Zapraszamy do zamówienia magazynu w >>prenumeracie<<. Miesięcznik jest dostępny w formie papierowej, PDF, EPUB i MOBI oraz AZW3. Do prenumeraty papierowej zawsze dołączamy wydania elektroniczne.
BIBLIOTEKI I NARZĘDZIA
WPF Deep Dive (>>więcej o tym artykule<<)
Windows Presentation Foundation – w skrócie WPF – jest jednym z dwóch .NETowych frameworków ułatwiających budowanie interfejsu użytkownika aplikacji desktopowych – swój monopol WPF (w wersji klasycznej i UWP) dzieli tylko z Windows Forms, będącymi w zasadzie opakowaniem niskopoziomowych mechanizmów WinAPI. W 2014 roku na tych łamach pojawił się cykl artykułów wprowadzających w podstawy WPF, który pomagał w miarę łagodnie wdrożyć się w to środowisko. Przyszedł czas na to, by sięgnąć głębiej i bardziej wnikliwie przyjrzeć się mechanizmom, które rządzą WPFem.
Wojciech Sura
„Młodszy brat” OpenCV, czyli biblioteka Emgu CV
W dzisiejszych czasach grafika komputerowa jest jedną z podstawowych kategorii, na jaką podzielona jest dziedzina nauki zwana informatyką. Nic w tym dziwnego: dzisiejsze urządzenia umożliwiają bardzo płynną pracę z obrazem. Jednak dopiero połączenie programowania i plików graficznych daje pełnię możliwości i sprawia wiele frajdy. Artykuł ten będzie wprowadzeniem do wielkiego świata wrappera Emgu CV w połączeniu z obrazem.
Mateusz Rus
Klasyfikacja obrazów z TensorFlow (>>więcej o tym artyule<<)
Jak sprawić, aby twój skrypt Pythona potrafił rozpoznawać różne obiekty w obrazach? Skorzystaj z uczenia maszynowego! W tym artykule pokażę, jak to zrobić przy użyciu biblioteki TensorFlow, wytrenujemy także model, który rozpoznaje ręcznie napisane cyfry. Po drodze opowiem, czym jest uczenie maszynowe i jak działa sztuczna sieć neuronowa.
Dawid Borycki
PROGRAMOWANIE SYSTEMOWE
Mikroprocesor w stylu „retro” (część 2)
W poprzedniej części artykułu omówiony został model programowy procesora MOS 6510 bez wnikania w szczegóły architektury emulatora. Dziś opisany zostanie bardziej szczegółowo sam emulator mo65x, jego wewnętrzna budowa i działanie. Repozytorium z kodem jest dostępne pod adresem: https://github.com/rjaremczak/mo65x.
Robert Jaremczak
PROGRAMOWANIE APLIKACJI WEBOWYCH
Nie samym Angularem i Reactem frontend żyje
Programowanie zmienia się nieustannie, podobnie zresztą jak wiele innych dziedzin mających związek z błyskawicznie rozwijającą się technologią. Żeby więc za tym nadążyć, trzeba stale trzymać rękę na pulsie, śledząc trendy, testując nowe rozwiązania, ale też odrzucać te, które się nie sprawdzają. To również wiąże się z podejmowaniem ważnych decyzji – czego użyć, a co odłożyć na półkę. Wśród frontendowców, czyli osób zajmujących się częścią wizualną aplikacji webowych, często zwyciężają dwa narzędzia: Angular i React. Jak się okazuje, nie tylko one są warte uwagi.
Oleksandr Tkachov
INŻYNIERIA OPROGRAMOWANIA
Jak zbudować własną kryptowalutę (>>więcej o tym artykule<<)
Chyba ciężko dzisiaj unikać tego słowa – kryptowaluta. Wraz ze wzrostem popularności tej technologii niemal każdy z czytelników ma z nią mniejszą czy większą styczność. Okazuje się bowiem, że blockchain – technologia stojąca za kryptowalutami – może stanowić rozwiązanie wielu biznesowych problemów, nie tylko tych ze świata fintech. A zatem jak dołączyć do tego globalnego trendu i zbudować własne rozwiązanie oparte na technologii blockchain?
Jakub Kozioł
STREFA CTF
Dragon CTF 2019 – Arcane Sector
Dragon CTF to kontynuacja tradycji CONFidence CTF. Organizowane przez Dragon Sector (najstarszy aktywny polski zespół CTFowy) zawody ponownie odbyły się pod koniec zeszłego roku na konferencji Security PWNing i trzymały bardzo wysoki poziom. Na zawodników czekały interesujące zadania sieciowe, błędy kryptograficzne do wykorzystania, niszowe architektury do analizy oraz usługi czekające tylko, żeby ktoś je wyeksploitował. Nowością w tej edycji konferencji była gra, w której było trochę z wszystkiego – i to ją opiszemy w tym numerze.
Jarosław Jedynak
PLANETA IT
Współczesne sieci komputerowe, czyli co do czego pasuje
RJ-45 jakie jest, każdy widzi. Ale jak się mają sprawy, gdy 1 Gb/s przestaje wystarczać? Czego użyć? Co zrobić? Jak żyć? Na trzy z czterech pytań odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Wojciech Macek
Glossofobia – co nas przeraża w roli prelegenta
Niektórzy z nim walczą, niektórzy szukają sposobu na radzenie sobie z nim, inni stosują różnorakie techniki na pozbycie się go. A co, jeśli by się z nim zaprzyjaźnić i zaakceptować? Mowa o stresie, tym krótkotrwałym, który jest nieodłącznym elementem wystąpień publicznych – lęku przed publicznym przemawianiem, czyli glossofobii. Jeśli więc jest naszym towarzyszem życia prelegenckiego, warto mieć go po swojej stronie. I przestać stresować się stresem. Bo błędne koło szybko lubi się nakręcać.
Monika Malinowska
KLUB DOBREJ KSIĄŻKI
Programowanie w języku Kotlin. The Big Nerd Ranch Guide
Rafał Kocisz