REKLAMA

Web designer i jego problemy

Web designer to osoba, która zajmuje się wyglądem naszej strony internetowej. Jednym słowem planuje ona, jaki rodzaj czcionki zostanie wykorzystany na witrynie, jakie będą jej kolory, a także jakie elementy dekorujące oraz dodatkowe zostaną wplecione w jej treść. Niektórzy z nich zajmują się także kodowaniem, jednakże Web designer to z definicji ktoś, kto określa wizualny wygląd portali.

Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że praca ta jest wręcz wymarzoną dla każdego, kto lubi obcować z programami graficznymi, takimi jak na przykład Gimp czy też Photoshop. No, może przydałoby się jeszcze trochę smaku, aby zestawić dobrze kolory.

Web designer to jednak, wbrew pozorom, zawód, który musi się zmagać z wieloma wyzwaniami. Tworzenie serwisów internetowych rozpoczyna się od layoutu, czyli dokładnie tego, co robi Web designer. Podczas swojej pracy musi on jednak wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników, o których część z nas nawet by pewnie nie pomyślała. Nie jest to więc tak proste zadanie jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać.

Osoba, która zajmuje się wyglądem strony internetowej, powinna dbać o to, aby była ona zdatna do pełnego odczytu dla każdego z nas. A to znaczy, że utworzony serwis powinien dobrze się czytać zarówno osobie w pełni zdrowej, jak i takiej, która posiada pewne zaburzenia wzroku, na przykład cierpi na daltonizm. Istnieją określone zasady, dzięki którym możemy ułatwić poruszanie się po stronie daltonistom, nie krzywdząc przy tym jej finalnego efektu wizualnego. Warto zatem zdecydować się na takie zastosowanie.

Znajomość zasad zestawiania kolorów to wręcz priorytet, jeśli chodzi o wizualne tworzenie portali internetowych. Jeśli zależy nam na dostosowaniu serwisu do wszystkich użytkowników, a powinno, należy unikać niektórych kolorów. Z pewnością będą to czerwień, zieleń, kolory bardzo jasne, a wręcz jaskrawe, oraz wszystkie te, które sprawią wrażenie nie do końca czytelnych. Dobrze dobrana kolorystyka to podstawa zaprojektowania strony, która zatrzyma przy sobie użytkowników.

Mając na względzie osoby, które nie widzą zbyt dobrze kolorów, powinno się zadbać także o treść samej strony, którą tworzymy. Chodzi tutaj głównie o to, aby komunikaty wyrażane kolorem (np. zabarwienie niewypełnionej kolumny) były też oznaczone symbolem lub nawet chmurką z przekazem tekstowym. Tym sposobem sprawimy, że serwis będzie zdecydowanie bardziej czytelny dla wszystkich.

Stworzenie ciekawej, a przede wszystkim przejrzystej i niezwykle czytelnej dla każdego strony internetowej to zatem nie lada wyzwanie.  Aby zadowolić każdego z użytkowników, należy kierować się kilkoma wyznacznikami, których nie można pominąć. Tylko pamiętanie o nich zapewni nam sukces.

>>Część druga artykułu<<