REKLAMA

Web designer i jego problemy. Część 2

Jak już wcześniej wspomniano, Web designer, to osoba, która zajmuje się wyglądem wizualnym naszej strony internetowej. Planuje kolorystykę, rodzaje i rozmiary czcionek oraz wszystko to, co zostanie na niej umieszczone. Jest to pierwszy etap tworzenia serwisu, który przechodzi w późniejszym okresie do kodowania. Tym zazwyczaj zajmuje się już ktoś inny.

Problemy Web designer’a, to nie tylko problemy związane z rodzajem grafiki jaką umieści on na stronie głównej, czy też jednej z podstron portalu. Jego troski skupiają się przede wszystkim na tym, w jaki sposób trafić do praktycznie każdego odbiorcy. Także i takiego, który ma problem z rozpoznawaniem kolorów lub takiego, który niedowidzi lub jest całkowicie pozbawiony wzroku. Jest to zdecydowanie mniejsze grono osób, jednakże nie należy o nich zapominać.

O tym jak dostosować szatę graficzną portalu, aby mogły w pełni korzystać z niego osoby dotknięte daltonizmem mówiliśmy ostatnio. Dzisiaj opowiemy jak zająć się kwestią ludzi niedowidzących oraz niewidomych.

Niestety, ale na chwilę obecną liczba stron, które są dostosowane do takich użytkowników jest porażająco mała. W niektórych przypadkach całkowicie ich to zatem dyskwalifikuje z możliwości korzystania z portalu.

Jak dostosować serwis do osób z uszkodzonym wzrokiem? Czy projektowanie serwisów internetowych w sposób czytelny dla nich jest trudne?

Stworzenie strony, która jest odpowiednia dla osób niedowidzących bądź niewidomych z pewnością wymaga dodatkowej pracy, nie jest to jednak niewykonalne.

Podstawą wykonania takiej strony jest możliwość dopasowania przez użytkownika odpowiedniej dla siebie czcionki. Rozmiar fontu to kwestia, której praktycznie nie da się pominąć. Możliwość zmiany wielkości tekstu na naszej stronie, sprawia, że czytanie go przez osoby niedowidzące, staje się zdecydowanie bardziej komfortowe. Jest to idealne rozwiązanie w sytuacjach kiedy zapominamy okularów lub znajdujemy się w nie do końca dobrych warunkach oświetleniowych, na które nie możemy wpłynąć.

Wersja mobilna, do której użytkownik będzie miał dostęp też na komputerze to także zalecane rozwiązanie. Dlaczego? Wersje takie zazwyczaj są o wiele bardziej czytelne od tych pełnych, przeznaczonych dla komputerów. Znacznie to zatem ułatwi korzystanie ze strony osobom borykającym się ze słabym wzrokiem.

Projektowanie portali internetowych dla osób niedowidzących, powinno także objąć funkcję nawigowania po niej. Zdecydowanie łatwiej będzie poruszać się takiej osobie korzystając ze skrótów klawiszowych niż kursorem- jest on mało widoczny.

Sam układ strony oraz grafiki na niej przedstawione są niezwykle ważne. Osoby, które korzystają z programów czytających im serwisy, będą musiały dosyć długo czekać jeśli ważne informacje umieścimy na samym końcu strony. Grafika natomiast może zostać błędnie odczytana przez taki program jeśli nie zostanie dobrze do niego dostosowana. Jest to zatem kwestia niezwykle istotna. Decyduje ona jak użytkownik odbierze naszą stronę i ile na niej zostanie.

Kolejnym czynnikiem, który może zdecydować o tym, że osoba niedowidząca szybko opuści nasz portal jest liczba linków. Jeśli będzie ona zbyt duża, może okazać się, że osoba taka szybko zacznie się frustrować i rozpocznie poszukiwanie innego, lepiej dostosowanego portalu.

Strona internetowa dla niewidzących to zatem kilka obowiązkowych zasad, o których nie można zapomnieć jeśli chcemy, aby jej oni nie opuścili. Jeśli dostosowanie witryny głównej okaże się dla nas zbyt trudne, możemy rozważyć stworzenie osobnej wersji, przeznaczonej specjalnie dla ludzi z zaburzeniami wzroku.

>>Część pierwsza artykułu<<