które z pewnością wzbogaca naszą witrynę, oraz dodatkowo zestawione będą ważniejsze zmiany, które wystąpiły w wersji v3.0.0"(...)

Artykuł pochodzi z magazynu Programista nr 10/2013 (17). Magazyn można zamówić w prenumeracie: formularz zamowienia

Programista 10/2013 (17)